czy króliki mają okres

Czy króliki mają okres?

Króliki, jak wszystkie zwierzęta, dojrzewają. Nie u każdego zwierzęcia przebiega to jednak tak samo. Króliki dojrzewają bardzo szybko, ponieważ mają wielu naturalnych wrogów. Ich szybkie rozmnażanie jest cechą kluczową dla przetrwania gatunku w środowisku naturalnym. Jak więc wygląda u nich dojrzałość płciowa?



U królików – inaczej niż u niektórych ssaków nie pojawia się miesiączka. Choć króliki nie mają typowego krwawego okresu to wciąż pojawiają się u nich oznaki dojrzałości płciowej. Zamiast tego, co jakiś czas przechodzą one ruję (podobnie jak koty lub konie).

Co robić, jeśli królik krwawi?

Jeżeli po oddaniu moczu przez królika na ściółce dostrzeżemy czerwone plamki krwi, jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii. Ślady krwi w moczu lub pod ogonkiem nie są normalną rzeczą u królików i mogą świadczyć o poważnej chorobie układu rozrodczego, moczowego (na przykład zapaleniu pęcherza albo kamicy moczowej) lub nawet wskazywać na obecność nowotworu. Jeżeli krwawienie u zwierzęcia nie jest regularne, a występuje tylko raz na jakiś czas, absolutnie nie świadczy to o “okresie”, tylko może być przyczyną niebezpiecznych zmian zachodzących w macicy. Absolutnie nie należy lekceważyć takiego objawu, ponieważ może to doprowadzić do gromadzenia się krwi w szyjce macicy, a w następstwie do wystąpienia zakażeń lub powstania kamienia w drogach moczowych. Taka sytuacja może zagrozić życiu królika!

Owulacja indukowana – co to jest?

Owulacja indukowana jest to pewnego rodzaju mechanizm utrzymujący samicę w stałej gotowości do zajścia w ciążę po odbytym stosunku. W przeciwieństwie do na przykład ludzi, u królików to właśnie kopulacja jest momentem, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej i jej zapłodnienia. Z tego właśnie powodu samica jest gotowa do zajścia w ciążę niezależnie od rui. Już nawet po porodzie króliki są w stanie praktycznie od razu zajść w ciążę. Wynika to z konieczności przetrwania zającowatych w środowisku naturalnym – szybkie i częste rozmnażanie.



Kiedy króliki zaczynają dojrzewać? Kiedy zaczyna się pierwsza ruja?

Króliki należą do zwierząt, które zaczynają dojrzewać bardzo wcześnie. Większość z nich już w okresie od dziesiątego do dwunastego tygodnia życia wchodzi w okres dojrzewania. Oczywiście, aby dojrzewanie się rozpoczęło królik musi mieć spełnione odpowiednie warunki – prawidłowe odżywianie, właściwą opiekę, komfortowe i czyste utrzymanie. Jeżeli samica będzie miała zapewniony komfort, jest w stanie wydać potomstwo nawet osiem razy w ciągu roku. Warto zaznaczyć, że okres dojrzewania jest uzależniony od rasy i wielkości królika. Małe króliki szybciej osiągną dojrzałość płciową niż ich więksi krewni. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się dopuszczania królików do rozrodu poniżej wieku dwóch miesięcy, ze względu na duże ryzyko utraty pierwszego miotu.

Ruja u królika – objawy i zachowanie

Ruja u królika trwa zazwyczaj około szesnastu dni. Objawy rui u króliczków zwykle nie są specjalnie mocno widoczne. Z reguły pojawiają się takie sygnały jak delikatnie zaczerwienione i opuchnięte narządy płciowe. Zachowanie zwierzaka podczas rui nie zmienia się jakoś dramatycznie. Co najwyżej mogą być one nieco bardziej drażliwe, niespokojne, nie mieć apetytu i w niektórych przypadkach stawać się trochę agresywne.



Ciąża u królika

Ciąża u królika trwa stosunkowo krótko. Jej długość może być różna w zależności od króliczka. Przyjmuje się jednak, że jest to około 31 dni (w niektórych przypadkach może być to 28 dni lub nawet 35). Niektórzy uważają, że długość ciąży zależna jest od ilości potomstwa (im więcej młodych, tym krócej trwa ciąża). Zaokrąglony brzuch u samicy jest jedyną rzeczą, która świadczy o tym, iż jest ona w ciąży. Podczas ciąży królik powinien mieć zapewniony spokój oraz dobrej jakości karmę (aby nie zabrakło jej żadnych minerałów i substancji odżywczych). Nie należy jej w tym czasie również dotykać, ani brać na ręce. Około tydzień przed zakończeniem ciąży samiczka zaczyna budować gniazdo (bezpieczne miejsce do porodu oraz dla jej potomstwa). Zwykle budowane jest ono z sianka, gazet oraz futerka ciężarnej.