jak i kiedy wysiać trawnik

Jak i kiedy wysiać trawę?

Piękny zielony trawnik jest dumą każdego miłośnika ogrodu. Zadbany trawnik nie tylko zwiększa walory każdego ogrodu, ale jest także przestrzenią do spędzania czasu w długie letnie dni. Aby trawnik zachwycał swoim wyglądem należy odpowiednio o niego dbać oraz znać wszelkie tajniki prawidłowego zakładania ogrodu. Jednym z ważnym aspektów jest odpowiedni termin wysiania trawy.



W jakich miesiącach siać trawę?

Ludzie zajmujący się ogrodnictwem mają świadomość, że każda z roślin jest inna oraz wymaga innej pielęgnacji. Podobnie jest z trawą, która zazwyczaj stanowi podstawowy element ogrodu. Podobnie jak wszystkie rośliny, aby trawa prawidłowo się rozwijała, powinna być zasiana w określonych terminach oraz przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Wybierając termin siewu trawy należy wziąć pod uwagę aktualną pogodę oraz porę roku. Największą popularnością cieszy się zakładanie trawników wiosną, jednak proces ten można także rozpocząć jesienią. Niezależnie od pory roku, ważnym aspektem jest aktualna pogoda za oknem. Przed planowanym wysiewem należy uważnie śledzić prognozę pogody.

Najlepszym wiosennym terminem na zasianie trawy jest druga połowa kwietnia. Istnieje wtedy niskie prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. To właśnie wtedy na dworze jest dość ciepło, a ryzyko wystąpienia przymrozków jest niewielkie. Wiosenny wysiew trawy można przeprowadzić maksymalnie do końca maja. Po tym okresie temperatura powietrza osiąga wysokie wartości, które nie są pożądane dla kiełkujących nasion. Silne promienie słoneczne w ciepłych letnich dniach nie pozwolą trawie bujnie wzejść, nawet jeśli będą regularnie podlewane.

Jesienny wysiew trawy można późnym latem, gdy upalne dni ustaną. Nasiona trawy wysiane w okresie jesiennym będą potrzebować więcej czasu na wykiełkowanie, dlatego powinno się je wysiewać od drugiej połowy sierpnia do maksymalnie końca września.



W jakich warunkach pogodowych należy siać trawę?

Drugim ważnym czynnikiem przy siewie trawy są warunki pogodowe. W wymienionych wyżej okresach (wiosennym i letnio-jesiennym) temperatura powietrza osiąga wartości dwucyfrowe, dlatego nie trzeba szczególnie martwić się temperaturą na zewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na siłę wiatru oraz opady atmosferyczne.

Podłoże na którym wykonywany będzie wysiew trawy na trawnik powinno być jedynie odrobinę wilgotne. Absolutnie nie powinno być błotniste, dlatego należy unikać siania trawy po ulewnych deszczach. Nasion trawy nie powinno się także wysiewać przez dużymi opadami deszczu, ponieważ mogą one zostać zmyte przez deszcz, zanim jeszcze zdążą wykiełkować. Ponadto, zbyt wysoka wilgoć może skutkować pleśnieniem i gniciem nasion. Jeśli opady deszczu przez dłuższy czas nie występują lub są niewielkie, wysianą na trawnik trawę należy regularnie zraszać.

Oprócz opadów deszczu, ważna jest także siła wiatru. W dniu wysiewu wiatr nie powinien wiać zbyt mocno, aby nie roznosił nasion. Najlepszy jest dzień bezwietrzny lub ze słabym wiatrem.



Jak przygotować podłoże do wysiewu trawy?

Rodzaj gleby ma duże znaczenie w jej przygotowaniu do wysiewu trawy. Gleby mogą różnić się luźnością, kwasowością oraz żyznością.

W Polsce często spotyka się gleby gliniaste, które posiadają twardą strukturą, magazynującą składniki odżywcze i wodę. Nie jest to łatwe do uprawy podłoże. Aby gliniastą glebę rozluźnić, można dodać do niej odrobinę piasku oraz ziemię kompostową. Dzięki temu utworzy się próchnica, która ułatwi rozwój korzeniom roślin.

Innym typem gleby w Polsce jest gleba piaszczysta. W przeciwieństwie do gliniastej, jest ona bardzo przepuszczalna, przez co woda i składniki odżywcze łatwo przez nią przepływają. Aby nieco ją uzwięźlić można dodać do niej gliny, która będzie zatrzymać wilgoć i składniki odżywcze.

Każdy rodzaj gleby powinien posiadać odpowiedni odczyn pH (między 5,5 a 6,5). Zbyt niski odczyn to gleba kwaśna, należy wtedy przeprowadzić wapnowanie (wiosną lub jesienią). Dzięki temu nie tylko poprawi się wygląd trawnika, ale także zmniejszy się rozwój mchu i chwastów.

Jak siać trawę?

Wysiew trawy na trawnik można przeprowadzić na dwa sposoby: ręczny lub siewnikiem. Gdy trawnik nie jest zbyt duży, trawę można posiać ręcznie. Ważne jest równomierne rozłożenie nasion, dlatego ogród warto podzielić na kilka stref oraz każdą z nich równomiernie obsiać trawą.

Ręczny siew trawy można wykonywać według metody krzyżowej. Nasiona przeznaczone dla danej strefy należy podzielić na dwie części, pierwszą z nich wysiewa się w jednym kierunku, zaś drugą w kierunku prostopadłym do pierwszego. Dzięki tej metodzie istnieje większe prawdopodobieństwo, że nasiona zostaną ułożone równomierne. Po posianiu teren powinien zostać przykryty warstwą ziemi o grubości 1 cm.

Jeśli do posiania jest duża powierzchnia, warto zdecydować się na siew przy pomocy siewnika. Urządzenie to gwarantuje nie tylko równomierne rozłożenie nasion, ale także ich odpowiednią głębokość. Pierwszym krokiem w używaniu siewnika jest ustalenie odpowiedniej średnicy otworu do wysiewu. Objętość wysiewanej trawy musi być adekwatna do danego podłoża. Następnie można wsypać odpowiednią ilość nasion i rozpocząć siew.

Jak siać trawę na starym trawniku?

Stare trawniki z biegiem czasu mogą tracić swój urok, gdy widoczne stają się na nim puste przestrzenie, a trawa staje się rzadka. W takim przypadku trawę można dosiać. W tym celu nie jest konieczne przekopywanie całego ogródka, wystarczy jedynie przegrabić i posiać nawozem puste przestrzenie. Spulchniona ziemia powinna zostać posypana świeżą ziemię ogrodniczą oraz obsiania nasionami trawy tak samo, jak wyjaśniono powyżej. Dosiewanie trawy należy wykonywać wiosną.