Czy warto leczyć mleczaki?

Czy warto leczyć mleczaki?

25 lutego 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Mleczaki inaczej nazywane są zębami czasowymi. Jak wskazuje na to nazwa – są to zęby pozostające w naszej jamie ustnej tylko przez pewien czas. Zwykle pojawiają się one około szóstego miesiąca życia dziecka. Ich wyrzynanie zwykle wiąże się z bólem i płaczem malucha. Są one oznaką, że dziecko dojrzewa. Od zębów stałych różnią się one głównie budową. Mleczaki zwykle są mniejsze, mają cieńsze i dużo mniejsze korzenie (dzięki temu z łatwością wypadają), posiadają także obręcze, które otaczają koronę zęba. Proces wyrzynania się zębów mlecznych może trwać, aż do dwudziestego piątego lub trzydziestego miesiąca życia malucha. Jako ostatnie pojawiają się zwykle: dolne drugie trzonowce oraz górne drugie trzonowce. Ze względu na fakt, iż mleczaki pozostają w jamie ustnej dziecka na długi czas – ważne jest, aby prawidłowo o nie dbać.Jak dbać o zęby mleczne?

Aby zadbać o odpowiednie uzębienie u dziecka – należy zacząć od monitorowania zębów matki, jeszcze przed narodzinami malucha. Dentyści zalecają, aby każda ciężarna kobieta pojawiła się w gabinecie przynajmniej dwa razy podczas trwania ciąży (raz na jej początku i raz na końcu). Istotne jest, aby druga wizyta odbyła się tuż przed porodem. Badania kliniczne wykazały bowiem, że próchnica zębów występująca u ciężarnej kobiety może spowodować przeniesienie bakterii wywołujących próchnicę do organizmu dziecka.

Zęby mleczne, pomimo tego, że z czasem zostają wymienione na zęby stałe – również potrzebują rzetelnej pielęgnacji i stałej kontroli. Leczenie takich zębów dotyczy przede wszystkim korony i korzeni. Narażenie zębów mlecznych na wystąpienie próchnicy może okazać się równie niebezpieczne dla zębów stałych. Jeżeli próchnica zajmie w znacznym stopniu chore mleczaki, stwarza ryzyko zarażenia jeszcze schowanych zębów stałych, dlatego konieczne będzie usunięcie takich zębów przed ich samoistnym wypadnięciem. To działanie może ochronić zęby stałe przed niebezpieczeństwem. Może także wystawić je na ryzyko uszkodzenia podczas wyrywania mleczaków lub odsłonięcia na inne choroby i zapalenia.Dlaczego warto leczyć mleczaki? Konsekwencje ich nieleczenia

Zęby mleczne w przeciwieństwie do zębów stałych są mniej odporne na działanie kwasów oraz na urazy mechaniczne. W naruszonych w ten sposób zębach próchnica rozwija się o wiele szybciej. Często próchnica i inne infekcje przebiegają w sposób niezauważalny. W związku z tym, ważne jest to, aby zainfekowane mleczaki zostały zbadane i wyleczone przez lekarza dentystę.

Jednak powodów do regularnego chodzenia z dzieckiem do dentysty i leczenia zainfekowanych mleczaków jest więcej.

Wady zgryzu

Nieleczone i niesprawdzane zęby mleczne mogą przedwcześnie wypadać. Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzić może do późniejszych wad zgryzu, wad szczęki lub złego rozwoju kości szczękowo-twarzowych. Wówczas zęby stałe, które pojawią się później mogą nie mieć miejsca na prawidłowy i prosty wzrost. Tego typu wady w zgryzie trzeba wówczas korygować poprzez długie i kosztowne leczenie ortodontyczne lub operacje chirurgiczne.

Zainfekowanie zębów stałych

Brak leczenia stomatologicznego u dziecka może skutkować przenoszeniem się infekcji próchnicznych na zęby stałe.

Oprócz wyżej wymienionych konsekwencji nieleczone zęby czasowe doprowadzić mogą do bolesnego zapalenia dziąseł, zapalenia miazgi, zapalenia ozębnej, problemów trawiennych, a nawet do problemów z innymi narządami (takimi jak serce czy nerki). Poza tym próchniejące, psujące się zęby wyglądają nieestetycznie i często sprawiają dziecku ból (który przekłada się na płaczliwość i brak apetytu).Co, jeśli dziecko boi się dentysty?

Wizyta u dentysty może okazać się nie lada wyzwaniem. Pierwsze takie badanie powinno odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka – zanim maleństwo zacznie jeszcze ząbkować. W wieku 2-3 lat powinna odbyć się kolejna wizyta “zapoznawcza”. Polega ona na bezstresowym zapoznaniu dziecka z gabinetem i lekarzem. Na takiej wizycie dziecko nauczy się szczotkowania i wielu zabaw pomagających zadbać o higienę jamy ustnej. Pierwsza wizyta nie powinna być powiązana z żadnym zabiegiem – tylko mieć na celu spokojne zapoznanie się z terenem, przedmiotami i osobami. Miłe i zabawne wspomnienia sprawią, że dziecko z chęcią będzie wracało do lekarza i nie będzie kojarzyło gabinetu dentystycznego z bólem i nieprzyjemnymi zabiegami, tylko z zabawą i miłą atmosferą.

Nauka higieny jamy ustnej w domu

Ważnym punktem dla zdrowego życia naszego dziecka będzie nauka prawidłowego dbania o zęby. Początkowo nauka higieny jamy ustnej może okazać się dosyć trudna i skomplikowana dla malucha, dlatego należy wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Jak powszechnie wiadomo dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego do nauki warto wykorzystać kolorowe, świecące lub śpiewające szczoteczki do zębów, pasty z rysunkami ulubionych postaci z bajek, o owocowym zapachu, w różnych kolorach, czy z dodatkiem brokatu. Można nauczyć dziecko piosenek lub wierszyków o myciu zębów, albo wymyślić jakieś gry związane z tą czynnością. Dzieci świetnie uczą się poprzez naśladowanie. W związku z tym kolejnym dobrym sposobem na naukę jest pokazywanie dziecku jak mama albo tata myją zęby. Dzięki takim działaniom maluch będzie kojarzył mycie zębów ze świetną zabawą i rodzicami, a nie ze smutnym i nudnym obowiązkiem.