domowe studio nagrań

Jak stworzyć domowe studio nagrań?

Nagrywanie wokalu w domowym studio nagrań wbrew pozorom nie wymaga dużego nakładu finansowego. Dysponując komputerem stacjonarnym lub laptopem, interfejsem audio USB, a także mikrofonem dynamicznym lub pojemnościowym można nagrywać głos lektorski, rap, śpiew, instrument muzyczny lub cokolwiek przyjdzie nam do głowy. Jakość takiego nagrania jest całkiem dobra. Oczywiście dobrze jest zadbać o odpowiednią adaptacją akustyczną, zwłaszcza w przypadku podjęcia decyzji o zakupie mikrofonu pojemnościowego.

domowe studio nagrań mikrofon

Jaki typ mikrofonu najlepiej się sprawdzi?

Mikrofon jest bardzo ważnym elementem domowego studia nagrań. Kupując pierwszy sprzęt do rejestracji głosu lub instrumentu mamy możliwość wyboru pomiędzy mikrofonem dynamicznym oraz pojemnościowym. Wykluczamy oczywiście mikrofony komputerowe, gdyż mają one zupełnie inne zastosowanie i charakterystykę. Warto również pamiętać, że mikrofony wokalne i do nagrywania instrumentów to czasami różne produkty.

Mikrofony dynamiczne

Mikrofony dynamiczne, czyli tak zwane “dynamiki” mogą być wykorzystywane również podczas koncertów. W przeciwieństwie do mikrofonów pojemnościowych, czyli “pojemnościówek”, mikrofony dynamiczne nie wymagają zasilania Phantom 48V (o tym w dalszej części tekstu), ani specjalnej adaptacji akustycznej. Ze względu na to, że nagrywając wokal/instrument mikrofonem dynamicznym, źródło dźwięku powinno być blisko główki mikrofonu, dynamiczny mikrofon nie zbiera dźwięku z całego pomieszczenia. Popularne firmy, które produkują mikrofony dynamiczne to Shure, AKG lub Sennheiser. Tego typu mikrofony są zdecydowanie tańsze od pojemnościówek, jednak podobnie jak mikrofony pojemnościowe wymagają interfejsu audio USB, czyli zewnętrznej karty dźwiękowej. Dzieje się tak dlatego, że mikrofony dynamiczne wymagają wzmocnienia sygnału. Poza tym zintegrowana w płycie głównej karta dźwiękowa nie nadaje się do zastosowań studyjnych. Drugim wariantem, który warto brać pod uwagę, urządzając domowe studio nagrań jest kupno mikrofonu pojemnościowego.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofony pojemnościowe oferują zwykle pełniejszą barwę nagrania, natomiast wymagają odpowiedniej adaptacji akustycznej. Jeżeli w naszym pokoju mamy gołe (puste) ściany, na zarejestrowanych śladach słyszalny będzie pogłos, który skutecznie popsuje jakość nagrania. Warto zaopatrzyć się zatem w wełnę mineralną, pokryć ją materiałem, by stworzyć coś na wzór kabiny akustycznej. Sporo poradników jak to zrobić, odnaleźć można w internecie. W sklepach z ustrojami akustycznymi są również gotowe panele akustyczne, które rewelacyjnie się sprawdzają i wyglądają naprawdę estetycznie. Odpowiednia adaptacja akustyczna pomieszczenia jest zatem niezbędna, gdy używamy mikrofonu pojemnościowego. Godni polecenia producenci mikrofonów pojemnościowych to na przykład Audio Technica, AKG lub Samson. Dodatkowo warto wspomnieć, że dostępne na rynku interfejsy audio mają zasilanie Phantom 48V. Tego typu zasilanie jest wymagane, aby mikrofon pojemnościowy mógł być używany. Nagrywając głos ludzki na mikrofonie pojemnościowym, warto zwracać uwagę na dykcję, w tym sybilanty (głoski świszczące), gdyż naprawdę mocno zbiera on całe spektrum dźwięku. Warto dokupić również statyw mikrofonowy. Nie jest to spory wydatek, a chroni mikrofon przed poruszaniem się w trakcie nagrywania śladów. Dzięki temu nie nagrają się na przykład przypadkowe poruszenia kablem.

Jaki interfejs audio USB będzie najbardziej odpowiedni?

Interfejs audio USB jest zewnętrzną kartą dźwiękową. Tego typu karta dźwiękowa o wiele lepiej sprawdza się przy nagrywaniu i odtwarzaniu dźwięku niż karta zintegrowana. Interfejs audio USB jest stworzony do produkcji muzyki. Domowe studio nagrań nie może funkcjonować bez odpowiedniego interfejsu. Jeżeli mamy zamiar podłączyć tylko 1, maksymalnie 2 mikrofony, na rynku jest do dyspozycji sporo interfejsów firm takich: M-audio, Focusrite, czy też Presonus. To tylko niewielka część wartych polecenia producentów. Mikrofon (dynamiczny lub pojemnościowy) łączymy kablem XLR z interfejsem audio USB, a interfejs poprzez port USB podłączamy do komputera. Głośniki/monitory odsłuchowe/słuchawki podłączamy również do interfejsu. Często w tego typu kartach dźwiękowych znajduje się gniazdo z dużym jackiem (6.3 mm). Korzystanie z odpowiedniego interfejsu audio USB sprawia, że jakość nagrania jest naprawdę wysoka. Do kart dźwiękowych tego typu dołączane są także sterowniki oraz sterowniki ASIO (odpowiadające za jak najniższą latencję – opóźnienie nagranego śladu).

Jak zadbać o adaptację akustyczną

Urządzając domowe studio nagrań, często musimy zadbać o odpowiednią akustykę w pomieszczeniu. W sklepach muzycznych często można kupić tak zwany “reflection filter”, czyli mini-kabinę montowaną na statywie mikrofonowym. Tego typu filtr wykonany jest częściowo z gąbki akustycznej. Dużo lepiej jednak sprawdzają się panele akustyczne z wełny mineralnej. Tego typu panele można wykonać z wełny Isover PT 80 bądź też kupić gotowe produkty w sklepach z ustrojami akustycznymi.

domowe studio nagrań popkiller

Dlaczego warto kupić popkiller?

Popkiller chroni nagrywany ślady przed głoskami wybuchowymi. Artykułując głoski “P” oraz “B” łatwo jest o “efekt wybuchu”, który jest słyszalny i zakłóca odbiór nagrania. W wyniku mocnej artykulacji tych głosek może dojść nawet do przesterowania sygnału. Wykonany z naciągniętego na okrąg materiału i uchwytu popkiller wygląda estetycznie, jest funkcjonalny i redukuje słyszalność “P” oraz “B” na nagranym śladzie. Tego typu popkiller niektóre osoby wykonują z rozciągniętej rajstopy, ale koszt profesjonalnego produktu nie przekracza zwykle kwoty 100 złotych. Domowe studio nagrań wygląda dzięki popkillerowi jeszcze bardziej profesjonalnie.

Jaki sprzęt kupić do odsłuchu podczas nagrywania i edycji nagranych śladów?

Domowe studio nagrań powinno być wyposażone także w odpowiednie nagłośnienie. Warto kupić słuchawki studyjne z odpowiednio długim kablem. Tego typu słuchawki sprawdzą się również doskonale w sytuacji, gdy wykonujemy miks/mastering, czyli poprawiamy jakość naszych utworów. Polecane firmy, które produkują słuchawki studyjne to między innymi: AKG, Sennheiser, Audio Technica. Jeżeli chodzi o głośniki, warto zakupić monitory odsłuchowe, a rozmiar membrany określany w calach powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia. W małych pomieszczeniach nie powinno się na przykład korzystać z 8 calowych monitorów odsłuchowych. Firmy takie jak KRK lub Adam to z całą pewnością marki godne polecenia.

W domowym studio nagrań przyda się jeszcze sporo wolnego czasu, a także weny twórczej.