Łączenie kolorów w mieszkaniu. Jakie kolory pasują do siebie?

Łączenie kolorów w mieszkaniu. Jakie kolory pasują do siebie?

10 listopada 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Kolory. Dla niektórych ich łączenie jest pojęciem kompletnie abstrakcyjnym, inni kierują się swoim wyczuciem stylu, jeszcze inni starają się być na bieżąco z trendami kolorystycznymi. Prawidłowe łączenie kolorów jest niezwykle ważne w tworzeniu przestrzeni i aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane kolory sprawią, że pomieszczenia w których spędzamy czas będą nas zachęcać. Barwy, którymi się otaczamy bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie, spokój i łatwość w odpoczywaniu. Nie od dziś wiadomo, że rozmaite barwy kształtują nas i nasz nastrój na różnych poziomach. Nie zawsze uświadamiamy sobie jak nasze samopoczucie rezonuje z kolorami. Wiele kolorów ma znaczenie symboliczne, przypisujemy im różny sens (choć nie zawsze sobie to uświadamiamy). Jest to związane z naszą kulturą, światopoglądem i estetyką w jakiej się obracamy. W postrzeganie kolorów angażujemy się również psychicznie. Kolory potrafią pobudzić w nas strach, błogość lub przykrość. Co więcej, im cieplejszy kolor nas otacza, tym bardziej pobudzeni się robimy. Dzięki świadomości kolorystycznej jesteśmy w stanie tworzyć wnętrza w zależności od naszych potrzeb. Wiedząc w jaki sposób działają na nas poszczególne kolory możemy tworzyć przestrzenie, w których czujemy się dobrze lub takie, które motywują nas do pracy. Pamiętajmy, że zawsze warto odpowiednio przemyśleć wybór koloru w zależności od roli wnętrza, które będziemy malować. Źle dobrane kolory mogą nas męczyć i nie dawać spokoju przez bardzo długi czas. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było stylowe i ponadczasowe warto kierować się zasadami, których trzymają się także dekoratorzy wnętrz.Po pierwsze: kontrasty!

Jeśli już wiesz, które z kolorów Ci służą możesz mieszać je ze sobą, tworzyć kontrasty. Pamiętaj, że pomieszczenie które malujesz nie musi być monochromatyczne. Kolorami można się bawić. Nie każda ściana musi być tej samej barwy. Kontrast to nic innego jak zestawienie ze sobą kolorów leżących po przeciwnych stronach koła barw. Koło barw jest narzędziem, które ułatwia nam zrozumienie zasad łączenia i tworzenia różnych barw i par kolorów. Dzięki niemu każdy bez trudu będzie w stanie sprawdzić, które z połączeń są trafione, a które niestety ze sobą nie współgrają. Kontrastowe łączenie kolorów w mieszkaniu daje często bardzo ciekawy i wyrazisty efekt. Kontrast stosowany jest często w celu podkreślenia któregoś miejsca lub nadania dynamizmu naszemu wnętrzu. Nie należy jednak zapominać, że dobieranie koloru powinno być bezpośrednio uzależnione od wielkości naszego pomieszczenia, ilości światła, które do niego wpada oraz (tak jak już wcześniej wspomniano) jego funkcji. Jest to niezwykle ważne. W przeciwnym razie nasz pokój stanie się przytłaczający i niewygodny. Kontrastowanie sprawia, że nasza przestrzeń staje się bardziej ekspresyjna, dynamiczna i pełna energii. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami krzykliwych rozwiązań, cenimy sobie spokój, a w domu chcemy wypocząć i zrelaksować się – nie powinniśmy wybierać tego rodzaju łączenia kolorów w mieszkaniu.Po drugie: harmonia!

Harmonia jest siostrą kontrastu. Podobnie jak w jego przypadku podczas wybierania kolorów harmonii, posługujemy się kołem barw. Jednak w tym przypadku nie wybieramy kolorów przeciwstawnych. Tutaj interesują nas kolory sąsiadujące ze sobą, podobne, pochodne. Łączenie kolorów na podstawie podobieństw i współgrania daje nam poczucie spójności i właśnie – harmonii. Łączenie kolorów ciepłych z ciepłymi oraz zimnych z zimnymi sprawia, że kolory te harmonizują ze sobą, są uspakajające. Dużą harmonię i spokój odczujemy kiedy połączymy ze sobą kolory pastelowe lub neutralne. Nie będą one męczyć naszego oka i staną się one niejako tłem pomieszczenia. Do uzyskania harmonii bardzo często używana jest także biel – jako kolor neutralny nie budzi ona większych odczuć lub emocji. Wiele osób uważa ją za wyciszającą i czystą.

Światło/nasłonecznienie – czy ma to jakieś znaczenie?

Jak wspomniano wcześniej światło ma bardzo duży wpływ na odbiór i postrzeganie kolorów. Ten sam kolor będzie wyglądał inaczej przy wschodzie słońca, w południe i o zachodzie słońca. To samo dotyczy sztucznego oświetlenia, które rozmieszczone w odpowiedni sposób może wspaniale podkreślić pomieszczenie. Zarówno światło naturalne, jak i sztuczne może mieć wiele barw i odcieni. Dzięki czemu tylko i wyłącznie za pomocą barw światła nasze pomieszczenie z jasnego i eleganckiego pokoju może stać się przytulne, lub zmysłowe.Sprawdzone połącznia – czyli jakie pary kolorów są znane i lubiane?

Jeśli wolimy z wszelką cenę uniknąć kakofonii kolorów lub wolimy postawić na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, warto posłużyć się gotowymi połączeniami, które sprawdziły się już w wielu wnętrzach i były stosowane przez wielu dekoratorów wnętrz. Jednym z najpopularniejszych połączeń stosowanych w mieszkaniach są wszelkie mieszanki koloru białego z innymi. Jeśli chcemy postawić na kontrast – łączymy biały kolor z czarnym, błękitem lub czerwienią. Zestawienie mocnego koloru z całkowicie neutralnym sprawi, że kolorowa ściana będzie się wyróżniać i stanowić główny punkt pokoju. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami harmonii, wówczas biel łączymy z równie neutralnymi kolorami – takimi jak beże, szarości i pastele. Kolejnym sprawdzonym połączeniem jest miks granatu z jasnym, mocnym żółtym. To połączenie typowo kontrastowe. Kolory te idealnie się dopełniają i sprawiają, że nasze wnętrze wydaje się nieoczywiste i energetyzujące. Jeśli już znajdujemy się w temacie kontrastów, kolejnym świetnym (choć nieoczywistym) połączeniem jest kompozycja koloru pomarańczowego z pistacjowym. Kolory te szczególnie pasują do pomieszczeń takich jak sypialnia lub pracownia. Łączenie kolorów tego typu jest niesztampowe, ale zarazem eleganckie i przytulne. Barwy te są ciepłe, przez co nasze wnętrze wydaje się „sympatyczniejsze”. Jeśli chcemy aby nasz salon był inny niż wszystkie, ale zarazem reprezentatywny i ciekawy, powinniśmy pomyśleć o zestawieniu koloru szarego z musztardowym. Obydwie te barwy są bardzo eleganckie i kojarzą się z czymś wyrafinowanym. Połączenie to sprawdzi się nie tylko w eleganckich pomieszczaniach, będzie pasować także do takich w wystroju retro. Duet tych kolorów jest ponadczasowy, lecz nie nudny.

Pamiętajmy jednak, że każde kolory powinny być spójne z nami i naszym poczuciem stylu.