jak podzielić pokój na dwa bez ściany

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Czasem jesteśmy zmuszeni do przearanżowania przestrzeni, w której żyjemy. Jedną z częściej wprowadzanych w domach zmian jest podzielenie jednego pokoju na pół. Niestety nie wszyscy mają możliwości i zasoby do podjęcia się wybudowania ścianki działowej. Jest to dość droga inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Oprócz finansów na drodze do postawienia ścianki stoi także często fakt, iż mieszkanie/dom, w którym chcemy to zrobić jest wynajmowany. Bez zgody właścicieli nie można przecież przeprowadzić takiej inwestycji. Potrzeba podzielenia pokoju pojawia się często przy dzieciach – kiedy każde z dzieci chce mieć swój kąt, a pokój mają wspólny. Takie rozwiązanie wymusiła również na wielu ludziach pandemia. Potrzeba oddzielenia przestrzeni domowej/prywatnej od stanowiska pracy stała się bardzo widoczna i znacząca.

Jak więc podzielić pokój bez budowania ściany i rozpoczynania remontu? Poniżej znajdziesz listę pomysłów na to jak podzielić pokój na dwa bez ściany.Specjalne panele

Panele służące do podziału na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do parawanów. Jednak zasadniczą różnicą odróżniającą te dwie rzeczy od siebie jest to, że panelowe ścianki są montowane na stałe. Takie panele są dosyć cienkie i nie mogą służyć za ściany działowe dzielące pokój całkowicie. Mogą one co najwyżej służyć do wytyczenia / wydzielenia poszczególnych stref w pokoju, na przykład do nauki.

Parawan

Parawany są świetną opcją jeśli Twój budżet jest ograniczony i jeśli chcesz mieć możliwość ponownego otwarcia przestrzeni, którą oddzielasz. Dużą zaletą parawanów jest ich mobilność, lekkość i świetna ustawność. Możesz nimi podzielić pokój lub wydzielić mały kwadratowy kącik do pracy. Co więcej parawan po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Parawany często pełnią także funkcję dekoracyjną. Wiele firm oferuje parawany w różnych kolorach, kształtach i wzorach.

Zasłona

Wielu osobom ciężko wyobrazić sobie zasłony w innym miejscu niż na oknie. Ale okazuje się, że sprawdzają się one świetnie nie tylko do ochrony przed słońcem wpadającym przez szyby. Dzielenie pokoju zasłoną to bardzo praktyczny, estetyczny i stosunkowo tani pomysł na podzielenie pomieszczenia lub wyodrębnienie jakiejś jego części. Tylko jak właściwie to zrobić? Odpowiedź, jak i samo wykonanie, jest bardzo prosta. Wystarczy zamontować w wyznaczonym miejscu, na suficie karnisz, drucianą żyłkę lub prowadnicę, na której następnie zawiesimy zasłonę. Pomysł z zasłonami jest o tyle ciekawy, że gdy znudzi nam się jakiś wzór lub kolor, to tanio i bez problemu możemy go zmienić. Takim sposobem możemy wydzielić, na przykład sypialnię, gabinet, pokój dziecięcy, a nawet salon. Jedyny minus takiego rozwiązania jest taki, że zasłona nie daje żadnej, nawet minimalnej ochrony przed dźwiękiem.Meblościanka

Postawienie meblościanki jest równie łatwe jak ustawienie parawanu. Jednak przy tej opcji zyskujemy dodatkową przestrzeń do postawienia książek lub ozdobnych przedmiotów. Aby podzielić za jej pomocą pokój, wystarczy postawić ją w miejscu,w których chcemy, aby przebiegała granica jednej części od drugiej. Choć meblościanki są często kojarzone z PRL-em, obecnie wyglądają one zupełnie inaczej. Producenci meblościanek prześcigają się w nowoczesnych designach i pięknych formach. Jeśli więc chcesz podzielić pokój bez ściany, a przy tym zachować funkcjonalność przestrzeni – wybierz meblościankę.

Meble

Tak naprawdę większość mebli, w mniejszym lub większym stopniu, będzie w stanie podzielić pokój na dwa. Jednak najlepiej takiemu zadaniu sprosta duża szafa. Dodatkowo taki mebel może pełnić podwójną funkcję. Po pierwsze sprawdzi się w roli “ścianki” dzielącej pokój, a po drugie będzie idealnym miejscem na przechowywanie wielu rzeczy osobistych. Zależnie od koncepcji jaką mamy i od tego co chcemy uzyskać, możemy przebierać w wielu rodzajach szaf, dostosować wygląd, wielkość lub jej długość.

Gipsowo-kartonowa ścianka

Ścianka tego typu to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na bardziej trwałym i stabilnym rozwiązaniu na podzielenie pokoju na dwie części bez oddzielania go typową ścianą. Płyty kartonowo-gipsowe są wykorzystywane najczęściej (chociaż istnieją też ścianki innego rodzaju), ponieważ są dość łatwe w montażu i demontażu, koszt takiej ścianki jest niewielki oraz mają szerokie możliwości aranżacji (ścianki można stawiać prosto lub zakrzywiać pod dowolnym kątem). Dodatkowym atutem jest waga gipsowej ścianki – jest ona bardzo lekka, dzięki czemu nie obciąża stropu, ani podłogi oraz nie ma problemu z ewentualnym jej przesunięciem w inne miejsce. Ściankę można malować, oklejać lub pokryć tapetą. Taki sposób dzielenia pokoju na dwie części jest jednym z bardziej estetycznych. Jeśli ścianka zostanie starannie wykonana może nie stanowić różnicy ze zwykłą ścianą. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się idealnie, gdy dwójka dzieci dzieli jeden pokój. Gipsowa ścianka zapewni każdemu dziecku trochę prywatnej przestrzeni, bez konieczności poważnego remontu.

Przesuwane drzwi

Takie drzwi to chyba jeden z najczęściej wybieranych sposobów do podziału pokoju bez ściany. Takie drzwi są dość cienkie i lekkie, ponieważ są wykonane ze specjalnej sklejki. Ten sposób podzielenia pokoju nie jest zbyt skomplikowany, nie wymaga dużego nakładu pracy przy montowaniu drzwi i nie zabiera zbyt dużo przestrzeni. Istnieje wiele rodzajów przesuwanych drzwi. W zależności od tego co nam się podoba lub czego konkretnie oczekujemy od takich drzwi, możemy wybrać z naprawdę wielu wariantów. Na przykład drzwi mogą być osadzone w ramie (są zamontowane na szynie na podłodze i przy suficie) lub zamocowane wyłącznie na górnej prowadnicy (w tym przypadku przesuwanie jest łatwiejsze).Ścianki modułowe

Zostały one stworzone i zaprojektowane z myślą o dzieleniu przestrzeni. Są one profesjonalną opcją podzielenia pokoju na dwa. Są one także świetną alternatywą dla ciężkich ścian gipsowych. Montuje się je bardzo prosto, są uniwersalne i dzięki temu, że występują w różnych opcjach kolorystycznych, można dobrać je do różnego rodzaju pomieszczeń.

Szklana ścianka

Pokój na dwie części podzielić możemy również za pomocą szklanej ścianki. Ogromną zaletą tej opcji jest to, że szkło przepuszcza światło (nawet jeśli jest ona matowa). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zaciemnimy pokoju. Szklana ścianka będzie więc idealna do pomieszczeń z jednym oknem. Producenci oferują ścianki o różnym stopniu zmatowienia oraz o różnych kolorach. Wybierając kolorowe szkło, dodasz pomieszczeniu charakteru i sprawisz, że będzie ono ciekawsze.

Drewniane żaluzje

Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem na podzielenie pokoju są drewniane żaluzje. Ich obecność może nie tylko w znaczny sposób uatrakcyjnić pomieszczenie, ale też nadać klimatycznego, retro stylu. Montaż żaluzji jest bardzo prosty i nie powinien sprawić nikomu problemu (nawet najmniej doświadczonym osobom). Drewniane żaluzje idealnie nadadzą się do kawalerek lub małych pomieszczeń, ponieważ są lekkie i bardzo cienkie, dzięki czemu nie zajmują prawie w ogóle miejsca. Dzięki nim można na przykład oddzielić łóżko od reszty pokoju, wydzielić część na szafę lub po prostu podzielić pokój na dwie mniejsze części.Kwietnik

Jeśli całkowite zasłonięcie widoku pomiędzy dwoma częściami pokoju nie jest dla Ciebie najważniejsze – pomyśl o podzieleniu ich kwietnikiem. W ten sposób dodasz pomieszczeniu uroku i zapełnisz je pięknym widokiem. W wielu sklepach i w internecie możliwe jest zakupienie piętrowych kwietników, które po obsadzeniu zamieniają się w zieloną ścianę.

Podest

Choć nie jest to klasyczny sposób podzielenia pokoju, to w niektórych przypadkach może okazać się świetnym pomysłem. Podest może pełnić funkcje wizualnego oddzielenia jednej części pokoju od drugiej (np. części sypialnej od części do nauki i pracy). Dzięki takiego rozwiązaniu pokój nie zmniejszy się optycznie, a przestrzeń będzie nadal otwarta.