Chomiki to zwierzęta, które często są kupowane dla dzieci. Dzięki obecności wspomnianych gryzoni w domu lub mieszkaniu nasze pociechy mogą uczyć się odpowiedzialności, a także opieki nad zwierzętami. Gdy w domu pojawia się chomik istnieją pewne sprawy, których nie można zaniedbać i pewne rzeczy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu mieszkania. Wyprawka dla chomika obejmuje między innymi klatkę, ściółkę, jedzenie, a także miski, poidełka, zabawki czy transporter dla chomika.
Jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia?
Wyróżnić można zasadniczo dwa rodzaje klatek dla chomika. Są to klatki plastikowe, a także metalowe z plastikową kuwetą. Chomiki pomimo tego, że są zwierzętami o niewielkich rozmiarach, wymagają przestrzeni. Co ciekawe w ciągu jednego dnia zwierzęta te są w stanie przedreptać niecałe 10 kilometrów. Dlatego też kluczowym elementem wyprawki dla chomika jest klatka o odpowiednich rozmiarach. Im większa jest tego typu klatka, tym lepiej. Bardzo ważne jest, aby chomik nie przedostał się pomiędzy prętami na zewnątrz klatki. Grozi to jego ucieczką. Optymalny rozstaw pomiędzy prętami wynosi 5 milimetrów. Jeżeli chodzi o karłowatą odmianę chomików standardowy rozmiar klatki to 60×40 centymetrów. Nieco większa, syryjska odmiana chomika mieści się standardowo w klatce 80×50 centymetrów. Bardzo ważne jest, aby chomik miał cały czas dostęp do powietrza. Odpowiednia jego cyrkulacja zapewnia mu życie w komfortowych i zdrowych warunkach. Wysokość klatki nie jest już tak bardzo ważna, jak jej powierzchnia. Znaczące jednak jest wyposażenie klatki.
Jaka ściółka jest odpowiednia dla chomika?
Ważnym elementem wyprawki dla chomika jest także ściółka. Ściółka, czyli warstwa, która leży na podłożu, powinna być delikatna. Ostre elementy lub drzazgi absolutnie nie powinny się w niej znaleźć. Polecane są drewniane, naturalne wyściółki. Dobrym pomysłem jest wymieszanie wyściółki z sianem. Wysokość ściółki może sięgać nawet 15 centymetrów. Warto pamiętać, że chomiki to zwierzęta lubujące się w drążeniu tuneli, a także kopaniu. Ważnym zabiegiem związanym z higieną jest regularna wymiana ściółki w klatce chomika. Okres 2 miesięcy jest optymalnym czasem, po którym należy wymienić podłoże. Warto również pamiętać o myciu i czyszczeniu wszelkiego wyposażenia, które znajduje się w klatce. Jeżeli chodzi o rekomendowane rodzaje ściółek dla chomika, warto zdecydować się na trociny drzewne. W sklepach zoologicznych odnaleźć można klasyczne trociny, wióry konopne, a także siano do klatki dla chomika.
Jakie jedzenie jest najlepsze dla chomika?
Bardzo ważnym elementem wyprawki dla chomika jest także odpowiednie jedzenie. Żywienie chomika powinno być oparte o nasiona, warzywa, owoce, a także zboża. Do najważniejszych produktów z wymienionej listy należą ziarna pszenicy, owies, słonecznik, a także nasiona dyni. Należy pamiętać, by nie karmić chomików nabiałem, a także produktami solonymi oraz słodzonymi. W sklepach zoologicznych są do kupienia gotowe mieszanki składników niezbędnych w prawidłowym odżywianiu chomika. Kupując tego typu produkty, warto oczywiście zwracać uwagę na datę ważności, a także, czy w wyniku złego przechowywania w karmie nie pojawiła się pleśń. Składniki, których potrzebuje do odpowiedniego żywienia chomik, mogą również posłużyć do samodzielnego stworzenia tego typu mieszanki. Własna mieszanka może być doskonałym zamiennikiem kupowanej w sklepach karmy. Jeżeli chodzi o owoce dla chomika, można podawać im: jagody, figi, borówki amerykańskie, maliny, porzeczki, poziomki i wiele innych. Uważać należy jednak na owoce pestkowe. Podawane w nadmiarze prowadzą do biegunki, zwłaszcza w połączeniu z wodą. Warzywa, które z całą pewnością warto podać chomikowi to: brukiew, cukinia, czerwone buraki, dynia, kukurydza, kubaczek, marchewka i inne. Dietę chomika warto wzbogacić również o świeże lub suszone chrząszcze, pasikoniki, a także larwy mączniaków. Są one doskonałym źródłem białka dla gryzoni. Podając zioła, takie jak na przykład bazylia, koperek, koniczyna, krwawnik, lubczyk, mniszek lekarski l melisę można dodatkowo zadbać o odżywianie chomika. Ważne jednak, by wszelkie tego typu rośliny nie były pryskane. Powinny również pochodzić z miejsc oddalonych od ruchliwych ulic. Niezbędne w diecie chomika są także twarde produkty, które wzmacniają uzębienie gryzoni. Elementem wyprawki dla chomika powinny być zatem również na przykład kolby dla gryzoni. Nie można również zapomnieć o tym, że chomik powinien mieć cały czas dostęp do wody pitnej. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne pojemniki, które pozwalają w wygodny sposób dostarczać i przechowywać wodę dla zwierzęcia.
Czym nie wolno karmić chomika?
Istnieją produkty, którymi absolutnie nie powinno się karmić chomika. W wyprawce dla chomika nie powinno być zatem miejsca na: awokado, bób, bakłażana, cebulę, brukselkę, ciecierzycę, cebulę, cytrusy, czosnek, fasolę, granat, kapustę, kapustę pekińską, surowe ziemniaki, szpinak, szczaw, szczypiorek, rzodkiew, soczewicę, rabarbar, papaję, mango, por oraz liczi. Podawanie tego typu pokarmów grozi poważnymi problemami z układem pokarmowym, a nawet śmiercią. Dodatkowo warto wiedzieć, że wykluczone jest karmienie chomika przypadkowo zerwanymi roślinami. Niektóre z nich mogą być po prostu trujące dla chomika.
Jakie zabawki są odpowiednie dla chomika?
Zabawki są bardzo ważne w wyprawce dla chomika. Domki dla chomika, drewniane huśtawki, drabinki, mostki, baseny do piasku, drewniane miski w formie gryzaków, tunele z brzozy, drewniane tunele zawieszane i gniazda to tylko część dostępnego w sklepach zoologicznych wyposażenia. Zadbanie o odpowiednie zabawki dla gryzonia sprawia, że zwierzęciu nigdy nie będzie się nudzić, a dodatkowo będzie mógł wzmacniać swoje uzębienie. Odpowiednia wyprawka dla chomika jest naprawdę ważna dla zdrowia i komfortu gryzonia.
Zostaw komentarz