Czy dzieci mogą pić kawę?

Czy dzieci mogą pić kawę?

14 czerwca 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Dzieci mają w zwyczaju naśladować rodziców – w ten sposób uczą się i poznają świat. Jednak czasem niektóre nawyki dorosłych nie są dobre dla dzieci. Takim nawykiem może być picie kawy. Dzieci jedzą i piją często to co rodzice, ponieważ chcą być “jak oni”. W takim razie co zrobić, kiedy Twoje dziecko zechce spróbować od Ciebie kawy lub zacząć ją pić? Czy dzieci mogą pić kawę?Dlaczego dzieci nie mogą pić kawy? Skutki picia kawy w młodym wieku

Bywa, że d dzieci zawiera różnego rodzaju słodycze – na przykład tabliczka czekolady, słodkie napoje (takie jak cola) czy słodkie herbaty. Zliczając te wszystkie kalorie i podsumowując ich wspólną zawartość kofeiny możemy jednoznacznie stwierdzić, że dzieci nie powinny pić kawy.

Skutki picia kawy w młodym wieku mogą być nieprzyjemne, trudne do pokonania i odbić się na późniejszym zdrowiu dziecka. Nadmierne spożywanie kofeiny może doprowadzić do zaburzeń snu u dziecka, który jest niezwykle istotnym elementem podczas rozwoju młodego człowieka i pełni istotną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu całego organizmu dziecka. Dzieci raczej nie przepadają za gorzkim i cierpkim smakiem czarnej kawy, dlatego jeśli już po nią sięgają to zazwyczaj piją ją z dużą ilością cukru i mleka. Kawa z dużą ilością cukru, miodu lub innego słodzidła to szybka i łatwa droga do otyłości lub chorób zębów, takich jak, na przykład próchnica. Dodatkowo w przypadku najmłodszych ciężko przewidzieć jaka ilość kofeiny będzie odpowiednia. Zbyt duża ilość tej substancji u dziecka może doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, uczucia niepokoju, a nawet do uzależnienia. Tak więc w przypadku dzieci do dwunastego roku życia powinniśmy zadbać o to, aby nie miały dostępu do kofeiny (co najwyżej możemy im pozwolić zadowolić się zapachem). W przypadku starszych dzieci dopuszczalna jest filiżanka kawy dziennie ale tylko w przypadku, jeśli w danym dniu dziecko nie otrzymuje żadnych innych produktów z kofeiną. Jeżeli już godzimy się na wypicie przez dziecko kawy należy pamiętać, że najlepiej sprawdzi się taka bez cukru (ewentualnie słodzona słodzikiem) i zostanie wypita w pierwszej połowie dnia.Czy dzieci mogą pić kawę bezkofeinową lub kawę zbożową?

Jak już wiesz dzieci nie mogą pić tradycyjnej kawy. Jednak na rynku znaleźć wiele alternatyw dla zwykłej kawy z kofeiną. Czasem trudno jest jednak połapać się we wszystkich nowościach. Najczęstszymi zamiennikami dla klasycznej kawy są kawy zbożowe lub po prostu kawy bezkofeinowe. Czy tego typu napoje mogą być podawane dzieciom? Choć pewien człon nazwy może być mylący to kawa zbożowa nie ma tak naprawdę nic wspólnego z kawą. Według wielu osób smak kawy zbożowej łudząco przypomina smak kawy. Robi się ja zwykle z buraka cukrowego, prażonego żyta oraz cykorii. Kawa zbożowa dostępna jest w różnych wariantach: jako kawa rozpuszczalna, do gotowania lub w saszetkach jak herbata. Niektórych zmartwić może obecność cykorii w kawach zbożowych niektórych firm. Cykoria znana jest ze swoich właściwości pobudzających. Nie jest to jednak substancja na tyle mocna, aby podawanie jej dzieciom było niebezpieczne. Cykoria jest zdrowa i dobrze wpływa na koncentrację. Możesz więc bez problemu podawać swojemu dziecku kawę zbożową. Dzięki temu “poczuje” się jak Ty i będzie czuć się częścią “rytuału” picia kawy. Jeśli chodzi o kawę bezkofeinową to opinie są podzielone. Niektórzy uważają, że kawy bez kofeiny wciąż zawierają znaczące ilości kofeiny. To wszystko przez fakt, iż regulacje dotyczące producentów nie narzucają sztywnych i rygorystycznych wytycznych dotyczących kaw bezkofeinowych. Zwolennicy podawania dzieciom kaw bezkofeinowych wskazują jednak uwagę na fakt, iż aby kawa mogła być określona mianem bezkofeinowej, aż 97% kofeiny musi zostać z niej usunięte. Pozostałe 3% w takim wypadku stanowią ilości śladowe.
Nie ma przeciwwskazań do podawania dzieciom kawy bezkofeinowej. Wszystko jednak zależy od rodziców i uczciwości producentów kawy bezkofeinowej.Od jakiego wieku dzieci mogą pić kawę i od czego to zależy?

W Polsce i wielu innych krajach przyjęło się przekonanie, że kawa to napój zarezerwowany tylko i wyłącznie dla starszej młodzieży i dorosłych pomimo, że teoretycznie nie istnieją badania dotyczące spożywania kawy w małych ilościach przez młodsze dzieci. Na szczęście istnieją badania, które dokładnie przedstawiają dopuszczalną dawkę kofeiny w diecie dzieci w różnych grupach wiekowych. Tak więc: dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać maksymalnie do 45 mg kofeiny dziennie, dzieci w wieku 7-10 lat do 68 mg kofeiny, a w wieku 10-12 lat nawet do 85 mg dziennie. Starsza młodzież ze spokojem i bez problemów dla zdrowia może przyjąć nawet do 100 mg kofeiny dziennie, a u dorosłych skala sięga, aż do 400 mg kofeiny dziennie. Teoretycznie podążając według tych danych możemy podawać odpowiednią/niewielką ilość kawy dzieciom od czwartego roku życia. Wydaje się to jednak dosyć zastanawiające i dziwne zobaczyć czterolatka pijącego filiżankę gorącej, czarnej kawy. Jak było wspomniane wcześniej za najlepszy wiek do rozpoczęcia przygody ze zwykłą kawą kofeinową przyjmuje się dwanaście lub więcej lat.