jak zrobić wydmuszkę

Jak zrobić wydmuszkę?

Wydmuszka, jak wskazuje na to nazwa – jest skorupką jajka, którego zawartość została wydmuchana. Robienie wydmuszek jest jedną z tradycji wielkanocnych. Puste skorupki ozdabia się, maluje, wykleja, a czasem nawet wycina. Wydmuszki z jajek są wspaniałą wielkanocną dekoracją. Ozdobią one nie tylko Twój koszyczek wielkanocny, ale też stół lub półkę. Alternatywą dla wydmuszki jest oczywiście klasyczna pisanka. Różni się ona tym, że jest to jajko, którego zawartość nie została usunięta, a ugotowana na twardo. Jeśli chcesz, aby Twoja kolorowa ozdoba długo cieszyła oko – zrób wydmuszkę z jajka, zamiast pisanki. Wydmuszki dzięki temu, że są pozbawione środka – nie psują się i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż ich zrobienie jest znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Jak zrobić wydmuszkę – krok po kroku

Do zrobienia wydmuszki najlepiej wybrać jajko, którego skorupka jest gładka, równa i jasna. Jednolita skorupka rzadziej pęka i jest łatwiejsza do pomalowania.
Kiedy już wybierzesz jako postępuj zgodnie z poniższymi punktami:

  1. Koniecznie porządnie umyj jajko. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i zanieczyszczeń, które znajdują się na skorupce oraz zniwelujesz ryzyko salmonelli. Do czyszczenia możesz użyć mydła lub płynu do naczyń.
  2. Kolejnym krokiem jest przekłucie skorupki jajka. Należy ją przekłuwać za pomocą igły, ruchami obrotowymi – w ten sposób zrobisz dziurkę, ale nie uszkodzisz skorupy. Pamiętaj, że jedna dziura powinna być większa od drugiej.
  3. Przez zrobioną dziurkę wprowadź igłę i rozmieszaj zawartość jajka. Im lepiej je rozmieszasz, tym łatwiej wyleci.
  4. Następnie, obróć jajko większą dziurką ku dołowi (nad miską lub szklanką) i wydmuchaj zawartość jajka do naczynia.
  5. Po wykonanej operacji jajko przepłucz i zostaw w ciepłym miejscu, aby wyschło.

Sposoby robienia wydmuszki

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przygotowanie jajka do zrobienia wydmuszki. Najprostszym i oczywiście najpopularniejszym jest tradycyjny sposób – polegający na wydmuchaniu jajka przez małą dziurkę.
Drugim sposobem jest robienie wydmuszki za pomocą słomki. Jest on szczególnie dobry dla dzieci, ponieważ nie naraża ich na bezpośredni kontakt ust ze skorupką. Podobnie jak w tradycyjnym sposobie – należy zrobić dziurkę w jajku. Tutaj jednak zamiast ust, do skorupki przykładamy słomkę, za pomocą której będziemy wydmuchiwać jajko ze środka.
Trzecim sposobem jest użycie inhalatora. Ta metoda jest mało znana, ale równie skuteczna co pozostałe. Tutaj zasada działania jest taka sama jak w poprzednich. Lecz zamiast ust czy słomki do dziurki przykładamy – inhalator. Po chwili jajko samoistnie wypłynie.
Ostatnia metoda polega na wydmuchiwaniu jajka z użyciem aspiratora. Jak przy wszystkich metodach, tutaj również należy zrobić dziurki. Następnie delikatnym, pulsacyjnym ruchem przykładać do nich aspirator. W tym przypadku cała zawartość jajka zostanie wciągnięta do urządzenia.

jak zrobić wydmuszkę

Czym ozdabiać wydmuszki?

Kiedy mamy już czyste i gotowe wydmuszki – następnym, ważnym etapem jest ich ozdobienie. Przed przystąpieniem do tej czynności należy ją jednak odpowiednio przygotować. Puste jajko należy dokładnie wypłukać od środka i zmyć wierzchnią, połyskującą warstwę skorupki (najlepiej zrobić to szczoteczką zanurzoną w occie). Taki zabieg zahamuje rozwój mikroorganizmów, zabezpieczy wydmuszkę przed szybkim niszczeniem i odpowiednio przygotuje skorupkę na przyjęcie barwników lub wosku (co pozytywnie wpłynie na żywotność wydmuszki).
Wydmuszki ze względu na swoją delikatną strukturę są trudniejsze w ozdabianiu niż pisanki. Ich kruchość ogranicza również ilość i rodzaj ozdób, które możemy na niej umieścić. Czym w takim razie ozdabiać wydmuszki?

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest oczywiście malowanie ich za pomocą zwykłych farbek lub kolorowych pisaków. Metoda ta ma jednak jeden minus – takie ozdoby nie są odporne na wodę i przy kontakcie nawet z najmniejszą kropelką możemy stracić nasz drogocenny rysunek.
Kolejnym łatwym sposobem jest użycie barwników do jajek. Barwniki z reguły bardziej kojarzą się z pisankami. Jednak istnieją również takie, które nie wymagają gotowania, aby zabarwić skorupkę.
Innymi sposobami na ozdobienie pisanki są na przykład: oklejenie skorupki naklejkami, wzorami wyciętymi z kolorowego papieru, owinięcie wydmuszki muliną, oklejenie kolorowymi posypkami, zrobienie pięknych wypukłych wzorów za pomocą gorącego kleju lub wosku (na przykład pszczelego).

Co zrobić z wydmuszkami?

Wydmuszki z jajek dzięki swojej lekkości są idealne do tworzenia z nich przeróżnych dekoracji. Jeśli znudził Cię widok samotnych wydmuszek i masz ochotę dodać swoim świętom koloru, koniecznie wypróbuj któryś z poniższych pomysłów na wydmuszkowe stroiki:

  • Wydmuszki na patyku – to bardzo szybki i uniwersalny sposób na wydmuszkę. Opróżnione wcześniej jajko wystarczy nabić na długą wykałaczkę. Tak przygotowaną wydmuszkę możesz wbić do doniczki, wsadzić do wazonu lub dodać do stołowego stroika.
  • Girlanda z wydmuszek – jeśli chcesz, aby Twoja dekoracja była efektowna – zrób girlandę! Do jej wykonania potrzebujesz sznurka lub wstążki i oczywiście wielu wydmuszek. Pamiętaj, żeby pomalować je zanim zaczniesz nawijanie na sznurek!
  • Wydmuszkowe zwierzątka – Zrobienie zwierzątek z wydmuszek może być świetną zabawą, jeśli masz dzieci. Wystarczy do tego tylko trochę papieru, kredki, wydmuszki i dużo wyobraźni. Takie zwierzątka z pewnością ozdobią Twój dom i wielkanocny stół.

Co zrobić z wydmuchanym jajkiem?

Jajko wsunięte z wydmuszki pomimo innego wyglądu (spowodowanego wydmuchiwaniem go przez małą dziurkę) nadal jest zwykłym jajkiem zdatnym do spożycia. Z takiego jaja możemy zrobić jajecznicę, jajko sadzone lub omleta. Jeżeli jednak nie mamy zamiaru od razu ich zużyć – nie należy ich wyrzucać! W takiej sytuacji jajka należy schować do lodówki lub zamrozić na później.