dlaczego pies ucieka na spacerach i z posesji

Dlaczego pies ucieka z posesji lub poczas spaceru?

Ucieczka ukochanego czworonoga spędza sen z powiek niejednemu psiarzowi. Każdy kto kiedykolwiek miał pod swoją opieką psa, doskonale zdaje sobie sprawę jak ciężko zapanować nad tym wulkanem energii (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z młodym i żywotnym zwierzakiem). W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytania: dlaczego mój pies ucieka z domu? Jakie są przyczyny psich ucieczek na spacerach? Co zrobić by pies przestał uciekać od właściciela?

Dlaczego pies ucieka z posesji i w trakcie spaceru?

Psy niezależnie od rasy potrafią zachowywać się w sposób, który dla ich właścicieli nie zawsze jest zrozumiały. Skłonność do ucieczek może świadczyć o podekscytowaniu, nudzie lub… poważnej chorobie!

  • zaniedbanie tresury (jeśli nie zadasz sobie wysiłku by nauczyć swojego psa odpowiedniego zachowania to będziesz musiał się liczyć z chaosem i nieobliczalnością).
  • dołująca nuda (psy pod tym względem są trochę jak ludzie, mogą zrobić coś bardzo szalonego tylko po to by się rozerwać!).
  • zew natury (jeśli twój pies nie został trwale wykastrowany/wysterylizowany lub nie podajesz mu środków, które wyciszają jego popędy bez czynienia go całkowicie bezpłodnym, to może Ci uciec z posesji pragnąc przedłużyć gatunek i przekazać dalej swoje geny).
  • silny stres (nawet psy, które nie należą do strachliwych mogą wystraszyć się niespodziewanego hałasu i podjąć np. próbę ucieczki na spacerze).
  • nieokiełznana chęć pościgu i zabawy (taka już psia natura! Iskrą może być przechodząca osoba, dzieci bawiące się piłką lub ukradkiem przemykający kot).
  • lęk separacyjny (Twój pies może tęsknić za tobą tak bardzo, że wykorzysta każdą okazję by wymknąć się z domu i… spróbować Cię odnaleźć).
  • psie choroby (niektóre schorzenia np. problemy ze słuchem mogą przyczynić się do tego, że pies nie reaguje na komendy „stój” i beztrosko wybiega na zewnątrz, uciekając od właściciela).
  • stymulujące dźwięki (niektóre zwierzęta reagują szczególnie żywiołowo na dźwięk domofonu, dzwonka do drzwi, ludzkich rozmów, szczekających psów, miauczących kotów itp. Wszystko to może zachęcać psa do ucieczki z posesji).

Jak zapobiegać niespodziewanym psim ucieczkom?

Nikogo chyba nie zaskoczy, że największą rolę odgrywa tutaj tresura. Pies musi nauczyć się, że nie wolno mu bezkarnie uciekać na spacerze lub wymykać się z domu. Na początkowych etapach należy bardzo uważać przy każdorazowym otwieraniu drzwi. Warto zaopatrzyć się w dobrze dopasowane szelki dla psa (np. typu guard) z których ciężej będzie mu się wydostać podczas spaceru. Jeżeli pomimo prób Twój pies nie reaguje na szkolenie (lub po prostu brakuje Ci na to czasu i chęci) to dobrym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady u psiego behawiorysty.

Dlaczego warto skorzystać z porady behawiorysty specjalizującego się w pracy z psami?

Problem Cię przerósł? Zawsze możesz skorzystać z usług psiego behawiorysty, który pomoże Ci w tresurze psa. Niestety koszty tego typu terapii są stosunkowo wysokie i wahają się od 150 do nawet 300 zł za godzinną sesję, a na jednej sesji może się nie skończyć… Profesjonalista udzieli porad dostosowanych do konkretnego przypadku, dokona szczegółowej analizy problemu, podda Twojego zwierzaka ocenie behawioralnej (m.in. badając reakcje na bodźce takie jak odseparowanie od właściciela, kontakt z innymi zwierzętami itp.), zaproponuje indywidualny plan terapii oraz (w razie potrzeby) zaproponuje ćwiczenia podtrzymujące. Tak kompleksowe podejście z dużym prawdopodobieństwem zakończy lub przynajmniej znacząco ograniczy ucieczki psa z posesji i podczas spaceru. Tanio nie będzie, ale czego się nie robi z miłości do ukochanego czworonoga?