Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Jak czyścić uszy niemowlakowi?

11 czerwca 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Woskowina znajdująca się w przewodzie słuchowym pełni bardzo ważną funkcję ochronną. Chroni ona ucho wewnętrzne przed bakteriami i drobnoustrojami. Ponadto chroni ona uszy przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi (pyły, kurz, smog). Oczyszcza także przewód słuchowy – głównie z zalegających, złuszczonych komórek naskórka i kurzu. Woskowina oprócz ochrony pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję: nawilża ona ucho, dzięki czemu jest ono mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, woszczyna ma również właściwości antybakteryjne.
Mimo jej ważnych dla zdrowia funkcji – od czasu do czasu warto pozbywać się woskowiny z uszu. Szczególnie ważne jest jej usuwanie, kiedy w organizmie występuje wzmożona produkcja woskowiny.Konsekwencje braku higieny uszu u dziecka

Nieusuwanie woskowiny może prowadzić do zatykania się uszu lub powstawania korka woskowinowego/czopu usznego.
Czop uszny – jest to po prostu nagromadzona, zgęstniała woskowina uszna. Jej nadmiar może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Do powstania takich czopów może przyczynić się czyszczenie uszu patyczkami. Przy wystąpieniu korka pojawiają się niemiłe objawy (np. świąd uszu, bóle głowy, zawroty głowy, szumy w uszach, niedosłuch lub kaszel). Do usunięcia czopu najlepiej sprawdzi się specjalny preparat, który zmiękcza nagromadzoną woskowinę i pozwala jej swobodnie wypłynąć. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do lekarza.

Jak często czyścić uszy niemowlakowi?

Jak już wiemy, woskowina stanowi barierę ochronną w uszach. W związku z tym pojawia się pytanie: czy czyszczenie uszu u niemowlaka jest konieczne? Zdecydowanie tak. Nadmierna ilość woszczyny może prowadzić do gorączki u dziecka, sprawiać mu dyskomfort (a nawet ból) oraz powodować rozdrażnienie, niepokój i płaczliwość. Czyszczenie uszu niemowlaka jest więc kluczowe. Jednak powinno się to robić nie częściej niż dwa razy na tydzień. Taka częstotliwość z całą pewnością wystarczy. Niektórzy specjaliści polecają, aby przemywać ucho dopiero, kiedy woskowina wypłynie na zewnątrz – podczas każdej kąpieli (kiedy uszy zamoczone są w wodzie).Czym najlepiej czyścić uszy niemowlakowi?

Przede wszystkim należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy wpychać woskowiny do środka ucha patyczkiem. Takie działanie naraża dziecko na ból i zatkanie przewodu słuchowego maluszka. Może to również doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia przewodu słuchowego lub bębenka.
Do czyszczenia uszu niemowlaka najlepiej sprawdzi się ciepła woda, wacik, miękka gąbka lub pieluszka tetrowa. Uszy dziecka najlepiej jest myć podczas kąpieli, woskowina wówczas wypływa z ucha.

Czyszczenie uszu u niemowlaka – krok po kroku

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na mycie uszu dziecka. Jeden polega na wykonaniu tej czynności podczas kąpieli malucha, kiedy jego uszy są zamoczone. Drugi natomiast wykonywany może być “na sucho” w każdej części dnia. Wśród niektórych osób panuje przekonanie, iż zanurzanie uszu dziecka podczas kąpieli jest szkodliwe i nie powinno się tego robić. Jest to mit. Dziecko już w brzuchu matki przebywa w płynie owodniowym, całkowicie zanurzone. Poza tym budowa uszu nie pozwala na przedostanie się wody gdzieś dalej. Zamoczenie uszu dziecka jest więc dla niego całkowicie naturalne.

  1. Przygotować miseczkę z ciepłą (nie gorącą) przegotowaną wodą. Czynność można wykonać również podczas kąpieli.
  2. Zwilżyć ucho niemowlaka wodą z dodatkiem płynu do kąpieli. Wody nie należy wlewać do ucha, powinno się myć tylko jego zewnętrzną część!
  3. Dokładnie spłukać i osuszyć ucho.
  4. Namaczamy wacik w przegotowanej wodzie i delikatnie zmywamy wypływającą woskowinę.
  5. Świeżym wacikiem czyścimy zewnętrzne części ucha (za uchem, małżowinę uszną, oraz płatek ucha).
  6. Ponownie dokładnie osuszamy ucho.
  7. Możemy posmarować zewnętrzne części ucha balsamem lub specjalnym kremem ochronnym.
  8. Dodatkowo można użyć specjalnego preparatu do uszu, który będzie chronił ucho i zapobiegnie gromadzeniu się woskowiny wewnątrz.