Upalna pogoda, suche powietrze i intensywne promieniowanie słoneczne niekorzystnie odbijają się na kondycji nawet zadbanych włosów. Co prawda nie mamy wpływu na zbyt wysoką temperaturę otoczenia oraz poziom nasłonecznienia, ale nie zmienia to faktu, że mamy kontrolę nad wyborem typu ochrony przed słońcem. Pamiętajmy, nie tylko skóra wymaga odpowiedniego zabezpieczenia filtrami UVA i UVB! Jeżeli zależy nam na pięknych i zdrowych włosach, o ich właściwej pielęgnacji powinniśmy myśleć przez cały rok.
W jaki sposób słońce wpływa na wygląd włosów?
Energia słoneczna to życiodajna moc. Jednak jak niemal wszystko w naszym świecie, nadmiar słońca niesie za sobą również szereg skutków ubocznych. Zbyt duża ekspozycja na słońce przyczynia się do przesuszenia, łamliwości, a nawet wykruszania się końcówek włosów. W przypadku poparzenia, na przykład podczas opalania, może dojść do wzmożonego wypadania włosów oraz łuszczenia się skóry głowy. Miłośniczki głębokich, nasyconych kolorów również nie mogą latem spać spokojnie. Długie przebywanie na słońcu wykazuje bowiem właściwości rozjaśniające. Im włos jest cieńszy, tym efekt będzie mocniejszy. Naturalne pasemka od lat cieszą się wierną rzeszą wielbicieli. Jednak w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu intensywnej barwy, stosowanie na przykład mgiełek ochronnych z filtrami UVA/UVB to absolutna konieczność! Uważać powinny zwłaszcza osoby regularnie farbujące swoje włosy. Promieniowanie słoneczne znacząco przyspiesza płowienie koloru. Warto o tym pamiętać!
Po jakie kosmetyki sięgać latem by móc cieszyć się zdrowymi włosami?
Na polskim rynku dostępnych jest całe mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do dbania o włosy latem. Możemy przebierać wśród wielu marek oferujących serie produktów zawierających chemiczne filtry, naturalne olejki (takie jak olejek z pestek malin, olejek z kiełków pszenicy, olej makadamia, czy olej kokosowy), nawilżający pantenol, sok z aloesu lub kwas hialuronowy, witaminę E, witaminę A, ceramidy, kolagen morski i wygładzające, ułatwiające rozczesywanie oraz dodające blasku silikony.
Jeżeli macie w swoich zbiorach zatrzęsienie szamponów, masek i odżywek, które na co dzień dobrze się u Was sprawdzają, to nie ma potrzeby wymieniania ich na profesjonalne linie dedykowane letniej ochronie przed słońcem. Wystarczy zakup dobrej jakości ochronnej mgiełki, serum lub naturalnego olejku.
Modnie i bezpiecznie – kilka słów o chustach, kapeluszach oraz czapkach z daszkiem
Posiadaczki cienkich i delikatnych włosów bardzo często skarżą się na nieestetyczne strączkowanie się pasm po zastosowaniu produktów chroniących przed słońcem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju nakrycia głowy. Słomkowe kapelusze, chustki w stylu boho lub nawet najzwyklejsze w świecie czapki z daszkiem mogą pomóc zabezpieczyć włosy, przy okazji ograniczając ryzyko wystąpienia groźnego udaru słonecznego. Jedyną wadą może tu być lekkie przyspieszenie przetłuszczania, a co za tym idzie, utrata objętości fryzury.
Kolejna propozycja mieszkańcom naszego kraju może wydać się dosyć dziwna i ekscentryczna. Metoda ta wciąż jest stosowana przez społeczeństwa dalekowschodnie. O co chodzi? O parasolki przeciwsłoneczne! Lato jest idealnym momentem na eksperymenty, zatem czemu by nie spróbować? Odrobina inspiracji Japonią, Chinami i Koreą może zapewnić niezapomniane wspomnienia. Jedwabne parasolki o lekkiej konstrukcji zdobione są zazwyczaj ślicznymi wzorami nawiązującymi do azjatyckiej przyrody: gałązkami z kwiatami kwitnącej wiśni i pięknymi ptakami. Mniej odważnym z pewnością przypadnie do gustu olejek kameliowy tradycyjnie wykorzystywany między innymi przez japońskie gejsze podczas ich rytuałów pielęgnacyjnych.
Naturalne sposoby wzmocnienia włosów w okresie letnim (i nie tylko!)
Garść przepisów na domowe, wzmacniające zabiegi do włosów, które każdy zdoła bez najmniejszego problemu wykonać sam.
Maseczka z żółtka jajka i oleju, cieszyła się dawniej dużą popularnością. Proteiny zawarte w żółtku pomagają odbudować uszkodzoną słońcem strukturę, a olej (oliwa, olej kokosowy, olej rzepakowy lub jakikolwiek inny, który lubią Wasze włosy) wygładzi łuski włosa i nada fryzurze niezwykłego blasku. Dla średniej długości włosów w zupełności wystarczy mikstura wykonana z 1 żółtka i 3 łyżek wybranego oleju. Po dokładnym wmasowaniu, nałożyć czepek lub owinąć głowę folią spożywczą. Spłukać letnią wodą po około 30 minutach i umyć włosy emulgującą odżywką.
Do wykonania naturalnej płukanki do włosów ciemnych wystarczą woda i kora dębu. 6 łyżeczek kory dębu zalać wodą (około pół litra) i gotować pod przykryciem przez 15 minut. Po ostygnięciu przecedzić i wykorzystać do ostatniego płukania włosów.
Zostaw komentarz