czy w ciąży można robić tatuaż

Czy w ciąży można robić tatuaż?

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Odpowiadając za rozwój życia drugiego człowieka, kobieta powinna unikać zbędnego ryzyka. Większość kobiet bardzo ostrożnie podchodzi do nowych aktywności w trakcie ciąży i cały czas ma świadomość tego, że nosi w sobie dziecko. Co jednak zrobić, gdy pojawi się w głowie pomysł zrobienia tatuażu w czasie ciąży? Na ten temat panuje wiele opinii. Jak zatem podejść do tematu robienia tatuaży w ciąży? Czy jest to bezpieczne?

Jakie są zagrożenia i przeciwwskazania do robienia tatuaży w ciąży?

Pomysł o wykonaniu tatuażu musi być przemyślany. To decyzja, której skutki widoczne są do końca życia. Tym bardziej w ciąży warto mocno zastanowić się przed wykonaniem permanentnego tatuażu. Niektóre salony tatuażu nie chcą podejmować się pracy u kobiet w ciąży. Tatuaż w ciąży naraża na zakażenie. Oczywiście w przypadku wykonywania tatuażu w innym okresie życia również pojawia się takie ryzyko. Jednak w trakcie ciąży ewentualna infekcja odbija się również na dziecku. Dla przykładu, wirusowe zapalenie wątroby typu B może być łatwo przekazane dziecku przez matkę. Jeżeli tatuażysta używa niesterylnych igieł, może również dojść do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub wirusem HIV. Istnieje w takiej sytuacji spore prawdopodobieństwo, że matka przekaże wirusa swojemu dziecku. Warto wspomnieć o tym, że niektóre tusze do tatuażu zawierają w swoim składzie metale ciężkie. Dla przykładu rtęć, arsen albo ołów mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Zwłaszcza pierwszy trymestr ciąży jest okresem, w którym dziecko może być z tego powodu szczególnie narażone na zaburzenia rozwojowe. Przeciwwskazaniem do zrobienia tatuażu jest również z całą pewnością wybranie miejsca na ciele, które z przyczyn naturalnych rozciągnie tatuaż w trakcie ciąży. Po porodzie i wygojeniu się ciała ozdoba na skórze może wyglądać zupełnie inaczej, niż było to zaplanowane. Najbardziej dogodne miejsce na tatuaż w ciąży to takie, w którym skóra nie ulega rozciągnięciu. Nie wiadomo również, jaka będzie reakcja organizmu kobiety na robienie tatuażu w ciąży. To właśnie w tym okresie skóra staje się delikatna i wrażliwa. Nie wiadomo zatem czy kontakt ciała kobiety w ciąży z igłą nie wywoła szoku, którego skutkiem może być przedwczesny poród. Warto pamiętać również o tym, że niektóre szpitale mogą odmówić kobiecie w ciąży wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego w przypadku gdy tatuaż widnieje nad kością ogonową.

henna w ciąży

Zdobienie ciała naturalną henną jako alternatywa do robienia tatuażu w ciąży

Zdobienie ciała naturalną henną jest bezpieczniejszą alternatywą do robienia tatuażu w ciąży. Naturalna henna to barwnik pochodzenia roślinnego. Stworzona ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej henna służy zarówno do barwienia włosów, jak i zdobienia ciała. Tatuaż z naturalnej henny utrzymuje się na ciele około 7 dni. Jest ona w 100% naturalnym barwnikiem i barwi ciało na kolor brązowy. Jednak w przypadku zdobienia ciała henną w ciąży również należy wykazać się ostrożnością.

Zdobienie ciała syntetyczną czarną henną jako kolejne zagrożenie dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się robienia tatuażu z syntetycznej czarnej henny. Obecność w czarnej hennie parafenylenodiaminy (PPD), czyli niedozwolonego barwnika może zostawić na skórze ślady do końca życia. PPD jest silnym alergenem i z tego powodu tym bardziej nie powinno wykonywać się tatuażu z syntetycznej czarnej henny u kobiet ciężarnych. W trakcie ciąży nawet używane przez kobiety farby do włosów nie powinny zawierać PPD.

Robienie tatuaży w ciąży może być ryzykowne. Jeżeli koniecznie chcemy ozdobić swoje ciało za pomocą tatuażu, warto zdecydować się na hennę naturalną. Robiąc tatuaż z henny, należy jednak uważać, aby nie skorzystać z barwnika syntetycznego. Szkodliwe substancje zawarte w syntetycznej czarnej hennie mogą odbić się na zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. Dobrym rozwiązaniem może być też poczekanie z wykonaniem tatuażu do narodzin potomka oraz nawet do zakończenia etapu karmienia piersią.