koty będą żyły do 30-tki

Koty będą żyły do 30-stki?

Koty towarzyszą ludziom od wieków. O ile dawniej wykorzystywano je głównie jako formę ochrony przed gryzoniami, dziś częściej traktuje się je jak członków rodziny. Skradły sera milionów ludzi na całym świecie i zaskarbiły sobie czołowe miejsce w rankingach na najpopularniejsze zwierzątko domowe. Jednak koty, tak samo, jak wszystkie inne stworzenia żyjące na ziemi, nie są nieśmiertelne. Czy da się coś zrobić by wydłużyć życie ukochanych czworonożnych pupili? Profesor Toru Miyazaki z Uniwersytetu w Tokio, twierdzi, że tak!

Jak długo żyją koty?

Średnia długość życia kota mieści się zazwyczaj w przedziale 12-20 lat. Należy jednak brać pod uwagę różne czynniki, które wpływają na przewidywaną żywotność naszego czworonoga.

Co wpływa na długość życia kota?

  • jakość podawanej karmy
  • warunki życia (koty domowe zwykle żyją znacznie dłużej od swoich dzikich kuzynów)
  • rasa (niektóre gatunki kotów cechuje długowieczność, mowa m.in. o maine coon, ragdoll oraz kotach rosyjskich niebieskich)
  • opieka weterynaryjna i okresowe kontrole
  • sterylizacja i kastracja (te zabiegi zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób oraz niebezpiecznych zachowań związanych z okresem rui)

Toru Miyazaki – profesor walczący o zdrowie i życie kotów

Profesor Toru Miyazaki z Uniwersytetu Tokijskiego podjął się misji poszukiwania odpowiedzi na pytanie o możliwość wydłużenia kociego życia. Odkrył, że choroby nerek drastycznie je skracają i jeśli byłby w stanie jakoś temu zaradzić, to te zwierzęta domowe (w sprzyjających warunkach) mogłyby przetrwać nawet 30 lat!

Białko AIM a zdrowie nerek

Odkrycie 20 lat temu białka AIM (z angielskiego apoptosis inhibitor of macrophage) przez profesora Miyazakiego okazało się kluczowym momentem w badaniach nad zdrowiem kotów. Występuje naturalnie we krwi. Spełnia nie tylko funkcje immunologiczne (odpowiadające za odporność organizmu), ale i wpływa pozytywnie na poprawę funkcjonowania nerek. Dzięki temu praca nad AIM może doprowadzić do stworzenia rewolucyjnego leku, który zmieni życie kotów i ich właścicieli na lepsze.

Jak profesor Toru Miyazaki odkrył białko AIM?

Miyazaki podczas swojej kariery akademickiej pracował nad badaniami z zakresu immunologii. Kilka lat ciężkiej pracy nad myszami niestety nie przyniosło oczekiwanych efektów. Miyazaki zainspirowany spotkaniem z profesorem Josephem Goldsteinem, noblistą w dziedzinie metabolizmu cholesterolu, postanowił się nie zrażać i rozpoczął nowy eksperyment.

Zrodził się pomysł zastosowania wysokotłuszczowej diety u myszy pozbawionych genu AIM. Okazało się, że takie myszy, w przeciwieństwie do tych z AIM, doświadczały nasilenia otyłości oraz chorób wątroby. To odkrycie dało początek zrozumieniu, że AIM odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy organizmu.

Dalsze badania profesora Miyazakiego miały na celu zastosowanie AIM w leczeniu różnych schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, rak wątroby, czy przewlekłe zapalenie otrzewnej. Największy przełom przyniosło odkrycie roli AIM w zapewnianiu zdrowia kocich nerek.

Choroby nerek skracają życie kotów

W 2016 roku w czasopiśmie naukowych „Nature Medicine” profesor Toru Miyazaki opublikował artykuł, w którym szczegółowo wyjaśnił rolę białka AIM w chorobach nerek u kotów. Schorzenia nerek są niestety bardzo częstym problemem występującym u tych pięknych zwierząt. Proces chorobowy prowadzi do gromadzenia się martwych komórek w drogach moczowych. Następnie dochodzi do całkowitego ich zablokowania, a co za tym idzie uszkodzenia organu. Odkryto, że białko AIM działa jak sygnał informacyjny, wskazując obszary ciała z nagromadzeniem martwych komórek. Dzięki temu umożliwia innym komórkom (np. makrofagom), dotarcie w odpowiednie miejsca oraz dokonanie tzw. fagocytozy (pochłanianie martwych komórek)

Lek oparty na AIM – nadzieja na poprawę jakości i wydłużenie życia kotów

Profesor Miyazaki postanowił stworzyć lek, który zapobiegnie i/lub wyleczy choroby nerek u kotów. W 2017 roku założył firmę L’Aimia, której celem jest opracowanie skutecznej terapii opartej na AIM i wprowadzenie jej na rynek. Obecnie prowadzone są badania kliniczne. Jeśli zakończą się sukcesem, lekarstwo może trafić do użytku już w 2025 roku.

Profesor Miyazaki zakłada, że terapia oparta na AIM, podawana zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku osłabionej funkcji nerek, może zwiększyć oczekiwaną długość życia kotów z 15 do nawet 30 lat! A co jeszcze ważniejsze, „koci lek” w przyszłości może znaleźć zastosowanie także w leczeniu ludzi u których stwierdzono ciężkie przypadki chorób nerek. Dzięki temu zarówno ukochane zwierzęta domowe, jak i ich właściciele będą mogą cieszyć się dłuższym życiem!