jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci

Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Obgryzanie paznokci to częsty problem dzieci. Nierzadko dotyczy także osób dorosłych. Tego nawyku nie powinno się jednak bagatelizować. Przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i estetyczne. Im szybciej uda się oduczyć tej czynności pociechę, tym lepiej. Dzięki temu poprawi się nie tylko wygląd palców, ale wzrośnie też poziom higieny całego organizmu. Obgryzanie paznokci może mieć różne przyczyny, ale nigdy nie jest to pożądane zjawisko. Do możliwych komplikacji obgryzania paznokci przez dzieci należą m.in. wady zgryzu, których skutkiem mogą być inne poważne problemy takie jak trudności w oddychaniu i jedzeniu czy ogólne pogorszenie stanu uzębienia oraz dziąseł.

Możliwe konsekwencje obgryzania paznokci u dzieci

Nawyk obgryzania paznokci niesie ze sobą szereg niepożądanych skutków. Problemy z higieną jamy ustnej i całego organizmu to jeden z nich. Wyobraźmy sobie sytuację, w której dziecko siedząc w autobusie i mając całkowicie brudne ręce, wkłada je do ust, by obgryzać paznokcie. Ogromna liczba bakterii przedostaje się wtedy do organizmu młodego człowieka w sposób całkowicie niepostrzeżony. W ten sposób nasza pociecha łatwo może nabawić się infekcji. Względy higieniczne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, są bardzo ważne dla każdego człowieka.

Skutkiem tego nawyku mogą być także wady zgryzu. Ich leczenie wymaga kosztownych wizyt u specjalisty i noszenia aparatu ortodontycznego, co nierzadko jest niemiłym doświadczeniem dla dziecka. A w przypadku aparatu ruchomego wymaga sporej samodyscypliny.

Kolejną konsekwencją jest brzydki wygląd palców. Obgryzione paznokcie po prostu wyglądają źle. Poza tym, niekiedy w okolicy paznokci mogą pojawić się niewielkie ranki, które narażają dziecko na problemy zdrowotne i dyskomfort.

Warto pomóc dziecku pokonać zły nawyk, aby uchronić je przed negatywnymi konsekwencjami. Im dłużej problem bagatelizujemy, tym może być trudniej się go pozbyć. Przy odpowiednich sposobach postępowania, można jednak skutecznie oduczyć naszą pociechę obgryzania paznokci, co daje bardzo wiele korzyści.

Jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci u dzieci

W dużej mierze obgryzanie paznokci jest problemem, którego przyczyna leży w psychice. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, warto zadbać o tę sferę. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem na temat trudności i zmian, których doświadcza w życiu. Sytuacje takie, jak trudne relacje z rówieśnikami, problemy z nauką, zmiana szkoły, przeprowadzka lub problemy rodzinne skutkują bardzo dużym napięciem emocjonalnym u małego człowieka. To właśnie wtedy pojawiają się niepożądane zachowania, które pomagają zredukować napięcie. Jeżeli zapewnimy dziecku uwagę i wsparcie, będzie mogło poczuć się bezpiecznie i łatwiej poradzi sobie z trudnościami. Sfera psychiczna i somatyczna u każdego człowieka wzajemnie się na siebie nakładają. Dlatego warto zadbać także o zdrowy tryb życia naszej pociechy. Odpowiednie odżywianie, dobry sen i spokojna atmosfera w domu z pewnością pomogą dziecku sprostać wymogom, które stawia przed nim na przykład szkoła. Jeżeli obgryzanie paznokci u dziecka jest czynnością zastępczą po ssaniu kciuka, dobrze będzie za każdym razem, gdy zauważymy niepożądane zachowanie, zwracać uwagę na to, żeby tego nie robiło. Warto wspomóc się zakupem gorzkich żeli do paznokci i skórek. Dzięki temu, gdy dziecko nieświadomie włoży do ust posmarowane żelem palce, zrezygnuje z zamiaru obgryzania paznokci z uwagi na ich okropny smak. Sprawdzoną metodą jest również nacieranie dłoni liśćmi aloesu. Gorzki smak, który pojawi się w ustach, zniechęci do dalszego obgryzania.

Warto pamiętać, że jeżeli przez dłuższy czas nie podtrzymuje się jakiegoś nawyku, jego siła słabnie. Podobnie jest z obgryzaniem. Noszenie nawet cienkich rękawiczek przez dziecko podczas codziennych zajęć, to dobry sposób na to, aby oduczyło się obgryzać paznokcie.

Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianego zwyczaju jest po prostu zajęcie czymś ust. Jeżeli dziecko otrzyma od nas gumę do żucia, w momencie, gdy poczuje potrzebę, aby obgryzać paznokcie, zastąpi jedną czynność drugą. Obgryzanie paznokci to nawyk, którego warto się pozbyć bez względu na wiek. Względy estetyczne i zdrowotne zwłaszcza w czasach epidemii są mocnymi argumentami. Praca nad przyczynami obgryzania paznokci u dzieci może iść w parze z praktycznym oduczeniem tego typu zachowań.

Co zrobić, by dziecko nie wróciło do złego nawyku?

Gdy uda nam się oduczyć dziecko złego zwyczaju, dobrze mieć na uwadze, że może ono po pewnym czasie do niego wrócić. Z tego powodu dobrze jest rozmawiać z dzieckiem na temat tego, jakie korzyści niesie ze sobą jego pokonanie. Świadomość tego, jak wiele udało się osiągnąć, pokonując zły nawyk, może motywować dziecko do tego, by nie wracać do szkodliwej praktyki. Dodatkowo, warto sprawdzać, czy nasza pociecha nie wróciła do obgryzania paznokci. Sytuacje stresogenne sprzyjają powracaniu do zachowań kombulsywnych, a kluczową rolą rodzica jest zapewnienie wtedy dziecku wsparcia. Poczucie bezpieczeństwa i pomocy ze strony rodziców sprzyjają zdrowemu trybowi życia pociechy.