Co jedzą mrówki?

Co jedzą mrówki?

17 czerwca 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Mrówki mają bardzo zróżnicowaną dietę. W naturze żywią się żywymi lub martwymi bezkręgowcami, sokiem z roślin oraz różnymi owocami. Zjadają także jaja owadów. Co ciekawe, niektóre gatunki można odróżnić wyłącznie na podstawie nawyków żywieniowych.

Co jedzą mrówki: tego się nie spodziewasz!

Niektóre gatunki mrówek są drapieżne – zabijają i zjadają inne owady, w tym inne gatunki mrówek, a nawet małe zwierzęta. Inne, podobnie jak sępy i hieny, są padlinożercami – preferują martwe lub rozkładające się źródła białka. Osobny przypadek stanowią mrówki, które tną liście i tworzą „farmy” z częściowo strawionego materiału roślinnego. Bardzo osobliwym gatunkiem insektów są mrówki, które dosłownie trzymają mszyce (małe owady żywiące się sokiem roślinnym) jako „bydło”, chroniąc je przed innymi drapieżnikami i „dojąc” w celu uzyskania słodkiej substancji znanej jako spadź.

W jaki sposób mrówki pozyskują pokarm?

Bez względu na to, czy mrówki są mięsożerne, czy preferują dietę wegetariańską, niemal wszystkie insekty są zbieraczami. Mrówki robotnice wychodzą z gniazda w celu zidentyfikowania źródła pożywienia. Gdy tylko odkryją coś, co im się podoba, wracają do gniazda, pozostawiając ślad chemiczny dla innych mrówek. Te substancje chemiczne, znane jako feromony, są unikalne dla mrówek z określonej kolonii i służą do oznaczania terytorium.

Po ustaleniu śladu mrówki robotnice krążą w systemie zmianowym: wyruszają do źródła pożywienia, pozyskują pokarm i wracają do gniazda, jednocześnie kładąc świeży ślad feromonów dla następnej zmiany. To zachowanie żywieniowe pomaga wyjaśnić, dlaczego mrówki często wydają się maszerować w długich kolumnach.

co jedzą mrówki

Co jedzą mrówki: słodycze i cukier

Powszechnie wiadomo, że mrówki przyciąga cukier i słodycze. Podczas żerowania mrówki zawsze wypatrują spadzi, nektaru i innych produktów zawierających cukier. Gdy znajdą słodkie pokarmy płynne, przechowują je w brzuchu i wracają do gniazda. Po powrocie podają płynny pokarm w kroplach bezpośrednio z ust do ust pozostałych członków gniazda. Warto przy tym dodać, że słodkie owoce, takie jak pomarańcze czy mango, stanowią ulubione pożywienie mrówek faraona.

Co jedzą mrówki: białko i tłuszcze

Oprócz cukru i słodyczy mrówki potrzebują białka i tłuszczów. Produkty spożywcze, takie jak mięso i jajka, są bogate w białko, a przez to atrakcyjne dla insektów. Przyciąga je również tłuszcz i smalec, które są powszechnie stosowane w domowej kuchni.

Owady są również bogate w białko i tłuszcze, więc mrówki nie przegapią okazji do zabicia innych owadów lub oczyszczenia ich ciał po śmierci. Przez większość czasu mrówki unikają konfrontacji z większymi owadami i zamiast tego czekają na ich naturalną śmierć. Niemniej jednak, niektóre gatunki mrówek, takie jak mrówki ogniste, są agresywne i zabijają większe od nich owady poprzez grupowy atak.

Co jedzą mrówki: grzyb

Mrówki nie tylko zajmują się jedzeniem cukru i mięsa – niektóre gatunki zjadają również grzyby. Gatunki mrówek, takie jak mrówka liściasta, żywią się wyłącznie grzybami. Jako że grzyby lubią wilgotne obszary, takie jak bagna i tereny ogrodowe, mrówki są praktycznie niespotykane na terenach miejskich.

Uchroń się przed mrówkami

Jako że mrówki są zadeklarowanymi zbieraczami, pamiętaj, aby nie zostawiać pożywienia na widoku, bo może stać się zaproszeniem dla tych szkodników. O ile to możliwe, przechowuj owoce i warzywa w lodówce, i uważaj na resztki jedzenia gromadzące się w obszarach w pobliżu drzwi, okien lub pęknięć w podłogach i ścianach. Jeżeli jednak masz w domu nieproszonych lokatorów sprawdź koniecznie artykuł:
Domowy sposób na mrówki. 10 skutecznych metod na pozbycie się mrówek. Znajdziesz tam wiele dostępnych w zasięgu ręki porad, które pomogą Ci pozbyć się nieproszonych gości.