dzwoneczek dla kota

Dzwoneczek dla kota – czy to dobry pomysł?

Właściciele kotów decydują się na ubranie zwierzakowi obroży z dzwoneczkiem z różnych powodów. Wielu kociarzy uważa, że obroża z błyszczącym wisiorkiem jest świetną ozdobą. A sam mruczek prezentuje się w niej niezwykle uroczo. Inni wypuszczają kota z domu w takiej obroży z myślą o dzikich ptakach oraz gryzoniach. Dzwonienie ma za zadanie ostrzeganie potencjalnych ofiar, że zmierza w ich stronę drapieżnik. Ale czy zastanawialiście się wcześniej co czuje kot, który nosi ten gadżet? Czy używanie obroży z dzwonkiem jest rzeczywiście dobrym pomysłem?



Czy obroża z dzwonkiem odstraszy potencjalne ofiary kota?

Jaka jest skuteczność dzwonka w zakłócaniu polowania? Sprawdziło to Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z Wielkiej Brytanii. Badanie zostało przeprowadzone przez chętnych właścicieli kotów. Zwierzęta noszące dzwonek upolowały o około 40% mniej ptaków i około 35% mniej małych ssaków. Dzwoniąca obroża jest więc dość skutecznym narzędziem w walce z morderczymi zapędami mruczków. Jednak najskuteczniejszą formą ochrony przyrody pozostaje niezmiennie pozostawienie pupila w domu, gdzie jego ofiarami mogą być pluszowe myszki oraz wędka z piórkami.

Co z wrażliwymi uszami mruczka?

Dźwięk dzwonka jest na tyle cichy (około 50 dB), że jego stosowanie nie spowoduje uszkodzeń słuchu kota. Jego obecność może jednak powodować dyskomfort mruczka. Wyobraź sobie siebie w sytuacji, gdy przy Twoim uchu znalazłby się mały wydający dźwięki przedmiot. Być może nie byłoby to dokuczliwe przez krótką chwilę, ale po pewnym czasie mogłoby to okazać się nie do wytrzymania. Koci słuch jest niezwykle wrażliwy. Ciągłe narażenie na drażniące dźwięki mogą powodować jego zmęczenie, stres, a w konsekwencji problemy behawioralne lub wręcz zdrowotne (zapalenie pęcherza na tle stresu).



Czy obroża bez dzwonka jest bezpieczna?

Noszenie tradycyjnej obroży przez kota również niesie ze sobą ryzyko. Koty są zwierzętami, które wskakują wysoko w poszukiwaniu dobrego stanowiska obserwacyjnego lub chowają się w małe szczeliny, żeby się ukryć. Ciasne przestrzenie, gałęzie, klamki to tylko z kilku przykładów zagrożeń, które czekają na kota noszącego obroże. Jeżeli zwierzę zahaczy obrożą o wystający przedmiot może utknąć (i w zależności od miejsca, niekoniecznie zostać odnalezionym) lub zawisnąć na obroży, co może doprowadzić nawet do uduszenia zwierzęcia. Jeżeli z jakiegoś powodu uważasz obrożę za konieczną, zdedyduj się na model na zatrzask, który powinien odpiąć się w momencie naciągnięcia smyczy. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż modele z klamrą.