Czy jeże jedzą jabłka?

Czy jeże jedzą jabłka?

9 marca 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi (znanemu przez wielu z nas jeszcze z czasów dzieciństwa) jeże nie są zwierzętami, których podstawą diety są jabłka. Wiele osób zapewne pamięta obrazki, które przedstawiają jeża noszącego piękne, czerwone jabłko na kolcach. Jednak zwierzęta te nie są największymi smakoszami tych owoców. Jeśli jeże skuszą się już na jabłko – to tylko na mocno dojrzałe i miękkie. Owe małe stworzenia nawet jeśli by chciały, nie byłyby w stanie pogryźć świeżego, soczystego i twardego jabłka.



Czym żywią się jeże?

Jeże należą do grupy drapieżników. Żywią się one przede wszystkim owadami, dżdżownicami, ślimakami, niektórymi płazami, małymi gryzoniami oraz jajami ptaków. W ich diecie obecna jest również padlina. Choć podstawą diety jeży jest mięso – od czasu do czasu spożywają one także owoce (choć zwykle za nimi nie przepadają), nasiona i orzechy oraz niektóre grzyby. Jeże są one zwierzętami wszystkożernymi, ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia różnego rodzaju produktów.
Małe jeże (oseski) żywą się oczywiście mlekiem matki. Gatunek ten bowiem należy do grupy ssaków.
Jeże domowe (pigmejskie) – podobnie jak ich wolnożyjący bracia, karmione powinny być przede wszystkim mięsem i owadami. W tym przypadku świetnie sprawdzą się specjalistyczne karmy przeznaczone dla jeży. Zawierają one wszelkie potrzebne im składniki odżywcze. Jeże karmić można również gotowanymi jajkami, kocią karmą lub kurczakiem.
Jeśli chcesz urozmaicić dietę swojego kolczastego pupila, możesz włączyć do jego jadłospisu: groszek, banany, kukurydzę, gotowaną marchewkę, ogórki, truskawki, szpinak lub jabłka. Nie zdziw się jednak, jeśli Twój jeż nie będzie chciał jeść tego typu dodatków. Jak wcześniej wspomniano – jeże zwykle nie przepadają za owocami i warzywami.



czy jeże jedzą jabłka

Skąd wziął się mit dotyczący jeży i jabłek?

Mit przedstawiający jeża niosącego na kolcach jabłko ma bardzo długą historię i powstał prawie dwa tysiące lat temu. Pliniusz Starszy (rzymski pisarz i historyk) napisał encyklopedię pod tytułem “Historia naturalna”, gdzie jeden z rozdziałów księgi VIII “Natura ziemskich zwierząt” poświęcił w całości jeżom. To właśnie on po raz pierwszy narysował jeża z jabłkiem na grzbiecie. Jak się okazuje ilustracja tak się spodobała, że jeż niosący jabłko na igłach stał się najpopularniejszym wizerunkiem tego zwierzęcia.

Czy można dokarmiać jeże?

Z reguły dokarmianie dzikich zwierząt nie jest wskazane, jednak w przypadku jeży można zrobić wyjątek. Należy jednak pamiętać, że nie należy tego robić przez cały rok (zwierzę odzwyczai się od polowania) oraz późną jesienią (wówczas zwierzęta te zapadają w sen zimowy). Jeśli decydujemy się na tego typu pomoc, najlepiej jest przygotować dla jeży karmę dla kota, gotowane mięso drobiowe lub jajecznicę (bez przypraw, soli i oleju). Dodatkowo obok jedzenia możemy postawić miskę z wodą. Należy również pamiętać, że jeżom nie wolno podawać mleka! Te małe ssaki nie tolerują laktozy. Nawet odrobina mleka może spowodować u nich nieprzyjemne dolegliwości trawienne.