
Jak ochronić się przed słońcem i obniżyć temperaturę w mieszkaniu latem?
13 maja 2021Letni upał w mieszkaniu może bardzo dokuczyć. W nagrzanym pomieszczeniu czujemy się źle. Jesteśmy zmęczeni i bez chęci do jakiejkolwiek aktywności. Na wysoką temperaturę narzekają szczególnie właściciele mieszkań na ostatnich piętrach bloków oraz lokali z oknami wychodzącymi przede wszystkim na zachód.
Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym upalne lato przestanie być tak męczące. W artykule znajdziesz aż 5 sposobów na obniżenie temperatury w mieszkaniu – zarówno tych najbardziej ekonomicznych, jak i tych wymagające wydzielenia znacznej części domowego budżetu.
Koce termiczne
Kojarzycie te metaliczne koce ratunkowe, którymi okrywa się osoby poszkodowane? Możecie kupić je niedrogo w aptece oraz niektórych sklepach motoryzacyjnych, a bez najmniejszego kłopotu znajdziecie je również w internecie. Cena za 1 sztukę to około 3 zł. W jaki sposób koce termiczne mogą nas ochronić przed słońcem i wysoką temperaturą w mieszkaniu? Zakryjcie nimi okna, które najbardziej się nagrzewają. Najlepiej zrobić to umieszczając koc od zewnętrznej strony szyby. Koniecznie srebrną stroną na zewnątrz, ponieważ w innym przypadku możemy uzyskać odwrotny efekt. Wykorzystanie koców termicznych do ochłodzenia mieszkanie to z pewnością jedno z najtańszych i najszybszych rozwiązań. Sposób ten ma jednak kilka wad, dlatego jeżeli cenicie sobie komfort i estetykę, lepiej traktować go jako doraźną pomoc. Co może okazać się kłopotliwe? Koce zakrywające okno nie prezentują się atrakcyjnie. Poza tym, mogą hałasować pod wpływem wiatru na zewnątrz, a jeżeli jego fragmenty wystają od wewnętrznej strony mieszkania – na przykład pod wpływem powietrza poruszanego przez wentylator.
Folie przeciwsłoneczne
Lepszą wersją powyższego sposobu na upał w mieszkaniu jest wykorzystanie specjalnej folii przeciwsłonecznej naklejanej na szybę. Takie folie posiadają filtry UV, które odbijają promienie słoneczne. Nie jest ona w 100% przezroczysta. Zazwyczaj od wewnątrz daje efekt przyciemnienia szkła. Natomiast od zewnątrz przypomina lustro. Folie przeciwsłoneczne nakleja się bezpośrednio na czystą szybę z użyciem wody z płynem. Wymaga to jednak dokładności oraz użycia narzędzi takich jak nożyk do przycinania czy rakla do wygładzenia nierówności. Istnieją zarówno folie przyklejane od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Folie przeciwsłoneczne mają kilka dodatkowych zalet. Zmniejszają przezroczystość szyby od zewnątrz dzięki lustrzanej. To sprawia, że trudniej dostrzec, co dzieje się wewnątrz mieszkania, przez co pomaga zachować prywatność. Będzie to szczególnie cenne dla osób mieszkających na parterze lub posiadających duże okna. Folia zwiększa też bezpieczeństwo podczas uszkodzenia szyby, ponieważ w przypadku rozbicia szkła zapobiegnie jego rozsypaniu. Dodatkowe zalety można odkryć zimą, ponieważ oprócz tego, że folia przeciwsłoneczna zapobiega nagrzewaniu mieszkania latem, ogranicza uciekanie ciepła z domu w zimne dni.
Jeżeli zmienisz zdanie, folię przeciwsłoneczną można zdjąć z szyby. W ciepły dzień nie powinno być to trudne. W przypadku problemu można ostrożnie podważyć folię nożykiem, żeby mieć za co złapać. Zimą czynność ta może sprawić więcej kłopotu, wtedy dobrze użyć specjalnego skrobaka.
Montaż rolet zewnętrznych lub wewnętrznych
Dobrym sposobem na upał w mieszkaniu jest montaż rolet zewnętrznych lub wewnętrznych. Polecane są szczególnie rolety zewnętrzne, ponieważ zapobiegają one już nagrzaniu się szyby. Rolety zewnętrzne występują w szerokim przedziale cenowym. Jeżeli dysponujesz niewielkim budżetem i zależy Ci przede wszystkim na zmniejszeniu temperatury w mieszkaniu, możesz zdecydować się na tańsze modele. Jeżeli chciałbyś skorzystać z innych zalet rolet zewnętrznych np. zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą, możesz kupić droższe rolety antywłamaniowe.
Również rolety wewnętrzne mogą chronić przed gorącem. W tym przypadku sprawdzą się rolety podgumowane, które charakteryzują się stu procentowym zaciemnieniem. Od strony skierowanej na zewnątrz są pokryte warstwą gumy, która skutecznie blokuje promienie i zapobiega nagrzewaniu się mieszkania.
Wadą rolet, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych jest brak światła dziennego w mieszkaniu. Chociaż dla osób, które lubią pospać w dzień może okazać się to także zaletą.
Wentylatory
Jest to chyba najbardziej popularny sposób na poczucie ulgi w spowitym upałem mieszkaniu. Wentylatory to najczęściej niedrogie urządzenia wytwarzające podmuch powietrza. Żeby zwiększyć przyjemne doznanie chłodu można na poziomie śmigła umieścić miskę z zimną wodą, kostkami lodu oraz solą. Sól spowoduje, że kostki szybciej się rozpuszczą i ochłodzą wodę. Alternatywą jest położenie przed śmigłem zamrożonej butelki z wodą. Niektórzy korzystają też ze zwilżonych wodą ręczników, ale trzeba być przy tym ostrożnym, żeby woda nie ściekała na urządzenie lub na podłogę. Istnieją również droższe modele wentylatorów, które kształtem przypominają kolumnę lub skrzynię. Mogą chłodzić zmrożoną wodą. Świetny sposób na gorąco dla tych, którzy nie mogą z różnych przyczyn mieć w domu klimatyzacji.
Klimatyzacja
W cieplejszych krajach posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu jest standardem. Dzięki niej, możemy cieszyć się przyjemnym chłodem w swoich czterech ścianach. Jednak jej montaż nie zawsze jest możliwy lub prosty. Jeżeli budynek należy do spółdzielni mieszkaniowej musimy postarać się wcześniej o zgodę administratora. Łatwo można otrzymać odmowę, uzasadanioną obawą o kondycję lub estetykę elewacji. Na szczęście jest na to sposób – klimatyzacja przenośna z rurą wystawianą za okno. Klimatyzator przenośny nie wymaga stałego miejsca, jest tańszy i można go schować po sezonie. Ten sposób na upał w mieszkaniu posiada też pewne wady. Urządzenie może działać głośno, wymaga otwartego okna (uwaga na dzieci i zwierzęta), a rura wystająca przez okno może psuć piękno wnętrza.