
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
28 stycznia 2022Większość rodziców stara się, aby ich dzieci były zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe. Nie od dziś wiadomo, że jednym z filarów dobrego samopoczucia jest odpowiednie odżywianie. Podstawą zdrowej diety są oczywiście warzywa i owoce. Zawierają one dużo witamin i minerałów, niektóre z nich mają właściwości detoksykacyjne. Wiele warzyw i owoców zawiera także dużo błonnika, który ma zbawienny wpływ na układ trawienny i wydalniczy.
Wielu rodziców ma jednak duży problem z zachęceniem dziecka do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci najchętniej zjadają rzeczy, które znają. Wszelkie odstępstwa od dobrze znanych produktów spotykać mogą się z silnym sprzeciwem ze strony malucha.
Brak warzyw w diecie – zagrożenia
Jak wcześniej wspomniano warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i minerałów. Między innymi witaminy C, żelaza, cynku, błonnika, miedzi, beta-karotenu, potasu, polifenoli, witaminy E oraz witamin z grupy B. Ich obecność w diecie minimalizuje ryzyko chorób serca oraz nowotworów.
Brak odpowiedniej ilości warzyw i owoców w diecie skutkować może przewlekłymi infekcjami, osłabieniem fizycznym, podatnością na powstawanie siniaków, a nawet problemami z uzębieniem, agresją lub niekontrolowanym przybieraniem na wadze.
Sposoby, które pomogą zachęcić dziecko do jedzenia warzyw
Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na przekonanie dziecka do jedzenia warzyw. Być może jeden z nich okaże się strzałem w dziesiątkę w walce z niejedzeniem warzyw przez Twojego malucha.
Warzywa od najmłodszych lat
Według wielu lekarzy i naukowców – dzieci poznają smaki już w łonie matki. Wszystko co spożywa ciężarna – jest wchłanianie przez dziecko znajdujące się w brzuchu. Również kiedy dziecko karmione jest piersią – poznaje ono smaki rzeczy, które spożywała jego mama. Stwierdzić więc można, iż preferencje smakowe dzieci zaczynają kształtować się już w wieku prenatalnym – zdecydowanie wcześniej niż by się wydawało. W związku z tym nauka jedzenia warzyw rozpoczyna się już w łonie matki. Kiedy dzieci są gotowe na spożywanie pokarmu stałego – warto już wtedy podawać im różnorodne warzywa, w różnej formie. Im szybciej przyzwyczają się one do smaku i struktury warzyw – tym łatwiej będzie nam później szykować im warzywne posiłki.
Nie przesadzaj z rozdrabnianiem
Oczywistym jest, że dla sześciomiesięcznego maluszka to będzie jedyna poprawna forma podawania warzyw. Jednak im dziecko jest starsze, tym bardziej wyczulony smak posiada. Zbyt długie podawanie mu warzywnych papek może doprowadzić do tego, że maluch zrazi się do tych pysznych i zdrowych produktów. Jeśli masz obawy czy dziecko da sobie radę, najlepiej zacznij od ugotowanej i schłodzonej marchewki – większość dzieci za nią przepada!
Uważaj na cukier
Niektóre warzywa potrafią mieć pyszny słodki smak, ale w porównaniu do zwykłego białego cukru wypadają słabo w odczuciu dziecka. Uważaj na tą niezdrową konkurencję i staraj jej się unikać. Na początek możesz zamienić cukier na zdrowsze i w niektórych przypadkach mniej słodkie – słodziki. Jeżeli słodzisz dziecku herbatę czy kaszkę, postaraj się tego nie robić lub stopniowo zmniejszaj ilość cukru, aż do zera. Pamiętaj – dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do słodkiego smaku, co może spowodować niechęć do mniej słodkich warzyw.
Nie dla zapychaczy
Często spotykanym problemem u dzieci jest brak apetytu. W takich przypadkach rodzice nieraz starają się zrobić wszystko, żeby dziecko zjadło cokolwiek, nie ważne czy będzie to zdrowe, czy niezdrowe. W tym wypadku częstym wyborem są biszkopty, ciastka, chrupki lub suche bułki. W efekcie maluch przyzwyczaja się do tego, że jeśli nie będzie chciało jeść, dostanie pyszne ciasteczko. Przyzwyczajanie dziecka do takich nawyków może doprowadzić do całkowitej niechęci wobec warzyw.
Pozwalaj podkradać
Dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Jeśli brzdąc widzi, że jemy jakieś warzywo – automatycznie chce także go spróbować. To świetna okazja do poznania go z nowym smakiem. Więc kiedy twój maluch ukradnie ci z talerza kawałek marchewki lub ogórka – daj mu go, pochwal i zjedz go razem z nim.
Niech dziecko będzie samodzielne – zabawa jedzeniem
Nic nie daje dziecku takiej frajdy jak jedzenie rękami, umazanie wszystkiego dookoła lub strzelanie jedzeniem z łyżeczki. Początkowo może to być dla ciebie ciężkie przeżycie i sprawiać dużo nerwów przy sprzątaniu takiego bałaganu. Jednak jeśli Twój maluszek jest niejadkiem, a przy takiej zabawie zaczyna jeść, pozwól mu na to. Na naukę dobrych manier przy stole będzie jeszcze dużo czasu.
Miła atmosfera przy stole
Nie ma nic lepszego niż miła atmosfera przy stole. Rozmowy, śmiechy, zabawy, podkradanie sobie wzajemnie jedzenia, takie wspólne przeżycia na pewno zachęcą malucha do jedzenia.
Nie poddawaj się
Czasami dziecko potrafi skutecznie się uprzeć, że czegoś nie zje. Nie należy się jednak poddawać już na starcie. Oczywiście nie chodzi tu o wpychanie dziecku jedzenia na siłe. Może maluch miał akurat zły dzień, albo gorzej się poczuł. Spróbuj z tym samym warzywem następnego dnia lub podaj je w innej formie. Jeżeli maluch kategorycznie odmawia, odstaw na jakiś czas na bok konkretne warzywo i próbuj z innymi zdrowymi smakami. Możliwe, że za jakiś czas przekonasz go do nielubianego wcześniej smaku.
Dawaj dobry przykład
Każdy maluch chce być tak silny, mądry i piękny jak jego rodzice. Można tę słabość sprytnie wykorzystać i jako autorytet oraz bohater dziecka w łatwy sposób nauczyć je jedzenia warzyw. Pokazuj brzdącowi jak jesz warzywa, jedz razem z nim, mów jakie są pyszne i zdrowe, ile dają ci siły i energii. Dziecko, które chce być takie jak Ty, chętniej skusi się na zdrową przekąskę.
Metoda jednego kęsa
Nie każde dziecko jest chętne do próbowania nowych rzeczy. Możesz jednak spróbować ustalić zasadę “jednego kęsa”. Polega ona na tym, że dziecko zanim odejdzie od stołu musi wziąć chociaż malutkiego gryza każdej potrawy/produktu znajdującej się na stole. Często wtedy okazuje się, że coś przed czym maluch tak się bronił – tak naprawdę okazuje się być czymś naprawdę pysznym.
Twórz obrazy na talerzu
Świetnym sposobem na przekonanie brzdąca do zjedzenia warzyw będzie “zareklamowanie” ich w odpowiedni sposób. Ułożenie z warzyw śmiesznej buzi, domku lub zwierzaka z pewnością zaciekawi Twoje dziecko i zachęci je do dołączenia do zabawy. Atrakcyjnie i ciekawie wyglądający talerz zachęci dziecko do skosztowania i poznania niektórych nieznanych mu warzyw.
Dużo kolorów
Przygotowując posiłek pamiętaj, że wszyscy jemy też oczami. Dzieci szczególnie lubią jak na talerzu jest ładnie i kolorowo, dlatego baw się barwami. Na przykład świetnie sprawdzi się tutaj sok z buraków, dzięki któremu możemy nadać piękny, różowy kolor blademu kalafiorowi.
Warzywa zawsze pod ręką
Wychodząc z dzieckiem na spacer, przejażdżkę rowerową lub plac zabaw zabieramy zazwyczaj jakieś przekąski. Z reguły są to chrupki, biszkopty, ciastka lub wafle ryżowe. Warto zastąpić te produkty zwykłymi, surowymi warzywami, pokrojonymi na przykład w krążki, paseczki lub inne ciekawe wzory. Dzieci lubią sobie coś chrupać podczas dłuższych wycieczek. Możemy więc ten fakt sprytnie wykorzystać.
Przemycanie, czyli różne sposoby na jedno warzywo
Czasem, jeśli nasze dziecko odmawia zjedzenia jakiegoś warzywa, warto spróbować przemycić je w lubianym daniu lub deserku. W internecie roi się od przepisów na brownie z cukinii, babeczek z dyni czy fasolowych puddingów. Łatwym sposobem na ukrycie warzywa jest także dodanie go do sosu i zmiksowanie. W ten sposób dziecko nieświadomie z chęcią zje przygotowany przez nas warzywny posiłek.
Samodzielne decyzje
Dzieci (szczególnie te starsze) lubią, kiedy same mogą podejmować decyzje. Przygotuj stół na którym będą znajdowały się wszystkie dostępne Ci warzywa i daj dziecku wolną rękę. Niech wybiera na co ma ochotę i je ile chce.
Nagradzanie
Jeśli Twój brzdąc od zawsze miał problem z jedzeniem warzyw, nagradzaj go za każdym razem, kiedy to zrobi. Będzie się wtedy czuł zauważony i doceniony, a z czasem na tyle przyzwyczai się do warzyw, że ich jedzenie przestanie być dla niego problemem. Oczywiście nie należy nagradzać dziecka słodyczami, tylko oklaskami, gratulacjami, przytulasami, całuskami lub specjalnymi naklejkami.
Wspólne zakupy w warzywniaku
Wycieczka w miejsce pełne różnokolorowych warzyw i owoców może zrobić niemałe wrażenie na Twoim dziecku. Pozwól brzdącowi oglądać i dotykać produkty, które widzi. Jeżeli coś go szczególnie zainteresuje zaproponuj mu, że to kupisz, a on będzie mógł spróbować tego pełnowartościowego produktu.
Wspólne gotowanie
Własnoręcznie przygotowane potrawy zawsze smakują lepiej, napawają dumą i radością, a gotowanie jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Staraj się jak najczęściej zachęcać brzdąca do wspólnego gotowania oraz próbowania własnych potraw. Nie będzie w stanie odmówić.
Popuść wodze fantazji
Czasem coś tak błahego jak odpowiednie nazewnictwo może zdziałać cuda. “Dobry marketing” może sprawić, że uda nam się przekonać dziecko do najbardziej kontrowersyjnych warzyw. Jeśli wiemy, że nasze dziecko kocha Shreka lub Różową Panterę – możemy to z łatwością wykorzystać. Aupa śmietanowo-buraczkowa dzięki swojemu różowemu kolorowi może od dziś być “Zupą Różowej Pantery”, a makaron z sosem z brokułów może być “Makaronem Shreka”. Pomysłów może być tyle, ile bajek i kolorów. Wszystko zależy od naszej kreatywności.