czy można wynieść mech z lasu

Czy można wynieść mech z lasu?

Mech jest niezwykle piękną i tajemniczą rośliną. Zwykle kojarzymy go z leśnym poszyciem i polanami. Jest to niezwykle wytrzymała roślina, która nawet zimą zachowuje swój zielony kolor. Ostatnimi czasy mech stał się również bardzo popularną ozdobą domów, akwariów i ozdobnych słoików. Jest on znacznie bardziej wytrzymały niż zwykłe rośliny domowe, nie wymaga on nawożenia, ani częstego podlewania.
Kara za zbieranie mchu, czyli czy legalne jest zabieranie go z lasu?

Niektórzy marzą o domowym doniczkowym skalniaku pokrytym mchem lub o ogrodzie nim wypełnionym. Zielony mechcieszy oko i nadaje miejscu charakteru. Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie mchu wydaje się zabranie go z lasu. Jest on głównym elementem leśnego poszycia, a przez to jest też łatwo dostępny.

Zanim jednak wybierzeszsię do najbliższego zagajnika w celu pozyskania tego surowca, warto zadać sobie pytanie, czy zbieranie mchu z lasu nie jest czasem zabronione? Okazuje się, że jest to zabronione prawnie.

“Art. 153. [Drobne szkodnictwo leśne]
1. Kto w nienależącym do niego lesie zbiera mech lub ściółkę podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Dodatkowo, z lasu nie wolno wynosić żywicy i soku (np. soku z brzozy). Nie wolno zbierać gałęzi, szyszek, kory, którą często wykorzystuje się ogrodzie, a nawet zabronione jest wydobywanie ziemi czy drewna. Jest to niestety dość słabo rozpowszechniona wiedza. Więc zanim wybierzesz się do lasu lub w inne obszary natury – pamiętaj, żeby porządnie zapoznać się z zasadami jakie tam obowiązują.

czy można wynieść mech z lasu
Samuel Toh / Unsplash

Gdzie szukać mchu?

Wiadomo już, że pozyskiwanie mchu z lasu jest nielegalne i podlega karze. Gdzie więc powinieneś szukać mchu, jeśli go potrzebujesz? Najlepszym i najprostszym sposobem na zdobycie mchu jestkupienie go. Mech bez trudu znajdziesz w sklepach budowlanych oraz ogrodniczych. Jeśli jednak zależy Ci na mchu ozdobnym, jasnym, używanym również przez florystów – powinieneś wybrać się na giełdę kwiatową lub do specjalnych sklepów z przyborami florystycznymi.
Jak pielęgnować mech?

Mech jest ciekawą, piękną oraz delikatną rośliną.. Każda jego odmiana charakteryzuje się czym innym. Na przykład: mech chrobotek i mech poduszkowy dzięki swojej ciekawej fakturze idealnie sprawdzą się jako dekoracja w domu. Można z nich zrobić obraz lub użyć do wykonania pięknych, naturalnych ozdób stołowych. Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie takich dekoracji w swoim domu – będziesz musiał o nie odpowiednio zadbać. Właściwa pielęgnacja sprawi, że długo będą cieszyć oczy. Pielęgnacja mchu jest bardzo prosta. Tak naprawdę nie wymaga ona prawie żadnego wysiłku. Aby zapewnić mu optymalne warunki do życia i wzrostu wystarczy zraszać powierzchnię mchu kilka razy w tygodniu – w ten sposób nie dopuścisz do uschnięcia mchu. Alternatywą dla zraszana jest trzymanie go w pomieszczeniu o wilgotności powietrza w granicach 40 do 60%. Mech jak każda roślina potrzebuje również dostępu do światła. Jednak należy pamiętać, że słońce nie powinno padać bezpośrednio na roślinę. Może to spowodować przypalenie delikatnych liści mchu. Nie powinno się też trzymać mchu blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła, ponieważ roślina może zrobić się sucha i twarda, a z czasem nawet obumrzeć.
Oszczędzanie – czyli jak rozmnażać zakupiony mech?

Jeżeli potrzebujesz dużo mchu (na przykład żeby zastąpić nim trawę na ogrodzie lub zakryć spore miejsce, na którym nic nie rośnie) nie musisz kupować ogromnej ilości tej rośliny. Aby zaoszczędzić trochę gotówki możeszna przykład rozmnożyć mech, który już masz. Zabieg ten jest bardzo prosty. Do zwiększenia jego ilości wystarczy nam kępek mchu, który trzeba zmiksować (na niskich obrotach) z dwoma szklankami maślanki, jedną szklanką wody, jedną szklanką piwa oraz odrobiną cukru (ok. pół łyżeczki). Tak przygotowaną mieszankę powinno się równomiernie rozprowadzić na powierzchni, którą chcesz pokryć mchem i poczekać, aż wykiełkuje. Sposób ten można wykorzystać również do tworzenia obrazów z mchu, zdobienia murów lub fasad budynków. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnego rozrostu roślin wystarczy posadzić parę kępek na wybranej powierzchni i odpowiednio je pielęgnować. Dzięki dobrej opiece oraz zapewnieniu optymalnych warunków do wzrostu, mech bez trudu obrośnie dany obszar. Trwa to znacznie dłużej, ale jest równie skuteczne.