Wysokie temperatury nie służą czworonożnym pupilom. Chociaż niektóre rasy radzą sobie lepiej w upale niż inne, skrajna pogoda dotknie każdego psa. Największym zagrożeniem jest udar cieplny, ale nie tylko. Podczas spacerów po nagrzanym podłożu mogą ucierpieć psie łapy. Jak je ochronić?
Kiedy jest zbyt gorąco dla psich łap?
Kiedy termometr wskazuje wysoką temperaturę, szczególnie od 28°C wzwyż i utrzymuje się na tym poziomie przez większość dnia, zabranie psa na spacer może okazać się niebezpieczne. Długie przebywanie na słońcu niesie ryzyko udaru cieplnego, ale już kilkuminutowy spacer po nagrzanej nawierzchni może dotkliwie pokaleczyć poduszki łapek psa. I nie chodzi tylko o asfalt czy chodnik, ale też o sztuczną trawę, kamienie, płytki (również na balkonie) czy piasek na plaży. Wszystkie te nawierzchnie mogą bardzo mocno się nagrzać, co przyczynia się do powstawania dyskomfortu, pęcherzy czy oparzeń. Szczególnie wrażliwe są łapy szczeniąt.
Jak poznać czy nawierzchnia jest zbyt gorąca dla psich łap?
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy nawierzchnia po której ma iść pies, nie jest zbyt nagrzana, będzie doświadczenie tego na własnej skórze. Połóż swoją rękę lub bosą stopę na nawierzchni i przytrzymaj ją przez 10 sekund. Parzy? Będzie zbyt gorąca również dla Twojego psa. A pamiętaj, że zwierzę na spacerze będzie dotykać podłoża łapami dłużej niż Ty podczas testu.
Jak chronić łapy psa przed gorącem?
W upalne dni najlepiej ograniczyć spacery do minimum. W ciągu dnia, kiedy słońce najmocniej grzeje, najlepiej wychodzić tylko w przypadku konieczności załatwienia potrzeb fizjologicznych. Najlepszą porą na dłuższy spacer będzie wczesny ranek lub późny wieczór. Twój pies będzie Ci wdzięczny.
Przeczytaj też: Jak pomóc psu w upalny dzień?
O poduszki łap można też dbać, poprzez zastosowanie produktów pielęgnacyjnych. Odpowiednie nawilżenie zapobiega pękaniu i zmniejsza ryzyko oparzeń. Ciekawym pomysłem jest też zakup specjalnych butów dla psa. Ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Nie mogą być za ciasne, ponieważ łapa psa potrzebuje trochę miejsca, aby komfortowo oddawać wilgoć. Nie mogą być też zbyt luźne, żeby nie spadały i nie przeszkadzały w poruszaniu się. Pamiętaj, że psy potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do chodzenia w butach. Staraj się więc robić to małymi krokami, zaczynając od krótszych spacerów i stopniowo je wydłużając.