Gdzie wyrzucać żarówki?

Gdzie wyrzucać żarówki?

25 września 2021 0 przez Redakcja To Kocham

W ostatnich latach tematy dotyczące ekologii zyskują na popularności. Wzrasta świadomość społeczna dotycząca środowiska, odnawialnej energii oraz życia w duchu zero waste. Coraz większa liczba ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę, że ma realny wpływ na środowisko i przyszłość naszej planety. Wiele osób stara się choć w małym stopniu przyczynić do polepszenia stanu naszego środowiska i zatrzymania postępujących, negatywnych zmian w naszym ekosystemie. Najprostszym sposobem na przyczynienie się do poprawy stanu naszej planety jest znaczne ograniczenie plastiku, zmniejszenie ogólnej ilości produkowanych odpadów oraz oczywiście segregacja śmieci. Wiele osób rezygnuje jednak z segregacji, ponieważ często zasady rozdzielania odpadów nie są do końca jasne, logiczne i wygodne.

Jedną z bardziej problematycznych kwestii dotyczących sortowania śmieci jest to gdzie wyrzucać żarówki. Mnogość rodzajów zdecydowanie nie ułatwia tego zadania. Przez wiele lat żarówki wyrzucano do śmieci ogólnych. Jednak okazje się, że nie można wyrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane, szkło ani do elektroniki. Jak więc poradzić sobie z utylizacją żarówek?

gdzie wyrzucać żarówki

Żarówki = zagrożenie dla środowiska

Na początku warto zadać sobie pytanie – dlaczego żarówki należy traktować inaczej niż inne śmieci? W świetlówkach znajdują się bardzo toksyczne związki chemiczne. Takie jak rtęć czy luminofory. Mogą być one bardzo niebezpieczne dla środowiska. Pierwiastki te niszczą błony biologiczne, wiążą się z białkami i w ten sposób zakłócają procesy biochemiczne zachodzące w środowisku. Rtęć jest bardzo toksyczną substancją. Nawet jej niewielka ilość może spowodować uszkodzenia niektórych narządów, a także układu nerwowego. Trująca jest szczególnie jej forma gazowa (para, opary).

Rodzaje żarówek

Zwykle żarówką nazywamy wszystko co wytwarza/daje nam światło. Sprawa jednak ponownie nie jest taka prosta. Wyróżnia się trzy typy żarówek: żarówki żarnikowe, świetlówki oraz żarówki LED. Każda z nich działa na nieco innych zasadach. Różnią się wydajnością, żywotnością, zużyciem energii, barwą oraz jakością wytwarzanego światła.

  • Żarówki LED – Ich budowa opiera się na diodach elektroluminescencyjnych. W ich strukturze zawarty jest luminofor, który po odpowiednim zmieszaniu wytwarza światło białe. W zależności od jego rodzaju możliwe jest uzyskanie różnych odcieni oraz kolorów światła białego. Główną zaletą żarówek LED jest to, że są one znaczne bardziej żywotne niż inne rodzaje żarówek. Kolejnym plusem jest zmniejszona podatność na nagrzewanie oraz bark szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.
  • Świetlówki – Inaczej nazywane lampami wyładowczymi lub fluorescencyjnymi. Ich mechanizm opiera się na wyładowaniach elektrycznych, które powstają w oparach metali takich jak rtęć lub gazów np. argonu czy neonu. Od innych typów żarówek odróżnia je ich kształt. Zazwyczaj wytwarzana są one w kształcie rury. Ważną ich częścią jest luminofor, farba, która zmienia niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne na widzialne. W zależności od rodzaju luminoforu możliwe jest uzyskanie różnych barw światła. Od dziennego, przez białe (chłodne i ciepłe), aż po różnokolorowe. W porównaniu do żarówek LED świetlówki emitują szkodliwe światło UV. Zawierają one także rtęć, która po zbiciu żarówki może stwarzać zagrożenie.
  • Żarówki żarnikowe – Przede wszystkim są one elektrycznym źródłem światła, co oznacza mniej więcej tyle, że rozgrzewane są one silnym przepływem prądu przez trudno topliwe, metalowe włókno. Całą instalacja zamknięta jest w szklanej bańce wypełnionej mieszanką gazów szlachetnych lub próżnią. Ich główną zaletą jest fakt, iż ich światło zbliżone jest do naturalnego i doskonale oddaje barwy. A także to, że mogą być one stosowane zarówno w bardzo wysokich temperaturach jak i bardzo niskich (np. w piekarniku czy lodówce). Wadami tego rodzaju żarówki są mała wydajność i duża energochłonność, słaba żywotność i przede wszystkim duże obciążenie środowiska emisją dwutlenku węgla powstającego przy produkcji energii elektrycznej.
  • Utylizacja żarówek

    Tak jak już wcześniej wspominano wiele rodzajów żarówek zawiera toksyczne substancje, które stanowią spore zagrożenie dla środowiska. Utylizując żarówki w odpowiedni sposób dbamy nie tylko o środowisko, ale także o naszych bliskich i o nas samych. Każdy rodzaj żarówek utylizuje się w inny sposób:

  • Utylizacja żarówek LED – Utyliacja żarówek LED jest stosunkowo prosta, ponieważ nie posiadają one żadnych szkodliwych substancji. Po ich stłuczeniu jedyne ryzyko to skaleczenie się ich ostrymi odłamkami. Mimo iż nie stanowią one zagrożenie nie należy wyrzucać ich do odpadów zmieszanych, ponieważ żarówki te nadają się do recyklingu. Zużytą żarówkę LED można zanieść do sklepu, można poszukać specjalnych pojemników na zużyte żarówki lub oddać do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci.
  • Utylizacjaa świetlówek – W przypadku świetlówek powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na to gdzie wyrzucamy ten typ żarówek. Zawierają one niewielkie ilości rtęci oraz luminofory, które są toksyczne dla całego środowiska i ludzi. Podobnie jak w przypadku żarówki LED dobrym rozwiązaniem na pozbycie się jej jest oddanie świetlówki do specjalnego punktu skupującego elektrośmieci, sklepu z urządzeniami elektrycznymi lub wrzucenie jej do specjalnego, oznakowanego pojemnika na żarówki. W przypadku świetlówki warto zadbać o recykling, ponieważ aż 90% każdej świetlówki nadaje się do ponownego wykorzystania. Za wyrzucenie świetlówki do zwykłych śmieci grozi grzywna do paru tysięcy złotych.
  • Utylizacja żarówek żarnikowych – Żarówki żarnikowe są to żarówki tzw. starego typu. Zostały one praktycznie całkowicie wycofane z rynku. Jeśli już spotkamy się z tym typem żarówki należy pamiętać, że niestety nie nadaje się one do recyklingu. Nie można wyrzucić jej do pojemnika na szkło. Taką żarówkę należy wrzucić do śmieci zmieszanych lub oddać do punktu przyjmującego elektrośmieci.