Czy papużki faliste mówią?

Czy papużki faliste mówią?

5 lipca 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Spośród ptaków, które potrafią naśladować ludzką mowę, papugi bez wątpienia zajmują jedno z pierwszych miejsc. I często jest to powód, dla którego ludzie decydują się na ich zakup. Mówiące zwierzęta fascynują, bawią i pozwalają poczuć się mniej samotnym. Jednak nie wszystkie gatunki papug mają równą zdolność do nauki mówienia.

Jeżeli planujesz zakup papużki falistej lub już masz taki okaz w domu, z pewnością zastanawiasz się czy będziesz w stanie nauczyć ją powtarzać swoje słowa. Jak to jest z tym małym ptaszkiem i mówieniem?Czy papużkę falistą można nauczyć mówienia?

Chociaż nie obserwujemy tego często, papużki faliste również mogą powtarzać ludzkie słowa. Ich nauka nie jest jednak tak prosta jak w przypadku takich gatunków jak żako czy kakadu. Nauka mówienia wymaga dużo systematycznej pracy z ptakiem. Znaczenie mają również indywidualne predyspozycje ptaszka, jego wiek oraz płeć. Lekcje najlepiej rozpocząć, gdy papużka jest młoda. Optymalnie będzie zacząć trening w wieku pomiędzy ukończeniem pierwszego miesiąca życia, aż do 4 miesiąca włącznie. Gdy skończy już 6 miesiąc życia będzie coraz trudniej. Innym czynnikiem, który wpływa na zdolność papużki falistej do nauki mówienia jest jej inteligencja. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt – niektóre papugi są bardziej zdolne niż inne. Bystrzak będzie potrzebować mniej czasu, aby załapać pierwsze słowa. Płeć także wpływa na zdolność papużek do mówienia. Zdecydowanie łatwiej nauczyć powtarzania słów samca, chociaż nie jest to niemożliwe u samiczek.

czy papużki faliste mówią

Jak nauczyć papugę falistą mówić?

Pierwsze chwile z papużką powinny być skupione na zbudowanie relacji. Nie oczekuj, że natychmiastowy trening w obcym dla zwierzęcia środowisku wśród nowych osób i przedmiotów przyniesie lepszy skutek. Pierwszy tydzień lub nawet dwa poświęć na zdobycie zaufania ptaka, poznawanie się i przyjemności. Gdy poczuje się swobodnie, można przejść do lekcji. Papużkę falistą możesz nauczyć ludzkiej mowy, ale nie będzie to szybki i łatwy proces. Uzbrój się w cierpliwość, bądź uważny i systematyczny. Ptaszek nie nauczy się mówić w kilka dni. Ale jeżeli będziesz wytrwale i regularnie prowadzić lekcje, jest szansa, że za kilka miesięcy zacznie powtarzać pierwsze słowa.Jakie warunki powinny panować podczas treningu mówienia?

Aby nauka była skuteczna, w trakcie lekcji muszą zostać zachowane odpowiednie warunki. W pomieszczeniu, gdzie odbywają się ćwiczenia powinna panować cisza, a w okolicy nie mogą znajdować się żadne rozpraszacze. Wyłącz telewizor oraz inne wydające dźwięki/migające urządzenia. Z zasięgu wzroku usuń zabawki i inne ciekawiące papużkę falistą przedmioty. Jeżeli ptak patrzy się na Ciebie uważnie, rusza głową lub mruga to znaczy, że jest ciekawy tego, co wspólnie robicie. Otworzenie dzióbka lub wydobywanie dźwięków przy skupionej uwadze papużki to dowód na to, że trening przynosi efekt. Takie reakcje można czasami zauważyć już na pierwszej lekcji, ale nie jest to regułą. Nawet zdolny ptaszek może potrzebować kilku zajęć, żeby dojść do tego etapu. Przede wszystkim ważne jest, żeby zachować spokój i nie denerwować się, gdy postępy będą powolne lub wręcz – przez dłuższy czas – żadne. Krzyk i kary są absolutnie niedopuszczalne. Jedyne do czego mogą doprowadzić, to do ogromnego stresu i utraty zaufania.

Jak długo powinny trwać lekcje?

Pojedyncza lekcja może trwać około 15-20 minut. Najlepiej wybrać stałą porę w ciągu dnia, kiedy jesteśmy zrelaksowani i nigdzie się nie spieszymy, a papużka falista jest wypoczęta i nie przestymulowana zabawą. Raz na jakiś czas można zdecydować się na dłuższą sesję, jeżeli papużka wydaje się być skora do współpracy. Jeżeli ma gorszy dzień, nie zmuszaj jej na siłę do nauki. Lepiej spróbuj zmotywować ją do większej uwagi na Tobie smakołykiem lub przełóż zajęcia na później.Czego uczyć na początku?

Naukę rozpocznij koniecznie od prostego krótkiego słowa, maksymalnie dwusylabowego. Może być to imię ptaszka lub przywitanie. Naukę poszczególnych słów próbuj wiązać z konkretnymi zachowaniami. Może to być na przykład „hej” podczas wchodzenia do pokoju. Nie zalewaj ptaszka szybkim wielokrotnym powtarzaniem słowa. Ilość powtórzeń w takim przypadku nie przyspieszy nauki. Raczej daj jej chwilę na przyswojenie dźwięków słowa po jego wypowiedzeniu.

Nagroda się należy

Na początku za każdy drobny sukces papużki powinieneś nagradzać ją ulubionym smakołykiem. W miarę postępów można ograniczać ilość nagród i zmniejszyć ich regularność. Dzięki temu ptaszek nie straci motywacji. Przy większych wyzwaniach – kolejnych dłuższych słowach lub zdaniach można znowu zwiększyć regularność. W ten sposób nauka kolejnych wyrażeń powinna szybciej przynosić efekty.

Co jeszcze warto wiedzieć o nauce mówienia papużki falistej?

  • Najlepiej, gdy papużkę uczy mówić jedna osoba.
  • Papużce łatwiej nauczyć się naśladować głos kobiety lub dziecka niż mężczyzny.
  • Zdarza się, że papużki uczą się ludzkiej mowy od siebie nawzajem, ale nie jest to powszechne zjawisko.
  • Towarzystwo innego ptaszka może, choć nie musi przeszkadzać w nauce. Druga papużka falista może być zbyt absorbująca, żeby nasz pupil chciał poświęcać uwagę na tworzenie więzi z człowiekiem i naukę mówienia.

czy papużki faliste mogą mówić

Czy papuga rozumie znaczenie słów?

To, co może rozczarować niektóre osoby to fakt, że papużki faliste nie są w stanie świadomie i w pełni rozumnie komunikować się z człowiekiem. Nawet najbardziej rozgadany i inteligentny ptaszek nie jest w stanie opanować ludzkiej komunikacji. To, czego papużka falista może się nauczyć, to reagowania odpowiednimi słowami na konkretne sytuacje. Dlatego tak ważne jest osadzanie słów w odpowiednim kontekście. Może witać się z Tobą, gdy się pojawiasz i żegnać, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Może wymawiać imię pieska lub kotka na jego widok. Lub też mówić dziękuję, gdy dajesz jej zabawkę.

Mówiąca papużka falista może przynieść wiele radości do Twojego życia. A jeżeli Twoja papużka nie jest szczególnie zdolna lub chętna do nauki to nic. Kochaj ją i ciesz się z jej obecności w Twoim życiu.