jak oduczyć dziecko ssania kciuka

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Ssanie kciuka jest jedną z bardziej naturalnych czynności i wynika ona z potrzeb psychologicznych dziecka. Już w łonie mamy – dzieci trzymają w buzi swój palec, aby się uspokoić. Można więc powiedzieć, iż ssanie kciuka jest swego rodzaju nawykiem, który pozostał z nami z życia płodowego. Czynność ta wspomaga rozwój czucia w obrębie całej twarzy. Przygotowuje nas ona także do nauki jedzenia, pobierania pokarmu od matki, a nawet mówienia. Pomimo tego, że ssanie kciuka jest czymś normalnym u niemowląt – u starszych dzieci nie jest to czynność pożądana. Wiele dzieci samoistnie wyrasta z ssania kciuka. Zaczyna zastępować go przeróżnymi przedmiotami (szczególnie w okresie ząbkowania), aż w końcu przestaje to robić. Potrzeba ssania zanika około drugiego lub trzeciego roku życia. Jeśli więc nasze dziecko w wieku czterech/pięciu lat nadal ssie kciuka – powinniśmy podjąć stanowcze kroki w oduczaniu go tego zachowania.Ssanie kciuka u starszych dzieci w okresie kształtowania i wyrastania zębów – może zaburzać ich wzrost, przyczyniać się do ich nieprawidłowego ułożenia, a nawet doprowadzić do wady całego zgryzu.

Dlaczego dzieci ssą kciuk?

Powodów ssania kciuka przez dzieci jest wiele. Jak wcześniej wspomniano ssanie kciuka pełni funkcję przygotowawczą do jedzenia, wydawania dźwięków oraz rozwija ono czucie w buzi i w obrębie twarzy. Ssanie kciuka pomaga również dziecku w rozładowania napięcia emocjonalnego – czynność ta jest bardzo odprężająca i uspokajająca dla naszego dziecka. Dzieci ssą kciuk także z ciekawości. Są one zainteresowane swoim ciałem i wszystkim co je otacza. Maluchy od najmłodszych lat kierują swoje rączki i nóżki w kierunku buzi. W późniejszych etapach życia dzieci zastępują swoje ręce wszystkimi przedmiotami znajdującymi się w ich zasięgu. W ten sposób poznają one świat. Pamiętajmy, że takie zachowanie jest oznaką prawidłowego rozwoju.
Sposobów na oduczenie dziecka ssania kciuka jest bardzo dużo. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest tutaj konsekwencja i cierpliwość rodziców. Często oduczanie może okazać się procesem czasochłonnym.

Dlaczego ssanie kciuka u starszych dzieci nie jest wskazane?

Oduczenie ssania kciuka jest kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Powoduje ono nie tylko wady zgryzu oraz zahamowanie wzrostu zębów. Ssanie palca narusza także strukturę skóry palca oraz wewnątrz jamy ustnej. Może to prowadzić do chorób skóry, zapalenia paznokci, większej podatności na wszelakie infekcje, a w najgorszych przypadkach czynność ta prowadzić może do deformacji warg lub wad wymowy.

jak oduczyć dziecko ssania kciuka

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

U starszych dzieci ssanie kciuka może być problematyczne oraz tak jak wcześniej wspomniano – niezbyt zdrowe. Jak oduczyć dziecko ssania? Oto kilka prostych kroków:

  1. Po pierwsze – jedzenie. Jeżeli dziecko jest w odpowiednim wieku i może przyjmować stały pokarm – powinniśmy podawać mu twarde kawałki pożywienia do gryzienia. Pozwoli to wzmocnić mięśnie szczęki odpowiedzialne za czucie.
  2. Po drugie – smoczek. To naturalne, że dziecko, które zostało dopiero co odstawione od piersi zaczyna ssać kciuka. Jeżeli się tego obawiamy – możemy dać maluchowi smoczek, zastąpi on palec i sprawi, że maluch nie będzie wyrabiał sobie nawyku ssania kciuka.
  3. Po trzecie – smak. Dobrym sposobem na zniechęcenie maluszka do ssania palca będzie specjalny preparat zmieniający smak (specyfik tego typu dostaniemy w każdej aptece). Jest on całkowicie bezpieczny i łatwy w użyciu. Wystarczy posmarować bąbelkowi paluszki, a gorzki smak załatwi resztę.
  4. Po czwarte – pochwały. Dzieci mają w zwyczaju ssać kciuk w stresujących dla nich sytuacjach, nie należy więc krzyczeć na malucha kiedy zacznie to robić. Należy go raczej pochwalić gdy widzimy, że tego nie robi. Takie działanie pozwoli dziecku w łatwy i spokojny sposób zrozumieć co jest dobre, a co złe.
  5. Po piąte – zajmij czymś rączki. Jeżeli pomożemy naszemu dziecku zająć czymś rączki (na przykład zabawą, malowaniem, lepieniem z plasteliny, wycinaniem, czy gotowaniem) pozwoli nam to, w łatwy sposób odwrócić jego uwagę od paluszków.
  6. Po szóste – trochę nauki. Jeżeli dziecko jest już trochę starsze i nadal ma problem z ssaniem kciuka możesz powiedzieć mu, że taka czynność skutkuje przenoszeniem bakterii ze środowiska zewnętrznego do buźki. Dla lepszego rezultatu możesz zabrać malucha do dentysty, który dokładnie mu opowie o tym – jaki negatywny wpływ może mieć to na ząbki.
  7. vPo siódme – bądź konsekwentny. Jeżeli uczysz dziecko, że ssanie palca jest złe to nie pozwalaj mu od czasu do czasu na wykonywanie tej czynności. Takie zachowanie doprowadzi do tego, że brzdąc stanie się zdezorientowany i nie będzie wiedział co ostatecznie mu wolno, a czego nie.

  8. Po ósme – ortodonta. Jeżeli twoje starania w zapobieganiu wkładaniu paluszków do buzi przez dziecko nie przynoszą skutku, skontaktuj się z ortodontą. W przypadku ssania kciuka przez starsze dziecko może to doprowadzić do wielu wad zgryzu. W takim wypadku konieczna może okazać się specjalna nakładka na zęby, która będzie chroniła zgryz dziecka.