Jak często podlewać kaktusy?

Jak często podlewać kaktusy?

29 grudnia 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Kaktusy jak wiele sukulentów zaliczane są do kserofitów – roślin lubiących suche warunki. Porastają one obszary wyjątkowo suche i pustynne (np. wydmy czy stepy). Dzięki swojej wyjątkowej zdolności magazynowania wody są one w stanie przetrwać wiele miesięcy w całkowitej suszy. Rośliny te bez wody wytrzymać mogą bardzo długo, jednak zdecydowanie są one roślinami lubiącymi H2O. W okresach suchych kaktusy jedynie wegetują – nie rosną, ani nie kwitną.Dzięki swojej wytrzymałości i odporności na przesuszenia kaktusy są kochane przez wiele osób. Z pozoru są to rośliny niewymagające. Niektórzy mówią, że zabić kaktusa uda się tylko wyjątkowo nielubiącej roślin osobie. Jednak podlewanie kaktusów nie jest tak proste jak się wydaje. Łatwo jest je przelać lub całkowicie przesuszyć i wpędzić w stan wegetacji. Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na pielęgnację kaktusów jest podlewanie ich “kiedy się przypomni”. Jednak i tutaj łatwo jest o zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie rośliny.

jak często podlewać kaktusy

Podstawowe zasady pielęgnacji kaktusów

Wbrew pozorom kaktusy to trudne w uprawie rośliny. Mówi się, że praktycznie nie potrzebują one wody do życia. Nie jest to prawda. Oczywiście, potrzebują jej mniej niż zwykłe rośliny zielone i mogą obyć się bez niej przez dłuższy czas,. Jednak kiedy zbyt długo nie mają do niej dostępu, przestają kwitnąć, a zaczynają wegetować.

Nie ma ściśle określonych reguł co do tego jak często powinno się podlewać kaktusy. Jednak przyjmuje się, że należy robić to co dwa lub trzy tygodnie. Istnieje parę zasad, dzięki którym znacznie łatwiej będzie nam zadbać o podlewanie kaktusów.

Pierwsza z nich to: Podlewanie metodą piaskową. Jako, że tradycyjne podlewanie nie sprawdza się w przypadku kaktusów, (ponieważ mają one przepuszczalne podłoże i cała woda szybko wycieka), jedynym sprawdzonym sposobem na ich podlewanie jest właśnie wyżej wymieniona metoda. Polega ona na wstawieniu doniczki z kaktusem do miski wypełnionej wodą tak, aby cała ziemia zdążyła nasiąknąć. Pozwoli to zmagazynować roślinie obecną wodę.

Druga zasada to: Lepiej rzadko i dużo, niż często i mało. Kaktusy możemy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia jest sucha na całej głębokości. Pozwoli to na dostęp powietrza do korzeni. Jest to niezbędne dla ich rozwoju. Podlewanie co dwa/trzy dni nie pozwoliłoby ziemi przeschnąć, a co za tym idzie, do korzeni nie dostawało by się powietrze i zaczęłyby one gnić.

Ostatnia zasada podlewania kaktusów to: Im cieplej, tym więcej wody potrzeba. Wysoka temperatura i suche powietrze sprawiają, że kaktusy szybciej tracą wodę (transpirują). Aby zrekompensować sobie te ubytki pobierają więcej wody z podłoża. Pamiętajmy więc, że w czasie upalnego lata nasze kaktusy mogą wymagać podlewania nawet co kilka/kilkanaście dni.Jakiej wody używać do podlewania kaktusów?

Bardzo istotnym czynnikiem w prawidłowym dbaniu o te wyjątkowe sukulenty jest jakość wody, którą podlewamy kaktusy. Rośliny te wymagają miękkiej i delikatnie kwaśnej wody, której pH waha się między pięć, a sześć. Jeśli do podlewanie kaktusów używać będziemy wody twardej, zahamujemy w ten sposób ich wzrost i doprowadzimy do powolnego obumierania. Warto pamiętać także, iż kaktusów pod żadnym pozorem nie należy podlewać wodą zimną, prosto z kranu. Nagłe zetknięcie z chłodem może wywołać szok termiczny. Idealną wodą będzie ta w temperaturze pokojowej lub taka, która jest cieplejsza o kilka stopni. Wiosną, kiedy nasze kaktusy budzą się ze snu zimowego, warto jest podlać je gorącą wodą (powinna mieć ona około 45 stopni Celsjusza). Zabieg ten pomoże naszym kaktusom przejść ze stanu spoczynku do okresu wzrostu i kwitnięcia.jak często podlewać kaktusy

Jak często podlewać kaktusy w zależności od pory roku?

Jak wyżej wspomniano, w upalne dni kaktusy mogą wymagać podlewania nawet parę razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że latem sukulenty podlewamy wieczorem, ponieważ właśnie wtedy rośliny zaczynają proces transpiracji i uzupełniają zapas wody. Dodatkowo, jeżeli temperatura jest naprawdę wysoka możemy spryskać nasze roślinki wodą. Pozwoli to im poczuć się lepiej i dodatkowo ochroni je przed atakiem wełnowców i przędziorków.

Jesienią i wiosną, gdy temperatura za dnia jest już niższa, a słońca coraz mniej, kaktusy powinniśmy podlewać rano. Ich gospodarka wodna o tych porach roku jest mniej intensywna i przed nocą, kiedy robi się chłodno ich ziemia powinna zdążyć wyschnąć. Pozwoli to zapobiec rożnym chorobom.

Zimą kaktusy przechodzą w stan spoczynku. Przestają rosnąć i pobierać wodę. Dlatego też o tej porze roku nie powinno się w ogóle ich podlewać. Stojąca woda, której by nie pobierały mogłaby doprowadzić do gnicia. W mroźne dni należy również zapewnić sukulentom ciepłe miejsce (około 12°C) i dostęp do światła.Gatunki kaktusów – czy podlewa się je inaczej?

Niektóre gatunki kaktusów, na przykład kaktusy z rodzaju Mammillaria mają specyficzne wymagania co do podlewania. W najgorętszym okresie lata (to znaczy w lipcu i sierpniu) przechodzą one w stan spoczynku. Przestają rosnąć, nie pobierają wody, ani substancji odżywczych. Jeżeli więc posiadamy kaktusa tego typu – musimy pamiętać, aby w tym okresie przestać go podlewać. Jeżeli będziemy to robić, woda zacznie zalegać w glebie, co w krótkim czasie może doprowadzić do gnicia korzeni. Bez sprawnych korzeni kaktus w późniejszym czasie nie będzie w stanie pobierać składników pokarmowych, co doprowadzi do jego śmierci.