czy kobiety w ciąży mogą jeść czosnek

Czy kobiety w ciąży mogą jeść czosnek?

Czosnek to przede wszystkim naturalny i zdrowy antybiotyk. Idealnie sprawdzi się przy leczeniu przeziębienia, grypy, bólu gardła, problemów z układem pokarmowym lub infekcji górnych dróg oddechowych. Większość swoich cudownych właściwości czosnek zawdzięcza allicynie, która wydzielana jest w procesie rozgniatania i ma silne działanie bakteriobójcze. Dodatkowo, czosnek wspomaga działanie układu pokarmowego, limfatycznego (wspomaga odporność) oraz układu krwionośnego (poprawia krążenie i obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi). Ponadto, obniża on poziom cholesterolu, zmniejsza stres oksydacyjny, ma działanie przeciwutleniające, zapobiega wypadaniu włosów (dzięki dużej zawartości siarki i allicyny), zwiększa wchłanianie selenu oraz ma właściwości przeciwbakteryjne (np. przy zastosowaniu na skórze). Według niektórych źródeł zażywanie odpowiedniej ilości czosnku w ciąży może skutecznie pomagać w zmniejszaniu zmęczenia.



Czy w ciąży można jeść czosnek?

Jedzenie czosnku w ciąży nie jest zakazane. Pamiętaj jednak o umiarze. Wielu ekspertów radzi, aby jeść w ciąży tyle czosnku, ile jadło się przed ciążą. Ważnym czynnikiem jest również to, czy ciężarna po zjedzeniu czosnku dobrze się czuje. Jeśli występuje po jego spożyciu złe samopoczucie – nie należy go jeść. Według niektórych ekspertów kobiety spożywające czosnek podczas ciąży są bardziej odporne na choroby i infekcje. Wielu ostrzega jednak, że aby uniknąć powikłań w czasie porodu – należy mocno ograniczyć spożywanie czosnku w czasie trzeciego trymestru ciąży.

Skąd się biorą obawy przed jedzeniem czosnku w ciąży?

Obawy przed spożywaniem czosnku w ciąży są związane z powszechnie znanym faktem, że czosnek może powodować rozrzedzanie krwi. Jak się okazuje naukowcy z Uniwersytetu Maryland Medical Center przeprowadzili badania, z których wynika, że jedzenie zbyt dużej ilości czosnku – zwiększa ryzyko intensywnego krwawienia w okresie przedporodowym.

Kolejną często pojawiającą się obawą przed jedzeniem czosnku u kobiet ciężarnych jest to, że związki zawarte w tym produkcie mogą doprowadzić do zmiany smaku kobiecego mleka. A to prowadzić może do zniechęcenia noworodka do ssania mleka z piersi. Znane są jednak przypadki, kiedy to właśnie smak czosnku w mleku pobudził u maluchów odruch ssania.



Przeciwwskazania do jedzenia czosnku:

Przeciwwskazania do jedzenia czosnku dotyczą nie tylko do kobiet ciężarnych (przy końcu ciąży), ale również odnoszą się do osób z niskim ciśnieniem, z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz tych z problemami wątrobowymi i żołądkowymi (w przypadku wrażliwego żołądka czosnek może powodować zgagę oraz dyskomfort). Czosnku nie powinno się również spożywać przy przyjmowaniu różnych leków, na przykład nie powinno się go łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi lub z insuliną.

Czy można przedawkować czosnek?

Nie bez powodu mówi się “Co za dużo, to niezdrowo”. Czosnek mimo swoich wielu zalet i cudownych właściwości nie powinien być spożywany w zbyt dużych ilościach. Ogólnie przyjęta, bezpieczna dawka czosnku to dwa, do czterech ząbków dziennie. W przypadku kobiety w ciąży dawka ta jest taka sama (pod warunkiem, że kobieta spożywała czosnek jeszcze przed zajściem w ciąże).

Przekroczenie zalecanej, dziennej dawki czosnku nie jest niebezpieczne, ale może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich można wymienić problemy trawienne, ból brzucha, żołądka lub niestrawności (wzdęcia, gazy, zgagę).