
Gesty, na które trzeba uważać w podróży
11 marca 2022Podróże są fantastycznym oderwaniem od zwykłej rzeczywistości. Dzięki nim poznajemy nowe kultury i kraje. Pozwalają nam poszerzać horyzonty – nie tylko fizycznie. Jednak podczas podróżowania spotkać możemy się z pewnymi barierami. Są nimi między innymi bariery językowe lub kulturowe. Często nie znając języka i tak jesteśmy w stanie się dogadać. Język obcy bardzo często zastępujemy mimiką naszej twarzy lub gestami. Choć z pozoru nieszkodliwe – gesty potrafią mocno obrazić. Wiele gestów w zależności od kraju w jakim się znajdujemy ma różne znaczenia. Duża część gestów, która w naszej kulturze jest pozytywna, w innych może być bardzo obraźliwa lub uznawana za brak szacunku czy arogancję. Poniżej znajdziesz parę gestów, których powinno się unikać w podróży.
Najpopularniejsze gesty i ich znaczenie w różnych krajach:
-
Kciuk w górę
W Europie gest ten ma pozytywne konotacje. Zwykle oznacza on niewerbalne “ok” lub “super”. Istnieją jednak kraje i regiony (Bliski Wschód, Australia, Filipiny, kraje islamskie, Zachodnia Afryka), w których gest ten jest obraźliwy, oznacza on “wypchaj się”, “wsadź sobie to w tyłek” lub jak w przypadku Tajlandii “odczep się”.
-
Znak “OK”
Znak ten w większości krajów oznacza po prostu “ok”, często też wykorzystywany do pokazania, że coś nam się podoba lub “było pyszne”. Jest on gestem bardzo pozytywnym. Jednak w takich krajach jak Grecja, Turcja czy Hiszpania jest traktowany jako obelga – oznacza on wulgarne określenie homoseksualisty. W Brazylii jest on równoznaczny z pokazaniem komuś środkowego palca, a w Japonii oznacza on łapówkę.
-
Kręcenie głową
Jest to jeden z naturalnych odruchów i oczywiste wydaje się, że na “tak” kiwamy głową w górę i w dół, a na “nie” obracamy głowę na boki. Jednak jadąc do Bułgarii musimy pamiętać, że tam te gesty działają zupełnie odwrotnie. Kręcenie głową na boki oznacza przytaknięcie, a w górę i dół zaprzeczenie.
-
Rogi
W kręgu kultury hinduskiej i buddyjskiej taki gest ma na celu odstraszenie negatywnych emocji, złych mocy i sił nieczystych. W innych krajach takich jak na przykład Polska gest ten używany jest podczas dobrej zabawy i na koncertach. We Włoszech, Hiszpanii czy Grecji symbolizuje on zdradę oraz oszustwo i jest jedną z największych obelg, szczególnie w stronę mężczyzny (oznacza “rogacza”, diabła).
-
Wiktoria (znak zwycięstwa)
Praktycznie w całym kręgu kultury zachodniej gest dwóch skierowanych palców w górę oznacza to samo (zwycięstwo/znak pokoju). W Wielkiej Brytanii, Australii, Irlandii i Nowej Zelandii, jeżeli skierujemy palce w drugą stronę (wierzchem palców do odbiorcy) gest ten jest uznawany za obraźliwy, zachęcający do bójki i w wolnym tłumaczeniu oznaczający “spadaj”.
-
Otwarta dłoń
Dla nas z reguły kojarzy się ze znakiem stop. Jednak w Grecji znak ten pokazany w stronę Greka jest wielką obrazą, próbą ośmieszenia i zniewagą.
-
Przywoływanie palcem
Mimo, że u nas w kraju gest ten nie oznacza raczej nic złego, to w Azji może wywołać wiele kontrowersji. W taki sposób przywołuje się psy, a wykonanie takiego gestu w stronę kobiety utożsamia ją z prostytutką. Na Filipinach użycie tego gestu w stosunku do kogokolwiek może być nawet karalne.
-
Pukanie się w głowę
W Polsce gest pukania się w głowę oznacza z reguły, że mamy kogoś za głupca lub uważamy, że jego pomysł jest niedorzeczny. Natomiast w Holandii ten gest jest pochwałą pomysłu lub pokazaniem komuś, że jest bystry/mądry.
-
“Mniej więcej”
W Polsce delikatne kręcenie dłonią na boki oznacza gest wahania lub właśnie “mniej więcej”. Jednak w niektórych krajach Ameryki Południowej gest ten pozwala zakomunikować innym, że jest się osobą biseksualną i ma się ochotę na rozwinięcie znajomości.
-
Gest podbródkiem
We Francji, Tunezji, czasami nawet w Polsce takiego gestu używa się do okazania niechęci lub agresji (szczególnie jeżeli jest wykonywany szybko). We Włoszech może zostać odebrany jako bardzo niegrzeczny gest oznaczający (w delikatnym tego słowa znaczeniu) “wymiotuję na ciebie”.
-
Kciuk w ustach i palce w górze
Jest to gest bardzo podobny do polskiego grania na nosie – z tą różnicą, że kciuk zamiast na nosie oparty jest na wargach. Wyjeżdżając do Indii lub Pakistanu powinniśmy unikać tego rodzaju gestów. W tych krajach wykonuje się go z okrzykiem „Kutta!”, co po polsku oznacza „spieprzaj” i jest traktowany jako obraza całej rodziny osoby, do której wykonany jest gest.