
Cera naczynkowa – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja
30 marca 2023Pielęgnacja cery naczynkowej należy do jednej z najtrudniejszych. Wrażliwa skóra potrafi sprawiać kłopot zwłaszcza w przypadku, gdy dodatkowo łączy się z tendencją do powstawania zaskórników i trądziku. Z poniższego artykułu dowiecie się jakie są przyczyny cery naczynkowej, jak najlepiej o nią dbać oraz jakie typy kosmetyków i składników aktywnych są najbardziej polecane dla tego rodzaju skóry twarzy.
Jak wygląda cera naczynkowa?
Cera naczynkowa charakteryzuje się widoczną siecią popękanych naczynek krwionośnych. Mogą przybierać one kolory od jasnego różu, przez czerwień do jasnego fioletu. Dodatkowym kłopotem, z którym mierzą się osoby borykające się z cerą naczynkową jest nadwrażliwość skóry i tendencja do rumienia. Cera naczynkowa może towarzyszyć każdemu rodzajowi skóry twarzy. Popękane naczynka mogą przytrafiać się zarówno osobom z cerą przetłuszczającą się, jak i tym, które na co dzień mają problemy z nadmiernym przesuszaniem się naskórka.
Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry, profesjonalne zabiegi oraz dobra dieta mogą pomóc w przywróceniu cerze naczynkowej zdrowia i równowagi.
Cera naczynkowa – przyczyny
- cera naczynkowa najczęściej jest wynikiem zbyt płytko unaczynionej skóry (czynnik genetyczny)
- niedobory żywieniowe (zwłaszcza brak witaminy C i rutyny)
- intensywna ekspozycja słoneczna
- częste korzystanie z sauny
- zmienne temperatury (np. naprzemienne zimne i gorące prysznice)
- depilacja (np. laserowa, woskiem)
- przebywanie na mrozie
- spożywanie alkoholu
- siedzący tryb życia lub wielogodzinne stanie na nogach
- częste spożywanie bardzo kwaśnych lub ostrych potraw
- picie mocnej kawy i herbaty
- nadciśnienie tętnicze
- przeżywanie długotrwałego silnego stresu
Pielęgnacja cery naczynkowej – czego unikać?
Cera naczynkowa bardzo nie lubi agresywnych detergentów oraz peelingów mechanicznych. Jeśli nie chcecie pogorszyć stanu swojej skóry jak najszybciej pozbądźcie się takich kosmetyków! Warto unikać także produktów zawierających kwas salicylowy, który może spowodować pękanie drobnych naczyń krwionośnych u osób z wrażliwą skórą. Jeżeli czeka Was długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, koniecznie nakładajcie na twarz krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (np. SPF 50). W bardzo mroźne dni starajcie się spędzać na zewnątrz jak najmniej czasu. Unikajcie również zmiennych temperatur, saun, solarium (nie jest w niczym lepsze od naturalnego słońca!), krioterapii. Niestety nawet depilacja może powodować pękanie naczynek krwionośnych, dlatego należy przeprowadzać ją bardzo delikatnie.
Nieco problematyczny może być nawet dobór odpowiednich składników aktywnych. Cera naczynkowa potrzebuje dużych dawek witaminy C (zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz), ale bardzo ważna jest tu jej forma. Kosmetyki zawierające kwas askorbinowy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych form witaminy C pomocnych dla skóry naczynkowej jak Ascorbyl Tetraisopalmitate (witamina C rozpuszczalna w tłuszczach).
Pielęgnacja cery naczynkowej – jak skutecznie i delikatnie oczyszczać ten rodzaj skóry twarzy?
Przechodząc do oczyszczania skóry naczynkowej należy pamiętać, że trzeba robić to bardzo delikatnie. Nie chodzi jedynie o dobór łagodnych kosmetyków, ale i technikę mycia. Masaż twarzy zawsze musi być wykonywany ostrożnie. Unikajcie silnego ugniatania i naciągania skóry. Woda przeznaczona do spłukania kosmetyku oczyszczającego powinna być letnia. Zarówno gorąca jak i lodowata woda mogą doprowadzić do uszkodzenia kruchych naczyń krwionośnych.
Jaki produkt myjący najlepiej sprawdza się przy cerze naczynkowej? Dobrym rozwiązaniem są tak zwane olejki myjące (np. Mincer Pharma Antiallergic kojący olejek do mycia twarzy przeciw zaczerwienieniom). Pokochają go zwłaszcza posiadacze skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Polecane są także kosmetyki oczyszczające zawierające łagodne detergenty i naturalne enzymy złuszczające z papai i ananasa (np. żel do twarzy Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy).
Polecane hydrolaty dla cery naczynkowej
- hydrolat z kwiatu lipy
- hydrolat z róży damasceńskiej
- hydrolat z kwiatu kocanki
- hydrolat geraniowy
- hydrolat z zielonej herbaty
- hydrolat lawendowy
- hydrolat z kwiatu pomarańczy
Hydrolaty przy cerze naczynkowej sprawdzają się dużo lepiej niż standardowe toniki do twarzy. Zawierają mnóstwo składników aktywnych pochodzących z roślin, które świetnie wpływają na kondycję skóry. Naturalne hydrolaty można także wzbogacać dodając do nich składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy).
Najlepsze olejki do pielęgnacji cery naczynkowej
Naturalne olejki stanowią świetne uzupełnienie pielęgnacji cery naczynkowej. Można nimi swobodnie wzbogacać kremy do twarzy, kremy pod oczy, bądź włączyć je… do pielęgnacji włosów (olejowanie). Oleje, które zostały dobrze dobrane do rodzaju skóry twarzy, pomagają zatrzymać nawilżenie wewnątrz skóry, wzmacniają kruche naczynka krwionośne, uelastyczniają cerę oraz dodają jej blasku.
Profesjonalne zabiegi dla osób z cerą naczynkową
Za pomocą przemyślanej pielęgnacji można poprawić stan cery naczynkowej. Regularne stosowanie np. serum z witaminą C z pewnością wyraźnie poprawi jej stan. Istnieje jednak możliwość, że części popękanych naczynek krwionośnych nie uda się usunąć bez udziału profesjonalnych (i niestety kosztownych) zabiegów.
Laserowe zamykanie naczynek laserem Cutera Excel V+
Tego typu zabieg pomaga w szybkim czasie pozbyć się niechcianych naczynek i nieestetycznych zaczerwienień. Już jeden zabieg pozwala na usunięcie znacznej ilości zmian. Zabiegi z wykorzystaniem lasera naczyniowego Cutera Excel V+ dodatkowo ograniczają ryzyko rozwinięcia się trądziku różowatego.
Laserowe zamykanie naczynek i odmładzanie w jednym – Cutera Excel V Genesis
Przy pomocy tego zabiegu nie tylko pozbędziecie się znienawidzonych, rozszerzonych naczynek, ale i poprawicie jędrność skóry twarzy.
Hydrofacial – mikrodermabrazja wodna
Hydrofacial, co prawda nie pomoże w usunięciu popękanych naczynek krwionośnych, ale świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla mechanicznego peelingu twarzy. Zapewni dokładne, a przede wszystkim bezpieczne złuszczanie naskórka. Jest to szczególnie istotne przy problemach ze skórą naczynkową, która nie pozwala na stosowanie agresywnych produktów oczyszczających.
Dieta i suplementacja dla osób z cerą naczynkową
To, co jecie ma ogromny wpływ na wygląd Waszej skóry twarzy. Jeśli posiadacie cerę naczynkową powinniście rozważyć przyjmowanie witaminy C w większych ilościach (np. witamina C 1000), rutyny, a być może nawet leków wzmacniających ściany naczyń krwionośnych (np. Cyclo 3 Fort). Może się okazać, że będziecie musieli wyeliminować ze swojej diety bardzo ostre przyprawy (np. pieprz Cayenne), odstawić produkty zawierające kofeinę (kawa, Pepsi, Coca-Cola), a przede wszystkim unikać jak ognia wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych! Na nic się zdadzą nawet najdroższe zabiegi oraz profesjonalne kosmetyki, jeśli nie zadbacie o stan swojej skóry od wewnątrz. Pamiętajcie też o tym by zasięgnąć rady swojego lekarza rodzinnego, bądź farmaceuty.