Zafarbowałaś właśnie włosy i efekt ponownie okazał się być daleki od ideału? Odcień wyszedł nierównomierny, a część pasm zupełnie nie złapała koloru? Sprawdź gdzie popełniłaś błąd oraz co zrobić by już nigdy się to nie powtórzyło.
Dlaczego włosy nie chcą się ładnie pofarbować? Najczęstsze przyczyny
- farbowanie bardzo zniszczonych włosów
- niedokładne połączenie składników farby lub zastosowanie nieodpowiednich proporcji
- nieumiejętne nakładanie farby (zaczynaj od odrostu, zniszczone końcówki szybciej chwytają kolor)
- zbyt wczesne przygotowanie farby
- nakładanie mieszanki na zbyt krótki lub zbyt długi czas (zawsze przestrzegaj instrukcji dołączonej do opakowania)
- zbyt mała ilość nałożonej farby
- zbyt ciemny kolor wyjściowy
- przeterminowana farba lub utleniacz
- rozjaśnianie włosów, które wcześniej były farbowane za pomocą indygo
- grubość włosów ma znaczenie – im są grubsze tym trudniej wchłaniają farbę
Co zrobić by osiągnąć zadowalający efekt farbowania?
Przede wszystkim zawsze korzystaj z profesjonalnych farb. Sprawdzaj daty ważności produktów, które masz zamiar nałożyć na włosy. Nigdy nie zapominaj o wykonaniu próby uczuleniowej. To naprawdę bardzo ważne! Nim przystąpisz do farbowania dokładnie przeczytaj wszystkie informacje zawarte w ulotce. Dokładnie sprawdzaj obrazki porównawcze. Większość farb posiada na opakowaniu przykładowe efekty kolorystyczne osiągane na wybranych odcieniach wyjściowych. Nie licz na to, że otrzymasz jasny blond już po jednym zabiegu, jeśli jesteś posiadaczką naturalnie ciemnych i grubych włosów. Dbaj o swoje włosy zarówno przed jak i po farbowaniu. Farba to silny chemiczny środek, który niszczy włosy. Jeżeli nie lubisz rozbudowanej pielęgnacji i lubisz ją upraszczać, jak tylko się da, lepiej zupełnie zrezygnuj z drogeryjnych produktów do farbowania. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się np. naturalna henna, która nie tylko zabarwia włosy (w zależności od Twojego naturalnego koloru osiągniesz miedziany rudy, mahoń lub jedynie delikatne rudawe refleksy widoczne w intensywnym świetle), ale przede wszystkim doskonale wzmacnia, pogrubia, odżywia, leczy skórę głowy i regeneruje ubytki we włosach. Jeżeli Twoje pasma są ekstremalnie suche, zniszczone i porowate miej świadomość, że kolor bardzo szybko się z nich wypłucze pozostawiając spłowiały, nieatrakcyjny odcień. Dlatego dbaj o włosy najlepiej jak tylko jesteś w stanie.
Alternatywy dla drażniących, chemicznych farb do włosów
Wspomniana powyżej henna nie jest jedynym rozwiązaniem, którego możesz spróbować. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych ziołowych mieszanek za pomocą, których możesz wyczarować przeróżne kolory. Oczywiście im jaśniejsze włosy posiadasz, tym większe będziesz mieć pole do popisu. Za pomocą naturalnych metod ciężko Ci będzie mocno rozjaśnić swoje pasma. Jeżeli Twoim wyjściowym odcieniem jest blond to spokojnie możesz liczyć na miedziany rudy (za pomocą czystej henny), mahoń (jeśli użyjesz np. mieszanki henny, amli i jatrophy) lub jasny brąz (indygo, henna, amla, bhringaraj, neem). Możesz także podbić i ocieplić swój odcień blondu za pomocą cassi. W przypadku, gdy marzysz o kruczej czerni cały proces będzie nieco dłuższy i bardziej skomplikowany. Poleca się wykonywać tak zwane farbowanie dwuetapowe. Pierwsze farbowanie np. za pomocą czystej henny, a drugie przy użyciu mieszanki zawierającej indygo. Niektóre włosy łapią kolor bardzo szybko (nawet po około godzinie z ziołową mieszanką), inne wymagają większego nakładu czasu. Musisz podejść do tego procesu bardzo indywidualnie.
Jak pielęgnować włosy po farbowaniu by jak najdłużej zachowały piękny blask i intensywny kolor?
Jeżeli jesteś fanką olejowania włosów unikaj oleju kokosowego. Może przyspieszać wypłukiwanie farby. Po każdym myciu nakładaj odżywkę. Dobrze nawilżone i odżywione włosy to głębszy kolor i większy blask. Sięgaj po kosmetyki z dodatkami składników podbijających Twój kolor. W przypadku, gdy zależy Ci na utrzymaniu chłodnego odcienia blondu koniecznie stosuj fioletowe, tonujące szampony.