Jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu?

Jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu?

16 grudnia 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Bolesne ząbkowanie jest zmorą niejednego rodzica. To czas, w którym męczy się nie tylko dziecko, ale także rodzic. Bezsenne noce, ciągły płacz i bezsilność są niejako wpisane w ten okres. Niestety nie da się tego w żaden sposób uniknąć. To jeden z tych procesów, przez który przejść musi każdy rodzic i dziecko. Ząbki, by pojawić się na zewnątrz, muszą przebić się przez dziąsła. Dla wielu maluchów proces ten jest wyjątkowo bolesny i nieprzyjemny. Należy jednak pamiętać, że jest to nieodłączny element rozwoju naszego malucha. Jego pojawienie się świadczy o tym, że nasze dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. W tym czasie należy uzbroić się w cierpliwość i postarać się wspomóc naszą pociechę w tym trudnym dla niej okresie. Pomocna może okazać się znajomość tego procesu i jego charakterystyki. Każdy rodzić powinien wiedzieć jakie są najczęstsze objawy ząbkowania, jak rozpoznać pierwsze znaki, że się rozpoczęło oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Im więcej wiedzy o ząbkowaniu posiadamy, tym łatwiej nam będzie pomóc naszym najmłodszym. Ząbkowanie zwykle przebiega stopniowo. Pierwsze zęby zaczynają się wyżynać około szóstego miesiąca życia dziecka. Bywają jednak przypadki, że pierwszy ząb pojawia się już w drugim miesiącu. Wszystko zależy od dziecka i szybkości jego rozwoju. Szybsze ząbkowanie nie jest powodem do niepokoju. Według lekarzy powodem do obaw może natomiast być za późne pojawianie się ząbków. Jeśli nasze dziecko nie zacznie ząbkować do dwunastego miesiąca życia, należy skonsultować to z lekarzem dentystą. Zbyt późne pojawienie się ząbków może być oznaką niedoborów witaminy D3 lub nieprawidłowej równowagi mineralno-wapniowej. Po pokazaniu się pierwszych zębów kolejne powinny zacząć się pojawiać w odstępach około czterech miesięcy. Nie jest to jednak reguła. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować bardzo gwałtownie. Wówczas większość zębów zaczyna pojawiać się w tym samym czasie. W takim przypadku szczególnie może pojawiać się bolesność ząbkowania, kumulacja ogólnego bólu i inne symptomy takie jak gorączka czy wysypka.

jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu

Jak rozpoznać ząbkowanie? – objawy ząbkowania

Objawy towarzyszące ząbkowaniu pojawiają się z reguły około trzeciego lub czwartego miesiąca życia dziecka. Do najczęstszych symptomów należą: płaczliwość dziecka, obrzmienie i bolesność dziąseł. Czasami pojawia się także stan zapalny i krótkotrwałe krwawienie z dziąsła, obfite ślinienie, ssanie palców, gryzienie rączek, zabawek i innych przedmiotów, czerwona skóra wokół ust oraz na policzkach, niespokojny sen, krótkotrwałe stany gorączkowe (do 38 oC), luźne stolce.

Sposoby na bolesne ząbkowanie – jak ulżyć naszemu dziecku?

Ząbkowanie nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć ani dla rodziców, ani dla cierpiących maluszków. Na szczęści istnieje parę sposobów, dzięki którym w domowych warunkach jesteśmy w stanie pomóc i ulżyć naszemu dziecku podczas tych nieprzyjemnych dni. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest podanie naszemu brzdącowi schłodzonego (nie zamrożonego!) żelowego gryzaka. Zimna, delikatna rzecz do gryzienia będzie wielką ulgą dla umęczonych bólem dziąseł malucha. Świetnym sposobem na bolesne ząbkowanie są również masarze dziąseł. Możemy wykonywać je za pomocą czystego palca lub przy użyciu specjalnej sylikonowej szczoteczki, którą możemy kupić w każdej aptece. Podczas tego procesu maluch może zacząć się bardzo obficie ślinić, w związku z tym warto mieć pod ręką miękki ręcznik lub chusteczki. Aby ułatwić dziecku jedzenie powinniśmy podawać mu pokarm w półpłynnej konsystencji, a także delikatnie schłodzone oraz duże ilości picia. Gdy żaden z wyżej wymienionych sposobów nie przynosi pożądanych efektów i ząbkowanie staje się naprawdę bolesne powinniśmy sięgnąć po specjalne żele lub kropelki o miejscowym działaniu znieczulającym i przeciwbólowym. Leki tego typu bez problemu dostaniemy w każdej aptece w dodatku bez recepty. W składzie takich preparatów znajdują się z reguły wyciągi roślinne, które mają właściwości łagodzące, odkażające i przeciwzapalne. Zazwyczaj składnikami tych preparatów są dobrze znane nam zioła i rośliny. Jest to na przykład ekstrakt z rumianku, szałwii lekarskiej, szafranu lub prawoślazu lekarskiego. Wszystkie wymienione substancje są pochodzenia naturalnego. Nie musimy się więc obawiać, że podajemy naszemu dziecku jakieś niebezpieczne związki chemiczne lub coś co w jakiś sposób mogłoby je uczulić lub mu zaszkodzić. Jeśli to nie pomaga i dziecko z bólu nie może spać, ostatecznym sposobem na silny ból przy ząbkowaniu jest podanie maluchowi środku przeciwbólowego w syropie lub czopku – zgodnie z zaleceniami lekarza.