Wiele osób decyduje się na hodowanie rybek. Hodowla może mieścić się w akwarium, oczku wodnym czy nawet w przydomowym jeziorze. Ich karmienie stanowi jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Dzięki prawidłowemu odżywianiu, rybki są bardziej odporne na różnego rodzaju choroby i znacznie chętniej się rozmnażają.
Karmienie rybek w akwarium
Najczęściej wybieranym zbiornikiem do hodowli rybek jest akwarium, które można postawić praktycznie w każdym domu. Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na rozwijanie swojego hobby dotyczącego akwarystyki, ze względu na zazwyczaj niewielkie rozmiary akwariów. Podstawowym zagadnieniem, dotyczącym karmienia rybek akwariowych, jest częstotliwość podawania karmy. Przyjmuje się, że zwierzęta te powinny dostawać pokarm 2 – 3 razy dziennie, niezależnie od jego rodzaju. Jeżeli chodzi o ilość, powinno się go podawać tyle, aby w przeciągu minuty wszystko zostało zjedzone. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie karmienie rybek częściej, lecz tym samym, podając mniejsze ilości pokarmu. Poprzez nadmierne karmienie, szkodzi się nie tylko rybom, które nabawiają się problemów z pęcherzem pławnym, lecz także wpływa się na szybsze zaglonienie i zanieczyszczenie wody.
Rodzaje pokarmów dla rybek akwariowych
Wyróżnia się dwa główne rodzaje pokarmu dla rybek akwariowych. Jest to karma sucha oraz pokarm żywy. Pierwszy z nich, stosowany jest zazwyczaj przez początkujących akwarystów. Jest on łatwy do kupienia, dostępny w dużych ilościach i łatwy do przechowywania. Najczęściej występuje w formie płatków, które powoli opadają na dno, dzięki czemu, ryby na każdej głębokości są w stanie zaspokoić swój głód, chipsów, które są nieco grubsze od płatków oraz granulek, które opadają na dno bardzo szybko, zapewniając pokarm gatunkom zasiedlającym dno. Mniej znanym pokarmem są tabletki, które przytwierdzane są do szyby akwarium, które następnie powoli się rozkładają, zapewniając wszystkim stworzeniom stały dostęp do pokarmu przez dłuższy czas. Drugim rodzajem pokarmu, jest pokarm żywy – naturalny lub mrożony, przeznaczony dla bardziej wymagających ryb. Stanowi on bardzo dobre urozmaicenie diety, lecz wymaga od hodowcy większego doświadczenia. Jest on bowiem znacznie trudniejszy w przechowywaniu. Decydując się na żywy pokarm zwierzęcy, taki jak larwy owadów czy skorupiaki, należy pamiętać, aby dostosować go do preferencji danego gatunku rybek.
Obecnie na rynku, dostępne są także karmy przeznaczone wyłącznie dla wybranego rodzaju rybek. Są to pokarmy posiadające zróżnicowany skład, zapewniający zwierzętom zdrowy i atrakcyjny wygląd. Tworzone są także mieszanki o konkretnym działaniu, takim jak wybarwienie, które pozwala na uzyskanie atrakcyjniejszych kolorów łusek. Produkowane są też karmy przeznaczone dla konkretnych grup ryb, takich jak narybek, który może nie przyjmować pokarmu dla starszych ryb.
Karmienie rybek akwariowych nie jest trudnym zadaniem. Wymaga ono jednak pewnej systematyczności i trzymania się kilku zasad. Należy także pamiętać o tym, że ryby są zazwyczaj wszystkożerne. Z tego powodu, najlepiej w ich diecie mieszać pokarmy roślinne ze zwierzęcymi.
Karmienie rybek w oczku wodnym
Karmienie rybek w oczku wodnym nie jest bardzo trudnym zajęciem. Wymaga jednak większego poświęcenia, niż opieka nad rybami akwariowymi. Jeżeli oczko wodne jest wystarczająco duże, głębokie i znajduje się w nim różnego rodzaju roślinność, to z czasem, w jego wnętrzu, powinien wytworzyć się złożony ekosystem. Stworzy to doskonałe warunki dla ryb, które będą zbliżone do naturalnych. Zyskają one dostęp do najbardziej naturalnego pokarmu, takiego jak bezkręgowce czy glony. Przez to, karmienie ryb znajdujących się w oczku wodnym, jest mniej intensywne i polega bardziej na ich dokarmianiu. Należy pamiętać, że nie należy ich przekarmiać, gdyż skutkuje to pogorszeniem się kondycji ryb, a także intensywnym rozrastaniem się glonów.
Dobierając dietę rybkom pływającym w oczku, należy pamiętać o jej zróżnicowaniu. Najpopularniejsze ryby hodowane w oczkach są wszystkożerne, dlatego też należy zadbać o to, aby ich dieta zawierała zarówno surowce roślinne jak i zwierzęce. Pokarmy gotowe, renomowanych producentów, są skomponowane w taki sposób, aby dostarczyć zwierzętom niezbędną energię, składniki budulcowe, witaminy oraz mikroelementy. Dlatego też, kupując pokarm, należy zwracać uwagę na jego skład i dodatki, aby pomóc rybkom w rozwoju, a nie im zaszkodzić.
Zakupiony pokarm najlepiej jest umieścić w karmniku przeznaczonym do oczek wodnych, będącym specjalnym pierścieniem pływającym po wodzie, zapobiegającym rozprzestrzenianie się pokarmu. Dzięki niemu, ryby uczą się przyjmowania podawanego pokarmu, a także jego wyjadania. Karmnik należy umieścić w najpłytszym miejscu, blisko brzegu, przywiązując go sznurkiem.
Jeżeli chodzi o częstotliwości podawania rybom pokarmu, zależy ona od temperatury wody, w jakiej pływają, czyli tym samym od pory roku. Najczęściej karmi się je raz dziennie. Podawanie im pokarmu należy rozpocząć wiosną, a następnie kontynuować je przez całe lato i zaprzestać je dokarmiać w zimie.
Rozpoczynanie dokarmiania powinno się zaczynać, gdy temperatura wody osiągnie od 8 do 10 stopni Celsjusza. Należy zaczynać od małych porcji, najlepiej serwowanych w karmniku. Bardziej odżywcze mieszanki należy podawać na przemian z tymi uboższymi. Gdy temperatura wody osiągnie 15 stopni Celsjusza, powinno się zwiększyć ilość podawanego pokarmu. Przed zimą, dobrze zapewnić rybom mieszanki o większej kaloryczności, aby je „utuczyć”. W przypadku łagodnej zimy, można podawać im niewielkie ilości pokarmu raz na kilka dni.
Hodowanie rybek, zarówno w akwarium, jak i w oczku wodnym może być ciekawym, zajmującym hobby. I nie powinno być skomplikowane, jeżeli podczas opieki, właściciel stosuje się do kilku zasad. To, jak będzie się karmić rybki, będzie wpływało zarówno na stan zdrowia zwierzątek, jak i na środowisko w którym żyją. Dlatego też, należy dobrze dostosować rodzaj podawanego pokarmu do danego gatunku.
Zostaw komentarz