Zabawa klockami Lego to fascynujący świat kreatywności i wyobraźni, który przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niezależnie od wieku, budowanie konstrukcji z klocków Lego dostarcza ogromnej radości i satysfakcji. Jednakże, po intensywnej zabawie czy w czasie przechowywania, klocki mogą stać się brudne, co wpływa na ich estetykę i jakość. W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom mycia klocków Lego, przywracając im ich blask i gotowość do dalszej twórczej zabawy.
Ogólne zasady
Przed przystąpieniem do czyszczenia klocków, warto zapoznać się z kilkoma ogólnymi zasadami:
- Sortowanie: Zanim zaczniesz czyścić, warto posortować klocki według koloru, rozmiaru lub typu, co ułatwi późniejszą pracę.
- Rozłączanie klocków: Pamiętaj, że przed rozpoczęciem procesu czyszczenia klocków najlepiej jest wszystkie od siebie odseparować. W ten sposób będziesz mieć pewność, że każdy z klocków będzie czysty.
- Przemyślane wybory: Nie wszystkie klocki potrzebują intensywnego czyszczenia. Jeśli są tylko lekko zabrudzone, można spróbować łagodnych metod (np. przetarcia chusteczką).
- Unikaj wody: Woda może uszkodzić klocki Lego, które posiadają naklejki. Dlatego unikaj moczenia tego typu klocków w wodzie.
Suche metody czyszczenia Lego
- Pędzel: Delikatny pędzel do makijażu lub miękka szczoteczka do zębów mogą być pomocne przy usuwaniu kurzu i lekkich zabrudzeń, szczególnie tych znajdujących się pomiędzy wypustkami.
- Mikrofibra: Delikatna ściereczka typu mikrofibra może pomóc w wycieraniu powierzchni klocków, tak aby ich nie porysować.
- Szczoteczka do zębów: Podobnie jak pędzel usunie zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc.
Mycie klocków Lego na mokro
- Miska z wodą i mydłem: W pzypadku bardziej zabrudzonych klocków, można użyć łagodnego mydła i ciepłej wody. Zanurz klocki na krótki czas, a następnie delikatnie je szoruj miękką szczoteczką. Dokładnie spłucz i osusz.
- Chusteczki nawilżane: Specjalne chusteczki nawilżane do czyszczenia dziecięcych zabawek mogą być używane do przetarcia klocków. Upewnij się, że chusteczki nie zawierają substancji drażniących.
- Środki dezynfekujące: Jeśli klocki Lego (np. Duplo) używane są przez małe dzieci, umyj klocki również środkami dezynfekującymi. Pociechy często biorą Lego do buzi lub rączki, którą również mogą wkładać do buzi.
- Płukanie na sicie: Jeśli Twoje klocki wymagają tylko lekkiego odświeżenia, to możesz je śmiało wypłukać tylko na sicie za pomocą strumienia z kranu.
Czy da się inaczej? Czyli alternatywne sposoby mycia klocków
- Zmywarka: Okazuje się, że klocki Lego z powodzeniem można umyć w zmywarce. Wystarczy ustawić ją na delikatniejszy program z niższą temperaturą (np. EKO). W taki sposób można myć nawet klocki z metalowymi elementami czy posiadające nadruki. Aby uniknąć obijania się klocków o wnętrze zmywarki, najlepiej jest umieścić je w materiałowym woreczku, np. takim do prania bielizny. Zamiast tabletki do zmywarki można użyć octu z sodą. W ten sposób będziesz mieć pewność, że żadne chemikalia nie wnikną w powierzchnię klocka.
- Pralka: Klocki Lego można również po prostu wyprać. Podobnie jak ze zmywarką, pralkę należy ustawić na jak najmniejszą temperaturę i wyłączyć wirowanie (np. pranie ręczne lub opcja wełniane). W tym przypadku również należy umieścić klocki w woreczku.
Suszenie i przechowywanie
Po czyszczeniu upewnij się, że klocki są dokładnie osuszone, aby uniknąć rozwoju pleśni. Możesz je suszyć na przykład na rozłożonym na płasko ręczniku.
Przechowuj je w suchym i dobrze wentylowanym miejscu – plastikowym pudełku z dziurkami lub kartonie.
Czyszczenie klocków Lego może być czasochłonne, ale nagroda w postaci czystych, błyszczących klocków gotowych do dalszej zabawy jest tego warta. Zastosowanie odpowiednich metod i ostrożność podczas czyszczenia pomogą zachować Twoją kolekcję klocków LEGO w doskonałym stanie przez wiele lat.
Ważne!
Do mycia klocków Lego nie należy używać żadnych mocnych lub żrących środków czyszczących, ponieważ może to zmatowić klocki i je odkształcić. Warto mieć również na uwadze to, że później tymi klockami mogą bawić się dzieci.
Zostaw komentarz