Najlepsze naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Najlepsze naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie

31 marca 2023 0 przez Redakcja To Kocham

Pięknie wyglądający ogród cieszy oko. Można godzinami stać, rozkoszując się kwitnącymi roślinami czy zapachem kwiatów lub rosnącymi warzywami. Jednak nie wszystko w ogrodzie zawsze wygląda tak pięknie. Niestety mogą pojawić się ślimaki, które potrafią w krótkim czasie zjeść to, co zostało wyhodowane. Dla większości ogrodników ślimaki są niemile widzianymi gośćmi, a wręcz wrogami. Jakie są naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie? Czego nie lubią ślimaki?



Środki chemiczne przeciw ślimakom

Ogrodnicy niechętnie sięgają po chemiczne substancje, które mogą odstraszyć ślimaki z różnych względów. Przede wszystkim tego typu preparaty są szkodliwe dla zwierząt domowych, czyli kotów i psów. Choć czasami na opakowaniu jest informacja, że preparat nie szkodzi zwierzętom domowym, to jednak właściciele czworonogów nie mogą mieć 100% gwarancji, że większa ilość granulek nie zaszkodzi ich pupilowi. Zatem warto sięgnąć po środki niezawierające trucizny. Jest wiele produktów, których ślimaki nie lubią, a także sposobów, dzięki którym można pozbyć się intruzów.

Odpowiednia pielęgnacja podłoża

Ślimaki uwielbiają wilgotny klimat, a więc warto zadbać o podlewanie roślin w taki sposób, aby nie tworzyć wilgotnej powierzchni dla ślimaków, po której mogą się one poruszać. Ślimaki mają problem z poruszaniem się po drobnej i piaskowej glebie. Również trochę iglaków stworzy barierę, której mięczaki nie pokonają. Dobrym sposobem na ślimaki są także rośliny, których one nie tolerują. Nie wszystko, co jest zielone, jest zjadane przez ślimaki. Nieprzyjazne rośliny można posadzić pomiędzy sałatą i innymi warzywami, które są smakołykiem ślimaków. Wśród najpopularniejszych roślin znajdują się:

  • krwawnik pospolity,
  • wilczomlecz mirtowaty,
  • płomyk wiechowaty,
  • wiesiołek krzewiasty,
  • szałwia,
  • geranium,
  • rozmaryn,
  • rumianek.



Oprócz roślin można też używać rozpylaczy z zapachami. Z racji tego, że ślimaki nie tolerują rozmarynu, rumianku, majeranku, szałwii, goździków czy piołunu, można użyć olejków eterycznych i rozpylić je w otoczeniu warzyw i kwiatów, które mają być chronione.

Bariery nie do przejścia dla ślimaków

Jak powstrzymać ślimaki bez użycia chemicznych preparatów? Można stworzyć naturalną barierę, której nie pokonają. Przyda się specjalne ogrodzenie z metalu, które skutecznie odetnie drogę ślimakom do roślin. Można takie ogrodzenie zrobić samodzielnie lub kupić w sklepie. Najważniejsze jest to, aby naturalna bariera miała co najmniej 10 cm wysokości, była wytrzymała i solidna. Najlepiej osadzić ją przynajmniej 5 cm w ziemi. Taki płotek nie może mieć kontaktu z warzywami i trawą, a wszystkie części muszą być ze sobą dokładnie połączone. Naturalną barierą może być też obsypanie grządek trocinami z drzewa iglastego i wapna. Jednak ten sposób jest dobry jedynie, gdy materiały są suche i świeże. Trzeba też pamiętać, że wapno zmienia pH gleby, co może niekorzystnie wpłynąć na niektóre rośliny.

Jak się pozbyć ślimaków domowymi produktami?

Skuteczną metodą na pozbycie się ślimaków jest użycie kawy. Najlepiej rozsypać ją dookoła roślin, a stworzy się naturalną barierę, której te mięczaki nie pokonają. Kofeina jest toksyczna dla ślimaków, a więc unikają one obszarów, na których się znajduje. Prawdopodobnie wiele osób słyszało też o piwie, które ślimaki uwielbiają. Do szklanki należy nalać trochę piwa i postawić w miejscu, w którym rosną warzywa. Już po chwili zaczną się schodzić i wejdą do szklanki. Potem wystarczy je już tylko przenieść w oddalone od ogrodu miejsce. Zbieranie ślimaków jest skuteczną metodą na pozbycie się ich z ogrodu. Jeśli ktoś nie ma problemu z ich dotykaniem, to może rano zebrać je do wiadra i przenieść z dala od roślin. Idealnym momentem jest oczywiście czas zaraz po deszczu, gdy większość ślimaków wychodzi na żer. Ślimaki należy wypuścić przynajmniej 20 metrów od terenu, na którym były zbierane. Oczywiście nie na teren sąsiedniego ogrodu!



Naturalni wrogowie ślimaków

Jak się pozbyć ślimaków przy pomocy innych zwierząt? Wystarczy stworzyć dogodne warunki dla jeży, ropuch czy jaszczurek, które są naturalnymi wrogami mięczaków. Również niektóre gatunki ptaków zjadają ślimaki, a są to szpaki, kosy, kaczki, sójki czy rudziki. Małe ślimaki znajdują się też w menu drapieżnych chrząszczy, których także można użyć do wyeliminowania obślizgłego problemu. Aby przyciągnąć inne zwierzęta, warto sadzić krzewy i żywopłoty, które będą miejscem do osiedlenia się wrogów ślimaków. Przy okazji warto także sprawdzać, gdzie ślimaki się rozmnażają i składają jaja. W jednym gnieździe może być aż kilkaset jaj, a więc warto się ich pozbyć. Dobrze jest wykopać jajka zimą, kiedy to będą one stanowiły doskonałe pożywienie dla ptaków.

Choć dla większości ogrodników ślimaki są intruzami i niszczycielami, mają jednak też swoje zalety. Ślimaki zjadają martwe resztki roślin i martwe zwierzęta. To doskonała pomoc przy utrzymaniu porządku w ogrodzie. Mięczaki stanowią też użyteczną część społeczności ogrodowej poprzez udział w tworzeniu próchnicy, o czym nie wolno zapominać. Tępienie ślimaków powinno odbywać się rozsądnie, aby w ogrodzie panowała symbioza.