Awokado dla psa. Czy pies może jeść awokado?

Awokado dla psa. Czy pies może jeść awokado?

25 września 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Tłuste i kremowe awokado spoglądające ze stołu na Twojego pupila, może okazać się niezwykle kuszące. Czy można dać psu awokado? Czy lepiej strzec pilnie swojego talerza lub miski z owocami? Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Różne źródła podają sprzeczne informacje na temat tego czy pies może jeść awokado. Komu wierzyć?

Czy pies może jeść awokado?

Dla ludzi awokado jedzenie awokado jest korzystne. Co prawda zawiera sporo tłuszczu (zdrowszą wersję), ale jednocześnie jest uznawany za superfood ze względu na bogactwo substancji odżywczych. Można pomyśleć, że sprawdzi się również w diecie psiaka. W końcu owoce również goszczą w psich miskach. Ale kwestia karmienia psa awokado jest trochę bardziej skomplikowana.

W sieci możemy spotkać się z opinią, że awokado jest trujące dla wielu zwierząt domowych, w tym dla psów. Toksyczną substancją jest persin. Okazuje się jednak, że nie występuje ona w miąższu awokado. Persin znajdziemy natomiast w skórce, pestce i liściach rośliny. Jeżeli dobrze obierzemy skórkę i pozbędziemy się pestki, awokado w małych ilościach nie zaszkodzi czworonogowi. Zbyt duża porcja może spowodować problemy żołądkowe z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu. Dla bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z karmienia psa niepewnymi pokarmami i pozostać przy tradycyjnej diecie.

Jakie szkody może wyrządzić psu zjedzenie awokado?

Persin zawarty w liściach, skórce oraz pestce może doprowadzić psa do:

  • zapalenia gruczołów mlekowych
  • niewydolności serca
  • śmierci

Z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu awokado w dużych dawkach może doprowadzić do zapalenia trzustki.

Objawy, które mogą sugerować zatrucie awokado to wymioty, biegunka lub zatwardzenie, a także bóle brzucha.

Co robić, gdy pies zjadł awokado?

Jedynym słusznym zachowaniem odpowiedzialnego właściciela psa jest zabranie psa to weterynarza. Lekarz weterynarii ma odpowiednią wiedzę, żeby ocenić stan zwierzaka oraz właściwe zaplecze medyczne, żeby mu pomóc. Domowe sposoby, które mają służyć wywoływaniu wymiotów mogą nie pomóc, a mogą przynieść wręcz więcej szkody niż pożytku.