jak zachęcić dziecko do picia

Jak zachęcić dziecko do picia?

Ludzki organizm składa się z ponad 70% z wody! Aby mógł dobrze funkcjonować, odpowiednie nawodnienie jest tu kluczowe. Za pomocą wody zachodzi w naszym organizmie większość procesów (takich jak: trawienie, prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych, transport i wchłanianie witamin oraz substancji odżywczych czy detoksykacja). Nie da się funkcjonować bez wody, jest to jedna z najważniejszych (zaraz obok powietrza) substancji, dzięki której możemy żyć. Zarówno dorośli jak i dzieci potrzebują odpowiedniej ilości wody do prawidłowego funkcjonowania.

Picie, a wiek – ile powinny pić dzieci w różnym wieku?

Wielu dorosłych ma problem z piciem wody. Skoro sami nie posiadają takiego nawyku, trudno im nauczyć go również dzieci. Większość dorosłych wie jednak, że w ciągu dnia powinno wypijać około dwóch litrów wody. Co z dziećmi? Czy one również powinny wypijać taką ilość płynów co dorośli?
Według niektórych wytycznych szacuje się, że każdy człowiek powinien wypijać około 30 ml wody na kilogram masy ciała. Jeśli jednak nie masz ochoty na skomplikowane obliczenia wystarczy, że zapamiętasz orientacyjną ilość wypijanych płynów do wieku dziecka. Niemowlęta powinny wypijać nie więcej niż jeden litr wody. Dzieci od roku do trzech lat powinny wypijać do 1200 do 1400 ml płynów. Pociechy w wieku od czterech do dziewięciu lat – od 1600 do 1800 mililitrów wody lub innego napoju (woda jest jednak najlepszym rozwiązaniem). Powyżej dziesięciu lat dzieci powinny wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Pamiętać należy jednak, że im bardziej aktywne dziecko, tym jego zapotrzebowanie na płyny jest większe. Jeśli Twoje dziecko pije wodę w dużych ilościach, najlepiej mu jej nie ograniczaj. Jego organizm doskonale wie jakie ma zapotrzebowanie na wodę. Jeśli twoja pociecha pije dużo, to znaczy, że najwyraźniej tego potrzebuje.

Jak zachęcić dzieci do picia?

Niestety z piciem u dzieci jest podobnie jak z piciem u dorosłych. Jest to czynność, o której się zapomina lub nie ma na nią czasu. Dzieci często nie chcą pić zwykłej wody. Są przyzwyczajone do smaków słodkich napojów i zwykła woda nie jest już dla nich tak atrakcyjna. Jak więc zachęcić dziecko do picia wody? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

  • WODA ZAWSZE W ZASIĘGU – Podstawową zasadą w zachęcaniu dziecka do picia jest stawianie wody zawsze w zasięgu jego ręki i wzroku. Stawiaj butelkę lub kubeczek z wodą przy łóżku dziecka, zabieraj na spacery, dawaj mu ją nawet wtedy, kiedy wychodzi się pobawić na zewnątrz. Ważne jest to, aby woda była zawsze z Twoją pociechą. Dzięki temu maluch wyrobi sobie bezwiedny nawyk sięgania po wodę, a kiedy jej zabraknie będzie zdziwiony.
  • TYLKO WODA – Choć może wydawać się to dość restrykcyjne – najlepiej od małego uczyć dzieci picia wody niż czegokolwiek innego. Jeśli w Twoim domu nie będą pojawiać się inne napoje niż woda, Twoje dziecko nie będzie ich pragnąć. Oczywiście na pewnym etapie życia z pewnością spróbuje ono czegoś słodkiego i gazowanego, ale będzie wiedzieć, że w waszym domu nie pije się takich rzeczy.
  • WYGLĄD – Dzieci często wybierają rzeczy ze względu na ich atrakcyjny wygląd i kolory. W takim przypadku kolorowe napoje z kolorowymi etykietami są znacznie bardziej kuszące niż woda. Jeśli chcesz, aby Twoja pociech aspojrzała na wodę przychylniej – zaszalej z dodatkami! Możesz dodać do dzbanka z wodą kostki lodu w różnych kształtach lub ulubione owoce twojego dziecka (np. truskawki, borówki, pomarańcze czy kiwi). W ten sposób nie tylko uatrakcyjnisz wygląd wody, ale nadasz jej także ciekawego smaku.
  • ULUBIONA BUTELKA/BIDON – Jak wcześniej wspomniano to kolorowe etykiety na sokach i napojachprzyciągają uwagę dzieci. Spróbuj kupić swojemu dziecku kolorowy bidon z jego ulubioną postacią z bajki i podawaj mu w nim wodę. Może to właśnie jego bohater na butelce “zachęci” je do picia wody.
  • SŁOMKA – Na wielu forach zaprawione w boju mamy podpowiadają, że nic tak nie zachęca dziecka do picia wody jak słomka. Obecnie w sklepach znaleźć można najróżniejsze słomki z pięknymi obrazkami i kolorami.
    *W trosce o środowisko staraj się wybierać inne niż plastikowe.
  • DOBRY PRZYKŁAD – Pamiętaj, że najwięcej dziecko uczy się od rodzica. Dlatego tak ważne jest to, aby dawać mu dobry przykład i pić regularnie wodę.

Co najlepiej nadaje się do picia dla dzieci?

Najlepszym napojem dla dzieci jest oczywiście woda. Jest to absolutna podstawa codziennego funkcjonowania. Aby jednak urozmaicić swojemu dziecku listę napojów możesz dodać do niej soki 100% – takie, które nie mają żadnych dodatków w postaci cukru, barwników czy konserwantów. Są one akceptowalną alternatywą dla wody. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością tego typu napojów. Choć nie mają one cukru dodanego to wciąż go zawierają, a picie ich w nadmiarze może prowadzić do problemów z wagą dziecka. Oprócz soków dobrym pomysłem mogą okazać się różnego rodzaju napary, herbaty owocowe lub zwykłe herbaty (zielone, białe czy czarne). W przypadku herbat należy jednak uważać, ponieważ zawierają one teinę, które podobnie jak kofeina jest składnikiem pobudzającym.