Jak pielęgnować wrzosy w domu?

Jak pielęgnować wrzosy w domu?

23 września 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Kwiaty i ich kwitnące pąki są czymś czym każdy lubi się otaczać. Dodają one domowym wnętrzom ciepła, przytulności i szyku. Ich różnorodność w barwach, kolorach i kształtach zachwyca każdego. Jednak wraz z nadejściem jesieni i zimy kolorowych kwiatów jest coraz mniej, znikają zarówno one jak i piękne, towarzyszące im kolory. Zaczynają przeważać jesienne, brązowo–szare barwy. A życie lekko traci kolor i blask. Jednak nie wszystkie rośliny w tym okresie znikają. Istnieją takie gatunki, które podczas okresu jesienno-zimowego dopiero budzą się do życia i przeżywają swój rozkwit. Jednym z takich gatunków jest wrzos (zwany także krzewinką). Jest to roślina, która bardziej kojarzy nam się z lasem, polanami lub górami. Niektórzy niekiedy używają ich do urozmaicenia swoich przydomowych ogródków. Jednak wrzos nie musi rosnąć wyłącznie pod gołym niebem. Zamiast ciętych szklarniowych kwiatów dobrym pomysłem jest posadzenie wrzosów w doniczce. Z całą pewnością ocieplą one wnętrze naszego pokoju. Wprowadzą one także trochę koloru do jesienno-zimowej aury. Kolorystyka wrzosów jest bardzo zróżnicowana. Znajdziemy wrzosy w kolorze białym, fioletowym, różowym lub purpurowym.

Rodzaje wrzosów

Obecnie istnieje około tysiąca odmian wrzosów. Najbardziej popularnym typem jest wrzos pospolity (Calluna vulgaris). Odmiany wrzosów różnią się między sobą: wysokością, kolorem liści, kolorem kwiatów, budową kwiatów, a także terminem kwitnienia. Krzewinki potrafią osiągnąć od 10 do około 40 centymetrów wysokości. Niektóre z nich są odmianami płożącymi, a inne wznoszą się ku górze. Liście tego krzewu mogą mieć różne kolory i kształty. Przyjmują one wszystkie kolory jesieni – od różnych odcieni zieleni, przez srebrny i złoty, aż do pomarańczowego. Ich struktura może być zarówno gładka, jak i łustkowata czy omszona. Jak wcześniej wspomniano kolory wrzosów są dość zróżnicowane, choć pozostają one w jednolitej gamie kolorystycznej (biały, różowy, fioletowy, purpurowy). Kolejnym elementem różnicującym krzewinki jest budowa ich kwiatostanów. Rozróżnia się zasadniczo ich dwa rodzaje: pojedyncze oraz pełne. Ostatnią cechą różnicującą odmiany wrzosów jest termin kwitnienia. W zależności od rodzaju, wrzosy kwitną w sierpniu lub wrześniu. Niektóre z nich są w stanie uchować się, aż do końca października. A najwcześniejsze kwitnienie krzewinek zaczyna się już w lipcu.

jak dbać o wrzosy w domu

Wrzosy w domu – pierwsze kroki ze sklepu do doniczki

Widok wrzosowiska jest czymś niesamowitym, uspakaja i zaspokaja nasze poczucie estetyki. Wielu chciałoby mieć w domu coś podobnego. Jednak z uwagi na warunki i ograniczoną ilość miejsca w naszym domostwie jest to niemożliwe. Jeśli jednak chcemy mieć choć namiastkę tego widoku, warto zasadzić sobie parę wrzosów w doniczkach i postawić je w domu. Gdy zdecydujemy się na zakup krzewików należy je jak najszybciej wyciągnąć z małej i ciasnej osłonki. Ziemia znajdująca się w sklepowych doniczkach bardzo często jest jałowa, nie posiada odpowiedniej ilości minerałów, które są kluczowe w odpowiednim rozwijaniu się rośliny. W przypadku wrzosów najlepiej sprawdzą się szerokie donice, o średnicy minimum 15 cm. Głębokość doniczki nie gra w tym wypadku roli, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy. Pojemnik, w którym mamy zamiar posadzić naszą roślinę powinien posiadać otwory, które umożliwią odpływ nadmiaru wody i zapobiegną gniciu. Przy przesadzaniu na dno należy nasypać znaczną ilość keramzytu (który posłuży jako drenaż). Po nasadzeniu kwiatu na drenaż wierzchnią warstwę ziemi warto pokryć korą. Pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność wewnątrz doniczki.

Ziemia – czy rodzaj gleby ma znaczenie?

Wrzosy w doniczce wymagają odpowiedniego rodzaju gleby, aby mogły długo cieszyć nasze oko i zdrowo rosnąć. Jako, iż w naturalnym środowisku rosną one w glebach zakwaszonych ich podłoże w doniczce musi mieć odpowiednie pH (od 3,5 do 5,0). Najprostszym sposobem jest zakupienie w sklepie ogrodniczym ziemi o podanym pH lub specjalną mieszankę ziem do roślin wrzosowatych. Jeżeli z różnych powodów nie mamy możliwości zaopatrzenia się w ziemię kwaśną, możliwe jest zakwaszenie jej domowymi sposobami. W tym celu możemy użyć octu, fusów z kawy lub kwaśnego kompostu.

Gdzie i jak postawić wrzosy w domu?

Choć pielęgnacja wrzosów w domu wydaje się prosta, warto pamiętać, że jak każde kwiaty mają one pewne wymagania i upodobania. Wrzosy kochają stanowiska mocno nasłonecznione, ciepłe, bez przeciągów. Choć rośliny te lubią ciepło pamiętajmy, że zbyt silne ich przegrzanie zdecydowanie źle na nie wpłynie. Stawiajmy je więc możliwie daleko od kaloryfera. Wrzosy są bardzo wdzięcznymi kwiatami, pasują do różnych wnętrz i komponują się z wieloma gatunkami roślin. Oczywiście bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie innych wrzosowatych takich jak: wrzośce czy andromedie. Charakteru nabierają także przy ostrokrzewach, które są roślinami zimozielonymi. Jeśli chcemy nasadzać krzewinki w jednej donicy z innymi roślinami warto pamiętać o tym, aby wybierać takie które także (tak jak wrzosy) lubią kwaśne podłoże.

Jak lać, aby nie przelać?

W kwestii podlewania wrzosy są dość wymagające. Należy podlewać je regularnie, w taki sposób aby nie stały one w wodzie przez dłuższy okres czasu. Pod żadnym pozorem nie należy dopuścić do przesuszenia się krzewinek, ponieważ wówczas zaczynają one gubić swoje urokliwe pączki. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, ale nie za mokra. Podczas podlewania szczególną uwagę należy zwrócić na to czy nie moczymy listków rośliny. Polane wodą są dużo bardziej narażone na choroby grzybicze. Duże znaczenie przy wrzosach ma woda. Zdecydowanie szkodzi im woda z dużą zawartością wapnia. W związku z tym woda nalana prosto z kranu nie jest dobrym pomysłem. W celu pozbycia się pierwiastków wapnia z kranówki należy odstawić ją na parę godzin – wówczas wapń opadnie na dno.

Domowe spa – nawożenie i przycinanie wrzosów, czyli jak pielęgnować wrzosy w doniczce

Jeśli przy wsadzaniu wrzosów w doniczkę zadbamy o odpowiednie i żyzne podłoże, wystarczy, że nawozić będziemy naszą roślinkę tylko raz na sezon. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie krzewików powinnyśmy mieć na uwadze fakt, że są to rośliny bardzo wrażliwe na przenawożenie. W sklepach z łatwością można znaleźć gotowe mieszanki do nawożenia wrzosów i wrzosowatych. We wcześniejszej części artykułu wspominaliśmy o terminach kwitnienia wrzosów. Od tego terminu uzależniony jest czas cięcia wrzosów. Obcinać je należny nie wcześniej niż po zakończeniu kwitnienia, ponieważ tylko wtedy zapewnimy naszym wrzosom możliwość zagęszczenia się i obfitego kwitnienia w następnym sezonie. Optymalnym czasem cięcia jest kwiecień lub maj. Przy przycinaniu naszych wrzosów trzeba pamiętać, że przycina się tylko i wyłącznie przekwitły kwiatostan. Kiedy już wszystkie nasze krzewiki zostaną przycięte dobrym pomysłem może okazać się zadbanie o ich pielęgnację. Aby rośliny szybko się zregenerowały możemy wspomóc je niewielką ilością odpowiedniego nawozu oraz uzupełnieniem ich ściółką lub korą sosnową.

wrzosy a wrzośce

Wrzosy, a wrzośce

Choć nazwy tych dwóch roślin brzmią podobnie to nie należy ich z nimi mylić. Przede wszystkim różnią się one porami kwitnienia. Wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce w okresie od lutego do kwietnia. Wrzosy posiadają wiele łuskowatych listków znajdujących się na łodydze pod kwiatem w kształcie kielicha, rosnące kępkami. Wrzośce natomiast posiadają liście przypominające małe igiełki, rosną one ku górze, w kierunku rośnięcia dzbanuszkowatych pędów.

Nieszczęście w domu – czyli o wrzosowych przesądach

Dawniej, w większości kultur panował przesąd, że wrzosy w domu przyciągają nieszczęście, złe duchy, ubóstwo, a nawet śmierć. Wrzosy cieszą oko przez krótki czas, właśnie z uwagi na to panny młode nigdy nie miały wrzosowych bukietów do ślubu. Wierzono, że wiązanka tych kwiatów na ślubie wróżyła krótkie i nieszczęśliwe małżeństwo. W Polsce najczęściej wrzosy spotkać można cmentarzach, dlatego też istnieje przesąd, że podarowanie komuś wrzosu to symbol złych zamiarów obdarowującego.