Jak usunąć rdzę? Domowe sposoby

Jak usunąć rdzę? Domowe sposoby

16 lutego 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Wielu z nas zapewne nie raz miało do czynienia z rdzą. Pojawia się ona na różnych metalowych rzeczach – od naszego ulubionego roweru, po metalowe części formy do pieczenia ciasta. To nie tylko brzydki i nieestetyczny nalot. Rdza bardzo często doprowadza do niszczenia i stopniowego zanikania metalu. Przedmioty, na których się pojawia bardzo szybko tracą swoje właściwości, a ich użytkowanie staje się niebezpieczne. Choć jest to problem, który dotyczy głównie rzeczy metalowych – warto pamiętać, że rdzą można pobrudzić również ubrania. Usunięcie rdzy z bawełnianej koszulki jest równie trudnym zajęciem, co usunięcie jej z noża kuchennego lub ogrodowego przyrządu (lub nawet trudniejszym!).



Gdzie leży problem, czyli jak powstaje rdza?

Rdza, inaczej nazywana korozją jest niczym innym jak utlenianiem się metalu (żelaza i jego stopów). Metale często ulegają niszczeniu pod wpływem działania środowiska. Utlenianie zachodzi zazwyczaj w ziemi, pod wodą lub w wilgotnej atmosferze (tlen + woda). W związku z tym powstawaniu rdzy sprzyja na pewno przechowywanie przedmiotów w wilgotnych i parnych pomieszczeniach, na dworze podczas silnych ulew oraz miejscach, gdzie stężenie soli w powietrzu jest wysokie (sól wówczas wchodzi w reakcję z cząstkami metalu).

Domowe sposoby na usunięcie rdzy

Domowych sposobów na usunięcie rdzy jest mnóstwo. Pozbyć możemy się jej z pomocą rozmaitych produktów, które zazwyczaj mamy pod ręką lub są łatwo dostępne. Usunięcie rdzy wbrew pozorom nie jest trudne.



Soda oczyszczona

Soda to najczęściej polecany środek do pozbywania się korozji. Jest ona tania, ma właściwości antybakteryjne oraz polerujące. Soda rozpuszcza rdzę, nie uszkadzając przy tym przedmiotu, który oczyszczamy. Aby wykorzystać sodę oczyszczoną do odrdzewiania, należy zmieszać ją z niewielką ilością wody. W ten sposób uzyskamy papkę o konsystencji pasty, którą później nałożymy na zardzewiały sprzęt. Po nałożeniu mieszanki na miejsce nalotu oraz rdzy – należy energicznie pocierać je drucianą gąbką lub twardą szczotką.

Cebula z cukrem pudrem

Starym domowym sposobem na rdzę jest także użycie cebuli i cukru pudru, czyli produktów powszechnie używanych w kuchni. Zardzewiały przedmiot należy w tym wypadku posypać cukrem pudrem, a następnie energicznie pocierać skorodowane miejsce. Po wykonanej czynności miejsce to należy dokładnie umyć, a następnie wytrzeć ręcznikiem do sucha.

Ocet

Jednym z najbardziej znanych i polecanych sposobów na pozbycie się rdzy jest ocet jabłkowy (może być też ocet spirytusowy – chociaż bywa oceniany jako mniej skuteczny). Sposób ten jest bardzo prosty, ale długotrwały. Zardzewiałe narzędzie lub jego część po prostu wkładamy do naczynia/pojemnika wypełnionego octem i zostawiamy tak na kilka – kilkanaście godzin. Po tym czasie należy przetrzeć przedmiot druciakiem lub szczotką. Czynność może wymagać parokrotnego powtórzenia (zależy od stopnia zaawansowania korozji).

jak usunąć rdzę domowe sposoby 2

Cytryna, limonka lub kwasek cytrynowy

Olejki zawarte w cytrusach lub kwasku cytrynowym pełnią tu kluczową funkcję. W celu pozbycia się rdzy należy przygotować roztwór kwasku cytrynowego i włożyć do niego narzędzie. Lub w przypadku cytryny/limonki natrzeć owocem zardzewiałe miejsce. W obu przypadkach zaleca się pozostawić oczyszczany przedmiot na kilkanaście godzin po aplikacji. Podobnie jak w sposobie z octem, po odpowiednim czasie należy przetrzeć narzędzia druciakiem lub szczotką, a w razie potrzeby powtórzyć proces. Metody z wykorzystaniem cytrusów sprawdzą się również idealnie w przypadku usuwania rdzy z ubrań. Nie niszczą one bowiem materiałów, a skutecznie pozbywają się plam.



Coca-cola

Cola przez wielu jest traktowana jako magiczny środek na wszystko. Używana jest do ugaszenia pragnienia, na ból brzucha, a nawet do czyszczenia zlewów lub toalet. Również i w przypadku rdzy, napój ten sprawdza się doskonale. W takim razie jak usunąć rdzę coca-colą? Wystarczy, że skorodowany przedmiot zanurzymy w bąbelkowym napoju i zostawimy na minimum 15 minut. Po tym czasie należy wyjąć przedmiot i osuszyć go suchym ręcznikiem. Żrące właściwości coca-coli bez trudu poradzą sobie z rdzą i jej nalotem.

Ketchupowa mieszanka

Prawie każdy z nas ma w lodówce ketchup. Wbrew pozorom jest to bardzo skuteczny środek do walki z rdzą. Wystarczy wymieszać trochę płynu do naczyń z wodą, spryskać tym roztworem zardzewiały przedmiot, dokładnie posmarować ketchupem i zostawić na parę godzin. Po tym czasie przyrząd należy dokładnie spłukać wodą, wytrzeć i gotowe, po rdzy nie powinno być śladu.

Dlaczego należy pozbywać się rdzy?

Rdzewienie metalu to naturalny proces będący efektem utleniania się żelaza. Proces ten jest niestety nieunikniony. Nawet jeśli zabezpieczymy nasze narzędzia specjalnymi farbami, lakierami lub innymi preparatami – z czasem i tak pojawią się na nich mikrouszkodzenia, które później ulegną korozji. Rdzę należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że niepowstrzymany rozwój rdzy może doprowadzić najpierw do trwałych uszkodzeń, a z czasem nawet do całkowitej degradacji narzędzia. Rdza najszybciej rozwija się w środowisku wilgotnym, przez co najbardziej narażone na jej działanie są trzymane w altankach przybory ogrodnicze. Zagrożone są również narzędzia trzymane w szafach, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wilgocią, ale są często narażone na mikrouszkodzenia przez ich częste użytkowanie.
Warto również pamiętać, że długotrwałe przebywanie wśród skorodowanych przedmiotów może wpłynąć negatywnie na nasze drogi oddechowe.



Stop korozji, czyli jak zabezpieczyć rzeczy przed ponownym rdzewieniem?

Jeżeli uda nam się skutecznie pozbyć rdzy, należy zadbać o to, aby ponownie nie dopadła naszych narzędzi i zabezpieczyć je przed korozją. Najlepiej nadadzą się do tego specjalne do tego przeznaczone farby ochronne lub lakiery. Jednym z najskuteczniejszych środków ochrony jest czysty cynk, lub połączenie cynku oraz aluminium. Preparaty tego typu sprawdzają się zarówno do zabezpieczania powierzchni przed korozją jak i również do naprawy powierzchni, na których już pojawiła się rdza. Dobrze sprawdzą się również preparaty na bazie żywicy, które w składzie zawierają żywicę epoksydową, dzięki czemu skutecznie odrdzewiają, a także zabezpieczają powierzchnię przedmiotu przed ponownym rdzewieniem.