Czy wszy biorą się z brudu i niewłaściwej higieny?

Czy wszy biorą się z brudu i niewłaściwej higieny?

10 czerwca 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Wszawica jest chorobą nie tyle niebezpieczną, co uciążliwą. Przez wielu kojarzona z biedą i brudem, nieodpowiednią higieną lub szkolną epidemią. Wszy i brud – taki obraz wszawicy został bardzo mocno utarty i można powiedzieć, że wciąż jest on powielany przez wielu ludzi. Jednak, jak dowodzą badacze, wszawica wcale nie musi wynikać z zaniedbania. Czasem można się nią po prostu zarazić od innej osoby poprzez bezpośredni kontakt. I nawet codzienne mycie głowy tradycyjnym szamponem nie rozwiąże tego problemu, ponieważ pasożyty zbyt mocno przyczepiają się do włosa, dzieki lepiącej substancji.

Oczywiście nie należy zapominać, że brud i brak higieny może być jednym z podstawowych czynników ryzyka zarażenia się wszami. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Jak w przypadku wielu innych chorób, najważniejsza jest profilaktyka i uczenie dzieci zachowań i przyzwyczajeń, które pomogą uniknąć zarażenia się wszami.Skąd się biorą wszy? Przyczyny wszawicy

Wszawica to powszechna choroba pasożytnicza występująca niemal na całym świecie. Wszy przenoszą się z jednej osoby na drugą, poprzez zarażenie wynikające z bezpośredniego kontaktu z pasożytem. Wszawica jest najczęściej spotykana w przedszkolach, ponieważ dzieci spędzają ze sobą dużo czasu, bawią się razem, przytulają, czeszą, pożyczają sobie spinki, gumki do włosów, szczotki, grzebienie, czapki i szaliki.

Objawy wszawicy

Wszawice dzieli się na 3 rodzaje: wszawicę głowową, wszawicę odzieżową oraz łonową.

Wszawica głowowa

Charakteryzuje się tym, że najczęściej pojawia się ona na potylicy lub skroniach. Jest to rodzaj wszawicy, która występuje najczęściej u dzieci. Wszy u dziecka pojawiają się bardzo szybko – między innymi poprzez kontakt z rówieśnikami. Objawami wszawicy głowowej zazwyczaj są: strupy (spowodowane przez intensywne drapanie), bakteryjne (czasem nawet ropne) zakażenia skóry, swędzenie skóry głowy, pojawienie się gnid przyczepionych do nasady włosów.

Wszawica odzieżowa

Charakterystyczną dla niej rzeczą jest fakt, iż wszy nie są obecne na skórze człowieka. Przyczepiają się one do włókien ubrań lub sytuują się one w zaszewkach, szwach czy zagięciach ubrania. Głównymi objawami tej wszawicy są: swędzące odczyny (krosty), silne swędzenie, przebarwienia koloru brunatnego, strupy, zadrapania oraz blizny.

Wszawica łonowa

Wszawica łonowa różni się trochę od pozostałych. Wywołuje ją inny rodzaj pasożyta (wszy). Zarażenie się nią jest możliwe tylko poprzez kontakty seksualne z osobami ją posiadającymi. Objawami wszawicy łonowej jest zwykle silny świąd podbrzusza i okolic intymnych oraz niebieskie lub szare plamki, które świadczą o ukłuciach.Jak pozbyć się wszy?

Jeżeli nas lub nasze dzieci dopadnie wszawica, pierwszym krokiem jakim powinniśmy zrobić jest udanie się do apteki. Kupimy tam specjalny środek, zawierający naturalne substancje, które należą do grupy olejów silikonowych. Są to zupełnie bezpieczne i nietoksyczne środki, zawierające specjalne związki, które oblepiają włosy. W ten sposób uniemożliwiają wszom dostęp do powietrza,a pasożyty zostają uduszone. Następnie należy wyczesać wszy grzebieniem z gęstymi metalowymi ząbkami. Jeżeli jednak wolimy zdać się na bardziej domowe sposoby, najskuteczniejszymi metodami w walce z wszami będzie nacieranie głowy olejem lub nacieranie głowy octem. Powszechne są również szampony zawierające olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Dobrze sprawdzą się też wcierki we włosy z olejku z drzewa herbacianego, olejku eukaliptusowego, lawendowego i rozmarynowego, a także mentolu. Leczenie wszy trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby upewnić się, że nie nastąpi nawrót choroby.

Jeżeli należysz do osób wrażliwych lub nie masz przekonania, że wykonasz zabieg właściwie, istnieje alternatywa dla samodzielnego usuwania wszy. W większych miastach można skorzystać z zabiegu wykonywanego przez pielęgniarki w salonie lub na wizycie domowej.

Jak zapobiegać wszawicy?

Ze względu na powszechność występowania wszawicy warto zapobiegać jej zawczasu. Jeżeli zadbamy o odpowiednią profilaktykę, możemy zminimalizować ryzyko zarażenia się wszami do minimum. Po pierwsze, musimy zadbać o regularną kontrolę włosów – świetnie nada się do tego grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami. Po drugie – produkty przeciw wszom. W sklepach lub aptekach dostaniemy specjalne preparaty, zawierające olejki eteryczne (na przykład z rozmarynu, mięty pieprzowej, drzewa herbacianego czy lawendy), które skutecznie odstraszają wszy. Dostępne są one w formie gumek do włosów, plastrów do naklejenia na ubrania, czapki lub zwykłego sprayu. Nie mniej ważne dla profilaktyki wszawicy, jest przekazanie dziecku zasad higieny, takich jak niepożyczanie innym i od innych szczotek, grzebieni czy gumek.

W przypadku, gdy zauważysz wszy u swojego dziecka, nie wahaj się poinformować o tym szkoły. W ten sposób, możesz ochronić inne osoby przez zarażeniem tą niekomfortową chorobą. Jeżeli zależy Ci na anonimowości, poproś wychowawcę o zachowanie w tajemnicy, kogo dotyczy wszawica i o ogólne poinformowanie dzieci oraz rodziców o wystąpieniu takiego przypadku w grupie/klasie.