Psy to pełne energii i wszędobylskie zwierzęta. Ich wrodzona radość życia oraz zamiłowanie do buszowania w trawie mogą sprawić, że padną ofiarą rozwścieczonych pszczół i os. Co zrobić, gdy Twojego ukochanego psa użądli któryś z tych owadów? Czy takie ukąszenia są niebezpieczne dla zwierząt? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w artykule poniżej!
Najczęstsze objawy użądlenia psa przez osę lub pszczołę:
- obrzęk, ból i zaczerwienienie w miejscu ukąszenia
- pokrzywka (nawet w odległych od użądlenia miejscach na ciele)
- ślinotok
- skomlenie wywołane bólem
- pies może lizać i drapać miejsce użądlenia przez owada (co może pogorszyć stan zwierzęcia, doprowadzając do zakażenia i podrażnienia skóry)
- niepokój
Kiedy użądlenie psa przez osę lub pszczołę może być niebezpieczne?
Istnieje kilka przypadków, w których użądlenie przez owady może być niebezpieczne dla Twojego psa. Mowa między innymi o następujących sytuacjach:
Reakcja alergiczna (inaczej anafilaksja)
Zwierzęta, które są uczulone na jad pszczół i os, po użądleniu mogą doświadczyć szeregu objawów. Pierwsze z nich mogą pojawić się już po kilku minutach od kontaktu z alergenem. Może wystąpić mocny obrzęk pyska, szyi oraz warg, świszczący oddech, biegunka, wymioty, narastające trudności w oddychaniu, osłabienie, a nawet utrata przytomności i zapaść! Silna reakcja na alergen (wstrząs anafilaktyczny) jest stanem zagrażającym życiu psa. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii!
Pies cierpiący na choroby układu oddechowego i/lub choroby serca
Pies, który cierpi na dodatkowe schorzenia takie jak choroby serca lub kłopoty z oddychaniem może ciężko zareagować na użądlenie przez osę lub pszczołę. Dlaczego? Substancje pojawiające się po wprowadzeniu jadu do organizmu zwierzęcia mają tendencję do nasilania trudności w oddychaniu. Objawy takie jak osłabienie również mogą wtedy mocno przybrać na sile. Jeśli Twój pies cierpi na choroby układu krążenia i układu oddechowego koniecznie wybierz się do weterynarza w przypadku, gdy zostanie on użądlony przez osę bądź pszczołę. W takich wypadkach lepiej tego nie bagatelizować!
Użądlenia wielokrotne
Taka sytuacja nie zdarza się bardzo często, jednak warto pamiętać, że w przypadku wielokrotnych użądleń sprawa jest poważna. Nawet, jeśli do tej pory zwierzę dobrze znosiło pojedyncze użądlenia, musisz koniecznie wybrać się z nim do weterynarza! Wielokrotne użądlenia to dużo większa ilość jadu, z którym organizm psa musi sobie jakoś poradzić. Jest to wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza dla zwierząt o małej masie ciała lub szczeniaków.
Co zrobić, gdy Twojego psa użądli pszczoła lub osa? Pierwsza pomoc
Krok pierwszy – zachowaj spokój
Postaraj się na spokojnie ocenić zaistniałą sytuację. Sprawdź, w którym miejscu doszło do użądlenia. Czy jest to użądlenie pojedyncze, czy wielokrotne? Jak zachowuje się twój pies i jakie ma objawy? Czy widoczne są żądła?
Krok drugi – usuń żądło pszczoły
Jeśli dostrzegłeś żądło pozostawione w skórze psa przez pszczołę to postaraj się je delikatnie usunąć. Pamiętaj przy tym, by nie uciskać zbyt mocno (możesz w ten sposób uwolnić więcej toksycznego jadu). Do wyciągnięcia żądła możesz użyć paznokcia lub np. karty kredytowej przesuwając ją pod kątem wzdłuż skóry psa.
Krok trzeci – zimny okład
Przyłóż do opuchniętego miejsca zimny okład (mokry kawałek tkaniny, kostki lodu owinięte w ręcznik itp.). Po około 10 – 15 minutach obrzęk powinien ulec zmniejszeniu.
Krok czwarty – obserwacja
Obserwuj i analizuj zachowanie swojego psa. Czy jego objawy się nasiliły? Czy pojawiły się nowe? Jeżeli zauważysz następujące objawy: osłabienie, utrata przytomności, świszczący oddech, wymioty, biegunka, obrzęk pyska i trudności w oddychaniu – natychmiast udaj się do najbliższego weterynarza!
Krok piąty – konsultacja weterynaryjna
Podczas wizyty lekarz weterynarii najprawdopodobniej zaleci zastosowanie leków przeciwalergicznych (przeciwhistaminowych) o dawce odpowiednio dobranej do wagi zwierzęcia.
Krok szósty – czas na wypoczynek i rekonwalescencję
Niebezpieczeństwo zostało zażegnane! Teraz wystarczy już stosować się do pozostałych wskazówek weterynarza i zapewnić Twojemu pupilowi spokój i bezpieczeństwo, tak by mógł jak najszybciej wrócić do pełni sił.
Jak zminimalizować ryzyko ponownego użądlenia psa przez pszczołę lub osę?
Najskuteczniejszą metodą jest unikanie miejsc, w których znajdują się siedliska pszczół i os. Oczywiście nikt nie mówi tu o rezygnacji ze spacerów na polach i łąkach, warto jednak zachować ostrożność i nie spuszczać psa ze smyczy w miejscu, którego dobrze nie znamy, a co za tym idzie nie mamy pewności czy jest w pełni bezpieczne.