Psy znane są ze swojego, czasami wręcz niepohamowanego, apetytu. Wielu właścicieli tych czworonożnych zwierzaków z przyjemnością dzieli się z nimi jedzonymi przez siebie posiłkami, czyniąc z takich praktyk codzienny rytuał, do którego psy bardzo szybko się przyzwyczajają. Niestety wiele produktów spożywczych, które smakują i służą ludziom może poważnie zaszkodzić psom. Jednym z takich pokarmów są na przykład… winogrona. Dlaczego słodkie grona tego popularnego owocu są tak niebezpieczne dla psów? O tym dowiecie się z poniższego artykułu!
Najpowszechniejsze objawy zatrucia winogronami występujące u psów
- biegunka
- wymioty
- bóle w okolicy brzucha
- letarg/apatia
- zmniejszenie apetytu lub jego całkowity brak
- zmniejszona ilość wydalanego przez psa moczu (możliwe jest też całkowite zaprzestanie oddawania moczu)
- zaburzenia neurologiczne (np. drżenie mięśni/drgawki)
- silne osłabienie
- trudności ze wstawaniem oraz swobodnym poruszaniem się
Co sprawia, że winogrona są toksyczne dla psów?
Tak naprawdę wciąż do końca nie wiadomo, dlaczego winogrona i wszelkiego rodzaju produkty na ich bazie są tak szkodliwe dla psów. Pewne jest jednak to, że nawet bardzo niewielkie ilości winogron pod jakąkolwiek postacią (na przykład rodzynek) mogą doprowadzić do wystąpienia ostrej niewydolności nerek u psów. Dlatego jeżeli zauważycie, że wasz ukochany czworonóg pochłonął właśnie z apetytem winogrona to absolutnie nie wolno wam tego incydentu zbagatelizować. Zatrucie winogronami może mieć dla zwierzęcia bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zdarza się, że niektóre psy taką przygodę życia kończą śmiercią! Zdarza się to zwłaszcza w przypadku, gdy dany osobnik jest wyjątkowo wrażliwy na winogrona lub zjadł ich sporą ilość i nie uzyskał odpowiedniej pomocy na czas.
Jak się zachować, gdy zauważymy, że pies zjadł winogrona/rodzynki? Pierwsza pomoc
Co zrobić, gdy złapiecie psa na gorącym uczynku i macie pewność, że zjadł toksyczne dla jego organizmu winogrona? Odpowiedź może wydawać się banalna, ale jak najszybciej udajcie się do weterynarza. Wasze zwierzę wymaga bowiem profesjonalnej pomocy. Jeżeli od zjedzenia winogron nie upłynęło wiele czasu to lekarz weterynarii może rozpocząć od sprowokowania wymiotów u psa. To coś w rodzaju płukania żołądka, które stosowane jest także u ludzi w niektórych przypadkach zatruć. Dzięki temu weterynarz znacząco ograniczy ilość toksyn wchłanianych przez ciało waszego pupila.
Powszechną metodą jest także podawanie tak zwanego węgla aktywowanego, który wyłapuje szkodliwe substancje i przyspiesza ich wydalanie z organizmu.
Dwie powyższe metody zazwyczaj wystarczają do tego by uratować zdrowie i życie psa. Jednak w pewnych sytuacjach zalecana jest hospitalizacja i obserwacja. Jeżeli toksyczne dla psa substancje oddziaływały na organizm zwierzęcia zbyt długo mogło dojść do poważnego uszkodzenia nerek i upośledzenia ich funkcjonowania. Wtedy konieczne jest monitorowanie funkcji nerek przez weterynarza oraz podawanie płynów dożylnie tak by maksymalnie przyspieszyć proces oczyszczania i wydalania toksyn.