Koty to zwierzęta z natury czyste, które zwykle dbają nie tylko o regularne wylizywanie własnego futerka, ale i załatwianie swoich potrzeb w wyznaczonym do tego miejscu. Może się jednak zdarzyć, że z jakiegoś powodu przestaną korzystać z kuwety, a zamiast tego zaczną obsikiwać twoje łóżko, dywan lub… rozpoczną „podlewanie kwiatków”. Co doprowadza do tak drastycznych zmian w zachowaniu kota, który jeszcze do niedawna nie sprawiał kłopotów? Otóż, odpowiedzią na to pytanie wcale nie jest chęć zrobienia ci na złość!
Kot sikający poza kuwetą – najczęstsze przyczyny zdrowotne
Wiele osób w sytuacji, gdy ich kot nagle zaczyna oddawać w mocz w nieodpowiednich miejscach, w pierwszej chwili upatruje w jego zachowaniu kociej zemsty. Jednak nic bardziej mylnego. Lista problemów zdrowotnych, która może spowodować, że kot omija kuwetę, jest zadziwiająco długa.
Chory pęcherz
Koty podobnie jak ludzie mogą złapać infekcję pęcherza, która sprawia, że odczuwają silny dyskomfort oraz mają poczucie, że ciągle chce im się sikać. Może to doprowadzić do załatwienia potrzeby w twoim łóżku lub innym miejscu, w którym zwyczajnie lubią wypoczywać. Dolegliwości bólowe mogą wywołać awersję do korzystania z kuwety, a nawet zwykłego poruszania się.
Rak pęcherza moczowego
Podrażnienie i ucisk guza na pęcherz moczowy może prowadzić do częstszego oddawania moczu. Ogólne osłabienie organizmu połączone z fizycznym cierpieniem dodatkowo nasila nieakceptowane przez właścicieli kotów zachowanie – posikiwanie poza kuwetą.
Choroby nerek i kamienie nerkowe
Problemy z nerkami mogą w niekorzystny sposób wpływać na nawyki kota. Zdrowe nerki wychwytują część wody, która wraca do ponownego „obrotu” w ciele zwierzęcia. Chore nerki mogą prowadzić do częstszego oddawania moczu ze względu na to, że nie są w stanie go zagęścić. W takim przypadku rośnie ryzyko odwodnienia i osłabienia. Kot może nie mieć energii na to, by dojść do swojej kuwety.
Kamienie nerkowe poprzez podrażnianie układu moczowego mogą sprawić, że kot zacznie odczuwać częste parcie na mocz, co najprawdopodobniej poskutkuje niemożnością dobiegnięcia do kuwety na czas. Poza tym silny ból, który towarzyszy temu schorzeniu może doprowadzić do awersji do korzystania z kociej toalety.
Stres, niepokój i lęk
Napięcie nerwowe jest jedną z najczęstszych przyczyn sikania poza kuwetą. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na stres. Jeśli niedawno się przeprowadziliście (koty mocno przywiązują się do miejsc), robicie gruntowny remont mieszkania, Wasza okolica stała się bardzo głośna (koty źle reagują na hałas), postanowiliście zaadoptować kolejne zwierzę, albo Wasza rodzina powiększyła się o nowego członka (płaczące dziecko może generować lęk i napięcie u kota), to istnieje ryzyko, że mruczek nie mogąc poradzić sobie z napięciem nerwowym zacznie odreagowywać, sikając gdzie popadnie.
Kocia cukrzyca
Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca mogą powodować zwiększoną produkcję moczu. Organizm kota chcąc pozbyć się nadmiaru cukru z organizmu, zwiększa wydalanie płynów. Im częstsza potrzeba załatwienia się, tym większa szansa, że za którymś razem kot wybierze dla siebie wygodniejszą opcję. Zwłaszcza, jeśli parcie na mocz będzie wyjątkowo silne.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu u kotów zwykle stanowi objaw innych chorób takich jak kocia białaczka, zatory w cewce moczowej, zapalenie pęcherza, uszkodzenie nerwów lub osłabienie mięśni. W efekcie kot wbrew swojej woli nie jest w stanie kontrolować pęcherza, a mocz wydostaje się z niego samoistnie.
Zapalenie stawów i problemy z przemieszczaniem się
Im kot starszy, tym większe ryzyko wystąpienia u niego różnego rodzaju problemów związanych z ogólną motoryką. Ból pojawiający się przy poruszaniu się może zniechęcić zwierzę do korzystania z kuwety i zachęcić je do wybierania najwygodniejszych opcji do załatwienia swoich potrzeb – np. Twojego łóżka.
Dlaczego kot nie lubi korzystać ze swojej kuwety?
Powodów może być kilka. Najczęściej niechęć kota do kuwety wynika z jej nieodpowiedniego rozmiaru (za mała kuweta) lub nieprzyjemnego zapachu. Regularne mycie kuwety czasami może nie wystarczyć. Po długim czasie użytkowania kuweta przesiąka fetorem kocich odchodów i moczu, dlatego warto ją co jakiś czas wymieniać. Kolejną przyczyną może być postawienie kuwety w nieodpowiednim miejscu. Nigdy nie kładź jej obok misek z wodą i jedzeniem. Kot to czyste zwierzę i może nie chcieć z niej korzystać w takiej lokalizacji. Bardzo ważne jest też znalezienie żwirku, który najbardziej spodoba się Twojemu zwierzęciu. Eksperymentuj, aż odnajdziesz produkt idealny. Ważna jest również większa liczba kuwet, gdy w domu mieszka więcej zwierząt. Zwróć też uwagę, że Twoje zwierzę może preferować kuwety zakryte lub przeciwnie, tylko te otwarte. I najważniejsze! Miejsce, w którym Twój kot załatwia swoje potrzeby, powinno znajdować się w cichym i spokojnym pomieszczeniu.
Jak zapobiegać obsikiwaniu łóżka czy dywanu przez kota?
Zacznij od wizyty u weterynarza. Bardzo możliwe, że dziwne zachowanie Twojego kota ma związek z chorobą. Jeśli badania wyjdą dobrze, warto zastanowić się nad zmianą kuwety itp. (patrz akapit wyżej). Obsikiwanie miejsc w domu/mieszkaniu może być wynikiem chęci oznaczenia terytorium. W takim przypadku należy wykonać zabieg kastracji, która wygasi problem. Jeżeli sikanie poza kuwetą zostało wywołane czynnikami stresogennymi to kłopot uda się rozwiązać dopiero, gdy twoje zwierzę znów poczuje się bezpieczne. Zadbaj o jego komfort, ogranicz źródła hałasu, znajdź czas na zabawę ze swoim kotem i nie podnoś na niego głosu, jeśli znów zdarzy mu się obsikać twoje łóżko. Twoja złość może spowodować tylko więcej stresu u zwierzęcia, a kot i tak nie jest w stanie zrozumieć, co zrobił nie tak i dlaczego jesteś zły.