czy Twój pies naprawdę Cię kocha

Czy Twój pies naprawdę Cię kocha?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy ich ukochany pupil darzy ich miłością, czy po prostu widzi w nich dostarczyciela pożywienia, które pozwala im przetrwać. Okazuje się, że naukowcy zajęli się tym problemem chcąc udowodnić jak jest naprawdę. Do jakich wniosków doszli w trakcie swoich eksperymentów? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule!

Jak pies najczęściej okazuje swoją miłość do właściciela?

  • częste spoglądanie na swojego pana/panią
  • machanie ogonem w towarzystwie właściciela, podczas zabawy lub powitania po długiej rozłące
  • lizanie rąk, nóg, twarzy itp.
  • skracanie dystansu, poszukiwanie bliskości swojego pana/pani
  • szaleńcza radość i dzikie pląsy na widok właściciela
  • śledzenie każdego ruchu, podążanie za swoim ukochanym człowiekiem
  • przynoszenie zabawek, gazet, czegokolwiek byle tylko zwrócić na siebie uwagę
  • dbanie o bezpieczeństwo domu/mieszkania, a przede wszystkim zapewnianie ochrony swojemu właścicielowi i pozostałym domownikom
  • wdrapywanie się na łóżko na którym śpi jego pan/pani

Eksperyment naukowy dotyczący psiej miłości i przywiązania do właściciela

Grupa naukowców postanowiła zbadać czy psy posiadają zdolność do odczuwania miłości w sposób podobny do ludzi. By przeprowadzić swój eksperyment wykorzystali osiemdziesiąt psów, które zostały specjalnie przeszkolone (chodziło o to by potrafiły pozostawać bez ruchu przez czas niezbędny do wykonania badania) i poddali je serii testów wykorzystujących najnowsze technologie w zakresie obrazowania mózgu.

Jak dokładnie wyglądał cały eksperyment? Psy pozostawały świadome w trakcie badania, tak by naukowcy mogli jak najdokładniej monitorować zmiany zachodzące w ich mózgu. Środki uspokajające mogłyby zaburzyć odczyty i reakcje zwierząt na wyselekcjonowane przez badaczy bodźce. Naukowcy najpierw zbadali ich mózgi w stanie naturalnym, a następnie przeszli do testu na którym zależało im najbardziej. W trakcie monitorowania aktywności psich mózgów specjaliści podawali im próbki zawierające zapachy obcych im ludzi oraz ich właścicieli. Okazało się, że o ile pot nieznajomego nie oddziaływał w żaden szczególny sposób na mózg zwierzęcia, tak zapach właściciela natychmiast aktywował pewne rejony mózgu, które odpowiadają dokładnie tym samym częściom mózgu, które „włączają się” u ludzi w momencie, gdy znajdują się w towarzystwie osoby, którą darzą miłością!

Psie spojrzenie naprawdę może być oznaką ogromnej miłości

Inne badanie udowodniło, że w organizmach psów podczas spoglądania na swoich właścicieli uwalniają się spore ilości oksytocyny! Dla niezaznajomionych z tym terminem: oksytocyna to hormon, który często jest określany hormonem miłości i przywiązania, uwalnia się w ogromnych ilościach podczas porodu, przytulania itp.

Z powyższych eksperymentów naukowych można śmiało wywnioskować, że psy darzą swoich właścicieli szczerą i bezintersowną miłością. Twój pies patrzy na Ciebie, bo naprawdę Cię kocha! Nie chodzi tu tylko o wyłudzanie smakołyków o które przedstawiciele tego gatunku często są podejrzewani. I jak tu nie uważać psów za najcudowniejsze stworzenia na świecie?