co zrobić z roślinami podczas urlopu

Co zrobić z roślinami podczas urlopu?

Zbliżający się okres urlopowy rodzi pytanie, co zrobić z roślinami, które uprawiamy. Nikt nie chce, aby pielęgnowane na co dzień rośliny ucierpiały podczas nieobecności w domu lub w mieszkaniu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą rozwiązać ten problem. Podlewanie roślin podczas urlopu wcale nie musi być kłopotliwe.

Ograniczanie utraty nawodnienia roślin

Podczas nieobecności w mieszkaniu nie warto pozostawiać roślin w miejscach nasłonecznionych takich jak parapet, gdyż w ten sposób szybko utracą zgromadzony zapas wody. Dobrze jest też pozostawić uchylone lub otwarte drzwi do pomieszczeń, w których jest wentylacja. Z uwagi na bezpieczeństwo, nie zawsze mamy możliwość zostawienia w domu czy mieszkaniu uchylonych okien.

Hydrożel magazynujący wodę

Istnieje preparat, dzięki któremu rośliny w trakcie urlopu będą właściwie nawodnione. To specjalny hydrożel, który wysypuje się na ziemię do doniczki. Po wlaniu wody do doniczki z hydrożelem, nasiąka on wodą, a następnie stopniowo oddaje wilgoć roślinie. Dzięki temu, przez dłuższy czas nie trzeba martwić się o jej podlewanie. Urlopowe wyjazdy nie zawsze są krótkie, więc warto zainwestować niewielką kwotę w jego zakup. Zastosowanie hydrożelu do roślin poprawia właściwości gleby, spulchnia ją oraz napowietrza. Wpłynie to pozytywnie na ich kondycję, co jest szczególnie cenne w okresie letnim.

Podlewanie roślin z butelki po wodzie

Napełnienie butelki po wodzie mineralnej, a następnie odwrócenie do góry dnem i ustawienie w doniczce sprawia, że woda stopniowo będzie przedostawać się do kwiatów. Dobrym rozwiązaniem będzie niecałkowite zakręcenie butelki lub zrobienie niewielkich dziurek w zakrętce. Podlewanie roślin podczas urlopu za pomocą butelki po wodzie mineralnej jest bardzo popularną metodą. Nie wymaga ona pomocy innych osób, jest prosta i tania.

Podlewanie roślin za pomocą kuli do nawadniania kwiatów

Używanie kuli do nawadniania kwiatów również jest świetnym sposobem na podlewanie roślin w trakcie urlopu. Ten sposób jest stosunkowo tani, ponieważ kule nawadniające nie kosztują dużo. Tego typu produkt spokojnie możemy zakupić w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Ozdobne kule za pomocą rurki odprowadzają wodę do doniczki. Rozwiązanie jest lepsze od stosowania butelek po wodzie między innymi z powodów estetycznych. Kule do nawadniania kwiatów mogą wyglądać zjawiskowo. To, co praktyczne łączy się z tym, co piękne. Gdy napełnimy tego typu kule wodą, wystarczy tylko wsunąć rurkę w ziemię. Mechanizm kul jest taki, że woda dostarczana będzie stopniowo w umiarkowanej ilości.

Podlewanie roślin za pomocą automatycznej konewki

Automatyczna konewka to produkt bardzo przydatny podczas urlopu. Podlewanie roślin za jej pomocą jest proste i efektywne. Niestety tego typu urządzenie kosztuje zwykle kilkaset złotych, ale jest to wydatek, który się opłaca. Automatyczna konewka sprawia, że możemy mieć bardzo duży poziom kontroli nad tym, w jaki sposób podlewana jest roślina i wyjechać na długi urlop. Trzeba mieć jednak na uwadze, że automatyczna konewka to urządzenie, które wymaga dostępu do prądu elektrycznego.

Podlewanie roślin w trakcie urlopu przez zaufane osoby

co zrobić z roślinami podczas urlopu


Oczywiście poproszenie przyjaciół, rodziny lub zaufanych sąsiadów o podlewanie roślin w trakcie naszego urlopu to również dobre rozwiązanie. W ten sposób nie tylko zadbamy o rośliny, które znajdują się w naszym domu, ale także zmniejszymy ryzyko włamania. Oczywiście przy wybieraniu osób, do których moglibyśmy zwrócić się z tego typu prośbą, należy podchodzić ostrożnie. Powierzenie jakiejkolwiek osobie kluczy do naszego miejsca zamieszkania musi być podparte silnym zaufaniem. Wybranej osobie dobrze przekazać dokładne instrukcje, w jaki sposób podlewać kwiaty i jak często to robić. Jeżeli krępujemy się nieodpłatnie zabierać komuś czas, możemy zaproponować niewielką opłatę dla osoby, która będzie podlewać rośliny.

Jeżeli zdecydujesz się na jeden z opisanych produktów, na przykład automatyczną konewkę, będziesz mógł z niej skorzystać także podczas kolejnych wyjazdów. Najbardziej skuteczne metody są często bardzo proste. Dzięki zastosowaniu naszych wskazówek nie musisz martwić się o stan swoich roślin podczas urlopowych wyjazdów. Możesz spokojnie odpocząć i zebrać siły na powrót do pracy lub nauki po wakacjach.