Jak prawidłowo malować ściany?

Jak prawidłowo malować ściany?

11 stycznia 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Remonty są prawdopodobnie nieodłączną częścią życia wielu osób. Często chcemy zrobić je jak najszybciej, jak najmniejszym nakładem finansowym. Jednak każdy kto kiedykolwiek robił remont w swoim domu, wie że jest to niezwykle czasochłonne i kosztowne. Niekiedy aby uciąć choć część kosztów związanych z remontem decydujemy się wykonywać część prac sami. Jedną z czynności, którą jesteśmy w stanie zrobić jest malowanie ścian. Nie jest ono tak trudne jak układanie podłóg lub kucie płytek. Jest to coś co większość z nas może wykonać we własnym zakresie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to banale i bardzo łatwe zadanie. Potrzebujemy przecież tylko farby, wałka i trochę czasu. Dla wielu osób okazuje się to jednak nie tak łatwe jak wydawało się na początku. A przecież precyzyjne malowanie ściany jest podstawą estetycznego odnowienia naszego lokum. Prawidłowo pomalowane ściany wpływają na elegancki wygląd i ponadczasowy charakter remontowanego pomieszczenia. Ważne jest to, aby prawidłowo się przygotować do malowania ścian. Wybór odpowiedniej farby, zabezpieczenie newralgicznych punktów i przygotowanie narzędzi to dopiero początek.Prawidłowe malowanie ścian – od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać przed malowaniem to wybór odpowiednich narzędzi, właściwych farb i przemyślenie jak chcielibyśmy połączyć kolory w naszym przyszłym mieszkaniu. Odpowiednia jakość i rodzaj narzędzi są tutaj bardzo istotne, zanim je kupimy musimy przemyśleć jak duża powierzchnię będziemy mieli do pomalowania, jaka ma być struktura pomalowanych ścian oraz na jakiej powierzchni będziemy pracować. Do malowania dużych powierzchni najlepiej sprawdzą się wałki malarskie. Gdy chcemy żeby pomalowane ściany miały strukturę chropowatą powinniśmy użyć wałków z długim włosiem. Jeśli uzyskana struktura ma być gładka powinniśmy użyć wałki z krótkim włosiem. Dzięki nim nasze ściany będą aksamitne i eleganckie. Do malowania małych powierzchni najlepiej używać zwykłych pędzli malarskich, szczególnie uniwersalnych, ponieważ można je stosować do każdego rodzaju farb.

jak prawidłowo malować ściany

Ocena i naprawa ścian

Zanim zabierzemy się do malowania ścian najpierw musimy ocenić ich stan i odpowiednio je przygotować. Przede wszystkim musimy pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, resztek starych farb lub klejów. Powinniśmy też naprawić powierzchnię przeznaczonej do malowania ściany. Załatać dziury, wyrównać je, odtłuścić i wyszlifować. Po zakończeniu delikatnych napraw możemy zająć się gruntowaniem i malowaniem ścian farba podkładową. Te zabiegi mają na celu wzmocnienie podłoża ściany i przygotowanie jej na późniejsze malowanie końcowe.

Temperatura i wilgotność – czy to ważne?

Zanim przystąpimy do malowania ścian powinniśmy sprawdzić czy temperatura i wilgotność w pomieszczeniu pozwolą zrobić nam to prawidłowo. Zbyt duża wilgoć (powyżej 80%) oraz zbyt wysoka temperatura mogą mieć bardzo negatywny wpływ na malowanie. Co prawda, suche powietrze przyśpiesza wysychanie ścian, lecz niszczy jednolitą strukturę powierzchni, przez co ściana po wyschnięciu może wyglądać nieestetycznie. Optymalna temperatura do malowania ścian to 15-25 stopni Celsjusza. Kolejną ważną rzeczą podczas prawidłowego malowania ścian jest to, że nie wolno malować ścian kiedy są wilgotne. Muszą być one suche, ponieważ w innym przypadku farba zacznie się łuszczyć i odpadać.Malowanie ścian

Malowanie ścian nie jest tak proste jak by się wydawało. Aby zrobić to prawidłowo i ładnie trzeba zastosować odpowiednią technikę. Farbę powinniśmy nakładać pionowymi pasami od góry do dołu. Podczas malowania nie powinniśmy robić przerw, liczy się tu czas. Im dłuższe odstępy przy malowaniu kolejnych pasów, tym więcej widocznych niedoskonałości (na ścianach będą widoczne miejsca w których przerwaliśmy malowanie). Jeśli czujemy potrzebę wprowadzenia jakiejś korekty należy to zrobić w przeciągu pięciu minut, inaczej „poprawiany” fragment będzie widoczny. Drugą warstwę możemy nakładać dopiero gdy pierwsza całkowicie wyschnie. Informacje o odpowiednim odstępie czasowym znajdziemy na opakowaniu farby. Warto również wspomnieć, że jeśli mamy również w planach odnowę sufitu, to całe malowanie należy zacząć właśnie od niego.Na co warto zwrócić uwagę? – krótkie porady, jak ułatwić sobie życie

Po pierwsze: po skończonym malowaniu warto dokładnie umyć i wysuszyć narzędzia. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie pieniędzy przy następnym malowaniu. Po drugie: jeśli po malowaniu zostaną nam nieotwarte puszki farby możemy je zwrócić do sklepu i odzyskać pieniądze. Jeśli jednak puszki z farbą zostały wykorzystane, na przykład tylko do połowy, a wiemy, że farba nam jeszcze się przyda – należy je szczelnie zamknąć, tak aby do środka nie dostawało się powietrze. Kiedy wiemy, że resztka farby już nam się nie przyda, pod żadnym pozorem nie można wylewać jej do kanalizacji. Farba które dostanie się do ścieków stanowi duże zagrożenie dla środowiska.