Jak ożywić róże w wazonie?

Jak ożywić róże w wazonie?

13 listopada 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Kwiaty sprawiają, że nasze życie nabiera koloru. Zdobią nasze ogrody oraz domy. Są także wyrazem sympatii, uczucia lub sposobem na przeprosiny. Cieszą nasze oczy niezależnie od ich kształtu czy koloru. Wprowadzają do naszych domostw wiele ciepła i przytulności. Otaczamy się zarówno kwiatami doniczkowymi, jak i ciętymi. Niestety, cięte kwiaty nie cieszą nas zwykle na tyle długo, jak byśmy tego pragnęli. Są piękne i estetyczne, lecz ich uroda szybko przemija. Jednym z najpopularniejszych gatunków wśród ciętych kwiatów są róże. Zachwycają nas swoją delikatnością, prostotą i elegancją. Róże cięte są symbolem miłości i przywiązania. To także nieodłączny element walentynek i pierwszych randek. Jednak i one nie są w stanie stać w wazonie wiecznie. Po jakimś czasie ich płatki opadają, stają się suche i bez życia. Czy istnieje jednak sposób na zatrzymanie procesu więdnięcia? Czy da się ożywić róże w wazonie?Jak przedłużyć życie róż?

Często po kupieniu ciętych kwiatów naszym pierwszym odruchem jest przycięcie końcówek łodyg pod kątem i oberwanie listków z dolnych partii kwiatka. Zabieg podcięcia pozwala kwiatom zwiększyć powierzchnię pobierania wody, a oberwanie liści zapobiega ich gniciu w wodzie i zanieczyszczaniu jej. Kolejnym zabiegiem, który przedłuży życie naszych ciętych róż jest wstawienie ich do zimnej wody. W ten sposób staną się one bardziej odżywione i sprężyste. Jeśli zależy nam na tym, aby róże stały jak najdłużej w wazonie, należy codziennie zmieniać im wodę. Warto także myć naczynie, w którym się znajdują, aby pozbyć się osadu, będącego idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Róże jak każde kwiaty nie lubią nagłych zmian temperatur. Aby uchronić róże przed więdnięciem należy postawić je w stosunkowo chłodnym i nienasłonecznionym miejscu. Następnym domowym sposobem na zapobieganie więdnięciu róż jest dodawanie aspiryny do wazonu z wodą. Pomaga ona zahamować procesy gnilne oraz odżywia kwiaty. Niektórzy, aby przedłużyć życie róż dodają do wody, w której stoją słodkich napojów. Cukier w nich zawarty ożywia kwiaty i dodaje im energii. A kwas cytrynowy obniża kwasowość wody, dzięki czemu pąki nie tracą swojego koloru. Kolejnym sposobem na wydłużenie żywotności róż ciętych jest zrobienie domowej pożywki. Do wody w wazonie dodaje się łyżeczkę cukru, dwie łyżeczki soku z cytryny (lub octu jabłkowego) oraz pół łyżeczki wybielacza. Podczas korzystania z tego rodzaju mieszanki należy pamiętać, że kluczowe w tym wypadku jest wymienianie wody w wazonie. Cukier świetnie odżywia kwiaty, ale sprzyja także rozwojowi bakterii.jak ożywić róże w wazonie

Jak ożywić więdnące róże w wazonie?

Mimo naszych wielu starań przychodzi taki czas, że róże w wazonie zaczynają więdnąć. Nie oznacza to jednak, że nastał ich koniec. Albowiem w zanadrzu mamy parę sztuczek na to, aby ożywić więdnące róże i cieszyć się ich widokiem jeszcze przez parę dni. Najbardziej znanym i najprostszym sposobem na ożywienie róż jest kąpiel kwiatów w zimnej wodzie. Polega ona na ułożeniu róż na dnie głębokiego naczynia (pąkami ku górze), zalaniu ich lodowatą wodą oraz pozostawieniu w ciemnym i chłodnym miejscu na kilka godzin. Podczas „kąpieli” należy uważać, aby nie zamoczyć kielichów róż. Może to spowodować ich późniejsze gnicie i szybszą śmierć. Drugim sposobem na ożywienie więdnących róż jest przycięcie łodyg pod skosem, bardzo ostrym nożem, a następnie zamoczenie ich we wrzątku na parę sekund. W ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza, które gromadzą się w wiązkach przewodzących kwiatka. Dzięki usunięciu owych pęcherzyków kanaliki w łodydze stają się znowu drożne i kwiaty na nowo są w stanie pobierać wodę. Po zakończonym zabiegu kwiaty należy wstawić do wazonu z ciepłą wodą. Te dwa zabiegi mogą pozwolić nam cieszyć się kwiatkami jeszcze przez parę dni.