czy królik może jeść szpinak

Czy królik może jeść szpinak?

Gryzonie są jednymi z chętniej wybieranych zwierząt domowych. Są ciche, tanie w utrzymaniu oraz niewymagające. Króliki ze względu na swój słodki wygląd i miłe usposobienie są jednym z popularniejszych gatunków pojawiających się w gospodarstwach domowych. Zapewne większość z nas świadoma jest tego, iż zwierzęta te są roślinożercami. Ich dieta powinna opierać w większości na sianie. Jeśli jednak chcemy, aby nasz gryzoń był zdrowy ,musimy wzbogacać jego dietę o zioła, warzywa oraz owoce.Co jest dobre dla królika?

Jak wcześniej wspomniano – podstawą diety królika powinno być siano – zawierające się w 80% spożywanego przez gryzonia pokarmu. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy karmić królika zbożami, nasionami i orzechami. Ich układ trawienny nie jest przystosowany do pokarmu tego typu. Na wolności nie mają one nawet do niego dostępu. Jeśli jednak chcemy wzbogacić i urozmaicić dietę uszaka – możemy dodawać mu do posiłków przeróżne warzywa i zioła. Dodatki te sprawią, że królik dostarczone będzie miał wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mineralne. Czy jednak wszystkie warzywa i zioła będą dobre dla naszego milusińskiego? Niektóre osoby zastanawiają się czy szpinak w diecie królika jest dobrym pomysłem.Szpinak w diecie królika

Szpinak jest bardzo wartościową rośliną, która zdecydowanie powinna zagościć w diecie naszego królika. Jest on bogaty w witaminę A, C, wapń, fosfor, kwas foliowy i żelazo. Najlepszą częścią rośliny do spożycia dla gryzonia będą liście szpinaku.

Dlaczego nadmiar szpinaku w diecie królika szkodzi?

Mimo, iż szpinak jest bardzo zdrowy i pożywny dla królików nie powinniśmy podawać go zbyt często i w dużych ilościach. Szpinak poza wieloma witaminami i minerałami zawiera również duże ilości szczawianu wapnia, który w nadmiarze może okazać się toksyczny dla gryzoni. Spore ilości szpinaku w diecie królika mogą doprowadzić do gromadzenia się wapnia w moczu, a w następstwie do wystąpienia chorób układu moczowego.