Czego nie można myć w zmywarce?

Zmywarka jest największym przyjacielem każdego domu. Dzięki niej oszczędzamy czas oraz pieniądze, a codzienne obowiązki są zdecydowanie mniej uciążliwe. Jest bardziej ekonomiczna niż ręczne zmywanie naczyń (zużywa dużo mniej wody w stosunku do ilości przyborów kuchennych). Jednak nawet najbardziej nowoczesna zmywarka nie uchroni nas przed niektórymi błędami, które bezwiednie możemy popełniać. Większość przedmiotów, których używamy na co dzień może być myte w zmywarce wiele razy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje szereg przedmiotów, których nie można myć w zmywarce. Umieszczenie ich w niej może spowodować zniszczenie powierzchni lub struktury – wówczas stają się one bezużyteczne.



Rzeczy, których nie można myć w zmywarce:

  1. Sztućce, deski i naczynia z drewna

    Tego typu przyrządy lepiej myć ręcznie, ponieważ bardzo wysoka temperatura wody może doprowadzić do ich pęcznienia, odkształcania oraz pękania. A silne detergenty używane podczas mycia mogą uszkodzić ich strukturę i wykończenie, co z kolei może negatywnie wpłynąć na ich walory estetyczne.

  2. czego nie można myć w zmywarce

  3. Naczynia artystyczne, robione i malowane ręcznie

    Ręcznie wykonywane naczynia są wyjątkowo delikatne. Jeśli chcemy, aby cieszyły nasze oczy naprawdę długo, nie możemy myć ich w zmywarce. Wysoka temperatura panująca w zmywarce może je uszkodzić (spowodować odpryski i ułamania), zmienić ich barwę lub całkowicie zmyć odręcznie wykonane malunki.

  4. Naczynia cynowe i miedziane (kubki, rondle i patelnie)

    Tego typu akcesoria kuchenne zdecydowanie nie nadają się do mycia w zmywarce. Ich największy atut, czyli pięknie lśniąca powierzchnia, pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i chemikaliów może stracić swój piękny wygląd i stać się matowa (o nieprzyjemnym kolorze “brudnej miedzi”). Dodatkowo, zmywarkowe warunki mogą doprowadzić do nieładnych wgnieceń oraz odkształceń.



  5. Noże

    Porządne i ostre noże z reguły kosztują całkiem sporo, dlatego warto poświęcić chwilę na ich ręczne wyszorowanie. Mycie mechaniczne może doprowadzić do ich szybkiego stępienia lub odkształcenia, co z kolei źle wpłynie na ich funkcjonalność. Dodatkowo, jeśli noż posiada rączkę wykonaną z tworzywa sztucznego, w zmywarce może dojść do jej rozpuszczenia. Rączki tego typu nie są odporne na tak wysokie temperatury, jakie panują w zmywarce. Podobna zasada tyczy się rączek drewnianych. Te (tak samo jak w przypadku akcesoriów drewnianych) mogą pęcznieć, stracić kolor lub się rozpaść.

  6. Przedmioty z aluminium lub srebra (srebrne sztućce i wazy)

    Przedmiotów wykonanych z tych materiałów nie należy myć w zmywarce, ponieważ mają one skłonności do farbowania się lub płowienia. Srebrne sztućce po myciu w zmywarce tracą swój blask, a detergenty myjące mogą dodatkowo naruszyć powłokę i przyczynić się do ich zniszczenia.

  7. Naczynia zabrudzone popiołem, woskiem, smarem lub farbą

    W tym przypadku zniszczenia nie dotyczą naczyń. Zagrożone zniszczeniem są tutaj zmywarki. Tego typu zabrudzenia mogą doprowadzić do zapchania filtrów, rur, a w najgorszym przypadku do całkowitego zniszczenia urządzenia. Jeśli tak ciężkich zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie domyć ręcznie, nie pozostaje nam niestety nic innego jak pozbycie się takiego naczynia i wyrzucenie go do śmieci.

  8. Przedmioty z tworzywa sztucznego nieodporne na wysokie temperatury

    Plastikowe pojemniki i przybory są bardzo przydatne w kuchni i z pewnością niejeden z nas posiada tego typu rzeczy w wyposażeniu swojej kuchni. W tym przypadku ważne jest to, aby przed włożeniem takiego naczynia/narzędzia do zmywarki, upewnić się, że jest to przedmiot odporny na wysoką temperaturę. W innym przypadku mycie mechaniczne może doprowadzić do zdeformowania/odkształceń lub stopienia się przedmiotu oraz przeniknięcia zapachem środków czystości.



  9. Porcelana, kryształy i naczynia z dmuchanego szkła

    Wystarczy spojrzeć na takie dzieła sztuki aby zobaczyć, że są to niezwykle delikatne i kruche przedmioty. Mycie mechaniczne jest tu niezaprzeczalnie zakazane. Wysoka temperatura, chemikalia i silny natrysk wody z łatwością mogą doprowadzić do powstania odprysków na szkle oraz utraty połysku i przejrzystości.

  10. czego nie można myć w zmywarce

  11. Naczynia z nieprzywieralną powłoką (teflonowe przybory kuchenne i patelnie)

    Teflonowe przedmioty są czymś, czego mycie w zmywarce jest zabronione przez samych producentów. Teflon pod wpływem detergentów i cyklicznego uderzania wody o naczynie, ściera się i uszkadza. Zniszczony teflon traci swoje właściwości nieprzywierania, a w najgorszych przypadkach staje toksyczny.

  12. Żeliwne patelnie

    Pod żadnym pozorem w zmywarce nie można myć żeliwnych patelni. Takie mycie może w szybkim czasie doprowadzić do rdzewienia przedmiotu. Dodatkowo produkty wykonane z żeliwa są podatne na pochłanianie zapachów. Po takim myciu żeliwne naczynie może przez długi czas pachnieć detergentami, co często powoduje przenikanie tego typu zapachu do potraw.

  13. Plastikowe butelki i naczynia do przechowywania

    Plastik jest tworzywem wytrzymałym, lecz całkowicie nieodpornym na ciepło. Wysokie temperatury panujące w zmywarce mogą całkowicie odkształcić lub stopić plastikowe przedmioty. Ponadto, podczas topienia się plastiku wytwarzane są toksyczne substancje, które w kontakcie z żywnością mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli więc chcemy, aby nasze plastikowe pojemniki posłużyły nam przez długi czas – nie myjmy ich w zmywarce.

  14. Termosy i kubki termiczne

    Zarówno termosy, jak i kubki termiczne, posiadają właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu długo możemy cieszyć się ciepłą kawą, herbatą czy zupą. Za utrzymanie wysokiej temperatury odpowiadają odpowiednie powłoki oraz specjalne uszczelki. Jeśli więc chcemy, aby nasze naczynia długo spełniały swoją funkcję – pod żadnym pozorem nie powinniśmy myć ich w zmywarce. Wysoka temperatura i duże ciśnienie mogą uszkodzić uszczelki oraz zedrzeć izolacyjne powłoki.



  15. Pamiętaj o oznaczeniach!

    Wraz z popularyzacją zmywarek producenci akcesoriów kuchennych i stołowych – zaczęli nanosić oznaczenia na te przedmioty. Rzeczy, których mycie w zmywarce jest bezpieczne oznaczone są zazwyczaj symbolem naczyń i kropelek, czasami oznaczane są także po prostu symbolem zmywarki. Jeśli na opakowaniu od naszej patelni widnieje takie oznaczenie – bez wahania możemy umieścić ją w zmywarce. Przedmioty bez tego typu oznaczenia myjemy w maszynie na własną odpowiedzialność – będąc świadomymi tego, iż może ulec ono zniszczeniu.