
Zacieki pod oczami u psa – czy są powodem do zmartwień?
18 lipca 2022Zacieki pod oczami u psa są częstym problemem. Choć najbardziej rzucają się one w oczy u psów o białym kolorze sierści, to nie są one problemem dotykającym tylko psy o jasnym ubarwieniu. Przyczyn pojawiania się zacieków jest wiele. Ich obecność związana jest ze łzawieniem oczu (choć nie jest to źródłem problemu). Zacieki tworzą się wówczas poprzez utlenianie się minerałów znajdujących się w łzach pieska. Powstawanie zacieków może wzmacniać zbieranie się zanieczyszczeń oraz namnażanie bakterii w okolicach oczu. Choć sama przebarwiona sierść nie jest powodem do zmartwień, to warto zainteresować się tym, co jest jej przyczyną. Zacieki pod oczami u psa mogą być pierwszymi oznakami licznych schorzeń.
Skąd się biorą zacieki pod oczami u psa? Przyczyny
- Bakterie i drożdżaki – to właśnie one są najczęstszą przyczyną powstawania ciemnych zacieków pod oczami u psa – w warunkach pochodzącej z łez wilgoci szybko rozwijają się na skórze pupila.
- Alergia – zarówno alergia wziewna, na przykład uczulenie na pyłki lub kurz, jak i alergia pokarmowa mogą być przyczyną opuchlizny oczu, drapania, łzawienia i nadmiernej produkcji łez, co przyczynia się do powstawania zacieków pod oczami.
- Zatkanie kanalików łzowych – wyniku urazów czy zapalenia może dojść do ich obrzęku i zatkania, przez co kanaliki nie są w stanie odprowadzić nadmiaru łez do jamy nosowej.
- Wrodzona niedrożność kanalików łzowych lub ich deformacje – ta przypadłość dotyczy najczęściej psów ras ozdobnych.
- Nieprawidłowy wzrost włosów w kierunku oka – co powoduje wyprowadzanie łez na powierzchnię pyszczka.
- Krótki pyszczek u psa – skrócenie kości nosa uniemożliwia prosty przebieg kanalików, które pozostają normalnej długości.
- Nieprawidłowe zamykanie powiek – powoduje zaburzenia działania pompy łzowej.
- Zapalenie spojówek, powieki, rogówki czy jaskra – mogą objawiać się nadmiernym łzawieniem i zaciekami.
- Podrażnienia mechaniczne – wchodzące do oczu włosy, drobinki piasku lub źle ukształtowana powieka mogą spowodować podrażnienie oka oraz łzawienie.
- Cieczka / ciąża
- Wymiana zębów
- Sterylizacja
- Stres / tęsknota
- Zapalenie trzustki czy jelit
Jak uporać się z zaciekami pod oczami u psa?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że nie wyeliminujesz zacieków pod oczami u psa, jeśli najpierw nie uporasz się z przyczyną ich powstawania. W celu postawienia właściwej diagnozy należy udać się do lekarza weterynarii. Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, przyczyn powstawania zacieków pod oczami u psa może być wiele. Kiedy już dowiesz się co powoduje tą dolegliwość i zaczniesz leczenie jej u źródła – możesz przystąpić do kolejnego kroku jakim jest pielęgnacja. Najlepszym sposobem na walkę z zaciekami jest odpowiednia higiena okolic oczu. Pielęgnację najlepiej jest rozpocząć od pozbycia się wszelkich czynników drażniących (takich jak: długa sierść w okolicach oczu, zaschnięte złogi ropne lub ciaała obce). Wszelkie zanieczyszczenia najlepiej jest usuwać wacikami nasączonymi przegotowaną wodą (nie gorącą! Woda powinna mieć temperaturę pokojową). Zdarza się, że brązowe zacieki pod oczami pupila nie będą chciały zejść za pomocą samej wody. W takim przypadku możesz wykorzystać sól fizjologiczną lub specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania przebarwień oraz zażółceń. Bardzo pomocne może okazać się również podawanie psu wody filtrowanej (posiada ona znacznie mniej minerałów i metali ciężkich, które mogą sprawiać, że przebarwienia są większe i bardziej widoczne) oraz zmiana jego diety. Bardziej zbilansowane posiłki, zawierające wszelkie witaminy i minerały mogą przyczynić się do poprawy lub nawet zaniku przebarwień.
Profilaktyka, czyli jak zapobiegać powstawaniu zacieków pod oczami u psów?
Jeżeli dopiero co sprawiłeś/łaś sobie pięknego śnieżnobiałego szczeniaczka i obawiasz się, że z biegiem czasu okolice jego oczu zabarwią się na niezbyt estetyczny brązowo-rudy kolor, wiedz, że w łatwy sposób możesz temu zapobiec. Najprostszym sposobem, aby zapobiec powstawaniu zacieków pod oczami u psa jest stała kontrola. Codziennie zerkaj na psie oczy, czy nie wydobywa się z nich żadna wydzielina / ropa. Jeżeli zaobserwujesz łzawienie wystarczy, że weźmiesz wacik, zamoczysz go w czystej, przegotowanej i ostudzonej wodzie, przemyjesz nim psie oczka, a następnie dokładnie osuszysz. Jeżeli łzawienie nie ustępuje, a dodatkowo w oku zaczyna pojawiać się ropa, od razu zabierz swojego czworonożnego przyjaciela do weterynarza. Jeśli Twoja reakcja będzie szybka i nie dopuścisz do rozwoju infekcji/zapalenia, będziesz w stanie zapanować nad problemem zanim pod oczami pojawią się brzydkie smugi.
U jakich ras psów najczęściej występują zacieki pod oczami?
Powstawanie zacieków pod oczami u psów najczęściej dotyczy raz ozdobnych, takich jak shih tzu i pekińczyk, ale występuje też u cocker spanieli, buldogów, dogów niemieckich i spanieli oraz wielu innych ras – głównie tych o białym lub jasnym umaszczeniu, na przykład labrador. Jednak warto pamiętać, że ta przypadłość może wystąpić u każdego psa, tylko u tych o ciemnym kolorze sierści nie jest tak bardzo widoczna.