Jak rozgrzać zmarznięte dziecko?

Jak rozgrzać zmarznięte dziecko?

13 grudnia 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Wraz z nadejściem zimy i chłodniejszych dni bywa, że coraz bardziej zaczynamy martwić się o nasze dzieci. Spędzają one dużo czasu na dworze – szczególnie kiedy pojawi się pierwszy śnieg. Często zdarza się, że dzieci w ferworze zabawy zapominają o dokuczającym im zimnie lub przemoczonych od śniegu spodniach. Wracają one do domu mokre i zmarznięte. Dopiero wtedy zaczynają odczuwać straszny chłód. Przemarznięcie, przemoknięcie, a jednocześnie zgrzanie się od aktywności – jest krótką drogą do choroby lub przeziębienia. Jeśli jednak zareagujemy szybko i rozgrzejemy nasze szkraby od razu po przyjściu do domu – powinno obyć się bez gorączki i kataru.Po czym poznać, że dziecko jest wychłodzone?

Zimowe zabawy w śniegu to jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Przy dobrej zabawie czas szybko mija, a rozgrzane ciała sprawiają, że nie odczuwa się mocno chłodu. W takich momentach istnieje ryzyko, że nie zauważymy, że nasze dziecko zmarzło, co może doprowadzić do przeziębienia lub nawet zapalenia płuc. Po czym w takim razie rozpoznać, że nasze dziecko jest wychłodzone?

Najłatwiejszym sposobem jest obserwacja. Dziecko może stać się mniej skore do zabawy, może zacząć być marudne i popłakiwać. Gdy skóra przybierze kolor marmurkowaty, wargi staną się sinawe, a stopy po sprawdzeniu będą zimne, możemy podejrzewać hipotermię. Wyżej wymienione objawy są charakterystyczne dla wychłodzenia organizmu.Sposoby na rozgrzanie dziecka po zimowym spacerze

Istnieje wiele sposobów na rozgrzanie zmarzniętego dziecka. Na szczęście nie jest to trudne, nieprzyjemne, ani czasochłonne.

Po pierwsze – rozgrzanie od zewnątrz

Po powrocie zmarzniętego dziecka z dworu należy jak najszybciej zdjąć mu zimne i mokre ubrania. Można przygotować ciepłą kąpiel, która pozwoli mu się szybko ogrzać i odprężyć. Następnie należy ubrać brzdąca w świeże, ciepłe rzeczy. Dodatkowo, malucha zawinąć można wełnianym lub bawełnianym kocem, co zapewni mu jeszcze większy komfort.

Po drugie – rozgrzanie od wewnątrz, czyli ciepły posiłek

W celu rozgrzania zmarzniętego dziecka najlepiej podać mu ciepły napój i posiłek. Idealnie sprawdzi się tutaj herbata owocowa z miodem i cytryną lub z sokiem z malin. Do jedzenia dobrym wyborem będzie zupa (najlepiej rosół lub krupnik). Dobrze rozgrzeje nasze dziecko również ciepła kaszka na mleku.

Po trzecie – masaż

Należy pamiętać, że nie należy masować bezpośrednio zimnej skóry (może to sprawić ból). Zanim rozpoczniemy masowanie – najpierw nasmarujmy ciało dziecka kremem, najlepiej tłustym (przeznaczonym dla dzieci) lub maścią rozgrzewającą. Następnie, krem należy wmasować (ciepłymi dłońmi), aż ciało się rozgrzeje.

Podobnie należy postępować w przypadku zmarzniętej buzi. Czerwone i zimne policzki posmarujmy tłustym, nawilżającym kremem do twarzy. Po jakimś czasie zaczerwienienia powinny zniknąć z twarzy.

Po czwarte – aktywność fizyczna

Świetną i zdrową metodą, aby rozgrzać zmarznięte dziecko jest aktywność fizyczna. Zachęćmy malucha do wygłupów, ćwiczeń, tańców i skoków. To idealny sposób na dobrą zabawę, rozgrzanie dziecka i spędzenie razem czasu.jak rozgrzać zmarznięte dziecko

W jaki sposób zapobiegać przemarznięciu?

Nawet jeśli na dworze temperatura spada poniżej zera, nie musimy nakłaniać naszych dzieci do pozostania w domu. Zabawa na śniegu jest fantastyczną aktywnością, która zbliża dzieci i dorosłych. Aby uniknąć zmarznięcia u dziecka, trzeba przede wszystkim je odpowiednio ubrać. Dzieci zdecydowanie szybciej tracą ciepło niż osoby dorosłe – przez co dużo szybciej łapią przeziębienia. Istnieje jednak parę sposobów dzięki którym możemy zapobiec przeziębieniu u dziecka:

  • Przede wszystkim – odpowiedni ubiór! Dzieci łatwo się przegrzewają, ponieważ są niezwykle ruchliwe podczas zabaw na dworze. Należy ubrać je tak, aby było im ciepło, ale nie gorąco. Najlepiej ubrać malucha na tak zwaną “cebulkę”.
  • Następnie – odpowiednie buty! Wszystko zaczyna się od stóp… Jeśli dziecko ma nieodpowiednie, cienkie, nieocieplane buty – możemy spodziewać się natychmiastowego zmarznięcia naszego dziecka.
  • Kolejnym krokiem jaki możemy podjąć jest wysłanie naszej pociechy na dwór z termosem pełnym ciepłego napoju. W ten sposób rozgrzeję się ono od wewnątrz i ochroni się przed szybkim zmarznięciem.
  • Ostatnie – regularność. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było bardziej odporne na niskie temperatury, powinniśmy wychodzić z nim na dwór częściej, ale na krócej. W ten sposób przyzwyczajamy dziecko do częstego wychodzenia z ciepłego domu i regularnej styczności z zimnem.